Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

Czytaj więcej: Zmarł były, szanowany sołtys FaliszewicStanisław Nadolnik zmarł 16 marca 2020 roku w wieku 83 lat. Śp. Stanisław Nadolnik przez wiele lat był sołtysem Faliszewic – teraz tą służbę pełni jego synowa Agnieszka. Śp. Stanisław Nadolnik był także strażakiem – ochotnikiem w tutejszej OSP od ponad 40 lat.

 

Był człowiekiem bardzo skromnym, przyjaznym, ugodowym i w najlepszym słowa znaczeniu społecznikiem, co spotykało się z dużym i zasłużonym szacunkiem wobec niego ze strony mieszkańców Faliszewic i sąsiednich miejscowości.

 

Rodzinie śp. Stanisława Nadolnika składamy wyrazy współczucia.

Czytaj więcej: Święty Idzi rozsławia ZakliczynMyślę, że wszystkim znana jest Chrystusowa przypowieść o talentach. /Mt 25,14-30/. Pewien człowiek wybierając się w daleką podróż przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał dziesięć talentów, drugiemu pięć, a trzeciemu jeden i nakazał im pomnażać te talenty, by kiedy wróci mógł odebrać je z zyskiem. Służący, który otrzymał pięć talentów, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Podobnie i ten, który otrzymał dwa talenty, zyskał drugie dwa. Trzeci sługa, który otrzymał jeden talent, zakopał go w ziemi i nic nie zyskał. Zmarnował własność swego pana. Pan Jezus kończy przypowieść słowami: „Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma” /Mt 25, 29/.

Czytaj więcej: Dzień sołtysa dziś się święciW Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Co ciekawe, przemiany obyczajowe nie ominęły obszarów wiejskich – jeszcze kilkadziesiąt lat temu sołtysami byli praktycznie wyłącznie mężczyźni, dziś panie stanowią prawie jedną trzecią w tej grupie. Jeszcze lepiej z punktu widzenia płci pięknej wygląda to w gminie Zakliczyn, bo na 23 sołectwa, aż w dziesięciu rządzą sołtyski no i do tego dochodzi jeszcze Pani Przewodnicząca Miasta Zakliczyn co daje prawie 46% udziału w gminnej skali.

 

Dzisiaj składamy Paniom Sołtyskom i Panom Sołtysom życzenia i podziękowania za pracę na rzecz swoich sołectw i gminy.

 

Polska bez polskiej wsi nie miałaby polskiej duszy – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa, które obywały się rok temu w Łowiczu.

Czytaj więcej: Przewodnicząca Miasta Zakliczyn informuje Przewodnicząca Miasta Zakliczyn informuje, że będzie pobierała I ratę podatku w domu przy ulicy Rynek 29 w następujących dniach:

 

 

 

- 11 marca 2020r, od godz. 9.00 do 12.00 i od godz. 16.00 do 17.00
- 12 marca 2020r. od godz. 9.00 do 12.00 i od godz. 16.00 do 17.00
- 13 marca 2020r. od godz. 9.00 do 12.00
- 14 marca 2020r. od godz. 9.00 do 12.00

 

Proszę o zabranie ze sobą nakazu podatkowego.

 

Z poważaniem,
Ewa Bardon

 

 

 

 

Czytaj więcej: Kolejne środki od Ministra Kultury dla Melsztyna Zmieniają się ruiny zamku melsztyńskiego dzięki staraniom burmistrza Dawida Chrobaka i samorządu Gminy Zakliczyn. Od dwóch lat dzięki pozyskiwanym dotacjom w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Ochrona Zabytków", Gmina Zakliczyn otrzymała środki w wysokości prawie pół miliona złotych. Widać te zainwestowane środki na terenie ruin melsztyńskich, w szczególności przy tak zwanym donżonie. Tymczasem kilka dni temu na IIII etap zabezpieczenia i odbudowy ruin zamku w Melsztynie w ramach wyżej wspomnianego programu grantowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Zakliczyn pozyskała 400 tys. złotych.

