ZUL

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

Czytaj więcej: Ouo vadis Europo ? 15 kwietnia 2019 roku kilka minut przed 19 – tą pojawił się ogień, który począł trawić jeden z najważniejszych symboli chrześcijańskiej Europy – katedrę "Naszej Pani" zbudowaną na wyspie Cite na Sekwanie w Paryżu. Katedra Notre-Dame de Paris – królowa wszystkich katedr – zbudowana została w miejscu po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Budowę katedry rozpoczęto w 1163 roku i trwała ona ponad 180 lat. Przez ten czas przetrwała wiele zagrożeń i zawirowań dziejowych. Oparła się nawet Rewolucji Francuskiej i Komunie Paryskiej, choć wychodziła z tego okresu bardzo poraniona.

Czytaj więcej:  Mammografia bez barier w Tuchowie  Stosunkowo dużo kobiet zapada na raka piersi w Małopolsce. Jednocześnie niewielki jest odsetek pań korzystających z badań profilaktycznych w postaci mammografii. W subregionie tarnowskim ma to zmienić program profilaktyczny „Zrób to mammo”, który będzie realizować Centrum Zdrowia Tuchów

Na 100 tysięcy mieszkańców Małopolski blisko 44 osoby zapada na raka piersi. To oczywiście głównie panie. Tymczasem niezbyt często pacjentki z grupy o największym ryzyku zachorowań korzystają z badań, które wykrywają raka. Na obszarze objętych projektem decyduje się na to jedynie około 13 % uprawnionych pań. Dlatego Centrum Zdrowia Tuchów będzie realizować program Zrób to mammo.

Czytaj więcej: Zakliczyńska oświata w pracy, egzaminy w trakcieNauczyciele i pracownicy obsługi oświaty placówek oświatowych w gminie Zakliczyn pracują, a egzaminy gimnazjalne które kończą się dzisiaj i egzaminy ośmioklasisty, które rozpoczną się w poniedziałek, przebiegają i przebiegać będą bez żadnych problemów organizacyjnych. Tą informację potwierdza inspektor ds. oświaty Urzędu Miejskiego w Zakliczynie Agnieszka Malisz. W strajku organizowanym przez ZNP nie biorą udziału nie tylko placówki oswiatowe prowadzone przez samorząd gminy Zakliczyn, ale również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie podlegający organizacyjnie Starostwu Powiatowemu w Tarnowie. Strajkuje za to Zespół Szkół w Domosławicach, do którego uczęszcza pewna liczba dzieci z terenu gminy Zakliczyn (głównie z Faliszewic, Charzewic i Melsztyna) oraz Szkoła Muzyczna w Domosławicach, ale i tutaj, jak zapewnia dyrektor Kazimierz Wojnicki, egzaminy gminazjalne i ośmioklasisty odbywają się bez przeszkód, a Szkoła Muzyczna programy koncertowe realizuje zgodnie z planem. Wczoraj (11 kwietnia) uczestniczyła w międzynarodowym koncercie w Raslavicach na Słowacji.

Czytaj więcej: „Wanda Chotomska dzieciom” w SOSW w Złotej5 kwietnia miała miejsce uroczysta Gala Gminnego Konkursu Czytelniczo – Plastycznego organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Złotej. Ośrodek gościł Nauczycieli, Opiekunów i uczniów szkół. 6 lat temu Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Złotej rozpoczął realizację cyklu projektów poświęconych twórczości poetów i pisarzy, którzy tworzyli dla dzieci. Zrealizowaliśmy już projekty: „Julian Tuwim dzieciom”, „Maria Konopnicka dzieciom”, „Jan Brzechwa dzieciom”, „Ewa Stadtmüller dzieciom”, „Wiesław Drabik dzieciom” oraz „Beata Kołodziej dzieciom”. W tym roku podjęliśmy się realizacji kolejnego projektu, mianowicie „Wanda Chotomska dzieciom”.

Czytaj więcej: Po wielkanocne specjały na zakliczyński Jarmark W przedświąteczną środę – 17 kwietnia w Wielką Środę – podczas tradycyjnego dnia targowego w Zakliczynie, odbędzie się II Zakliczyński Jarmark Wielkanocny na który zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. Na części Rynku od ratusza w kierunku Urzędu Miejskiego organizacje pozarządowe wystawią  13 stoisk na których oferować będą wielkanocne przysmaki i ozdoby. To jak do tej pory w historii organizacji jarmarków świątecznych rekordowa liczba zgłoszeń. W arkadach ratusza burmistrz Dawid Chrobak będzie częstował uczestników Jarmarku wielkanocnym żurkiem przygotowanym dla burmistrza przez KGW "Pod bocianim gniazdem" ze Stróż. Jarmark Wielkanocny rozpocznie się o godzinie 9 – tej.

Ech, te sondaże

Czytaj więcej: EurosondowanieJeszcze dobrze nie zabiorą się za zliczanie głosów, a już sondażownie na podstawie exit poll-ów różnych podają kto wygrał, kto przegrał, w jakich rozmiarach i w takich przypadkach rzadko się mylą. W zasadzie tyle pozytywnego można pisać o sondażach, bo na półtora miesiąca przed kolejnymi wyborami (tym razem europarlamentarnymi), co drugi dzień sondaże są inne – taka to fajna zabawa. Tak więc nie będę sobie (i Państwu) zawracał głowy sondażami wszelakimi, a zatrzymam się na chwilę przy tych badaniach, które zdają