Czytaj więcej: Rusza 5. edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa MałopolskiegoMasz ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze, by dobrze służyły mieszkańcom regionu? Nie czekaj i zgłoś swój projekt w 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To łatwiejsze niż myślisz, liczy się przede wszystkim kreatywność i odrobina chęci. Jeśli Twój projekt wygra głosowanie to Urząd Marszałkowski zrealizuje to zadanie lub powierzy jego wykonanie organizacji pozarządowej.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować o tym na co wydać pieniądze. Mieszkańcy mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami.

Budżet obywatelski Województwa pozwala Małopolanom kształtować ich najbliższe otoczenie, umożliwia określenie potrzeb, daje możliwość wskazania co jest dla nich szczególnie ważne. Dzięki niemu mieszkańcy określają priorytety dla rozwoju powiatów, subregionów oraz całej Małopolski.

W tym roku mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać zadania od 1 do 30 kwietnia 2020 roku. Pracownicy urzędu marszałkowskiego będą analizować i oceniać zadania pod kątem oceny formalnej i możliwości ich realizacji. Listę zadań dopuszczonych do głosowania poznamy najpóźniej 31 sierpnia.

Na zadania, które przeszły weryfikację Małopolanie będą mogli głosować od 4 do 25 września 2020 roku. Wyniki głosowania, a co za tym idzie zadania, które zostaną zrealizowane w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poznamy do 30 października 2020 roku.

Czytaj więcej: Miał zaledwie 22 lata Osłabiony organizm nie wytrzymał, gdy wdała się infekcja. 5 marca 2020 roku zmarł na zapalenie płuc w szpitalu. Szczepan Martyka miał 22 lata - urodził się 26 listopada 1997 roku.

 

Msza święta pogrzebowa śp. Szczepana Martyki rozpocznie się w niedzielę 8 marca 2020 w kościele parafialnym p.w. Św. Idziego Opata w Zakliczynie o godz. 13:00, pół godziny wcześniej odmówiona zostanie modlitwa Różańca świętego.

Czytaj więcej: Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Tarnowie25 lutego br., w tarnowskiej delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, odbył się pierwszy Międzypokoleniowy Dzień Aktywności. Główną ideą tego wydarzenia było promowanie więzi łączących pokolenia i zachęcanie seniorów do korzystania z dedykowanych im programów rządowych i samorządowych mających na celu wsparcie aktywności wśród seniorów.

 

Czytaj więcej: Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w TarnowieSpotkali się na nim przedstawiciele rządu i władz samorządowych oraz seniorzy i dzieci z rejonu tarnowskiego i Powiśla Dąbrowskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Alina Nowak, Wojewoda Małopolski  Piotr Ćwik, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz przedstawiciele samorządów realizujących programy na rzecz rodzin, lokalnych placówek kulturalnych i oświatowych, seniorzy z okolicznych gmin oraz dzieci z tarnowskich przedszkoli.

Czytaj więcej: Rok rocznic  - zdecydowali o 80 lat temu, 5 marca 1940 roku, Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tysięcy obywateli polskich.

Czytaj więcej: Szkoła historycznej pamięci To już dziesiąty rok mija, od kiedy w Zakliczynie przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Zaczęło się bardzo skromnie, bo od złożenia wiązanek i zniczy przez młodzież zakliczyńską i będącego wtedy urzędnikiem w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie, a od 2010 roku radnym Rady Powiatu Tarnowskiego Dawida Chrobaka, na zakliczyńskim grobie "Żołnierza wyklętego", majora Jana Dubaniowskiego "Salwy" oraz okazjonalnym koncercie w ratuszu. W kolejnych latach takim centrum pamięci stała się Szkoła Podstawowa im. Lanckorońskich w Zakliczynie, dzięki której córka majora Dubaniowskiego – Maria Dubaniowska – Guzdek stała się częstym gościem w miasteczku. Tak naprawdę do rozmachu obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy wyklętych" doszło w roku 2015, kiedy to burmistrz Dawid Chrobak osobiście zaangażował się w podnoszenie rangi tego święta.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych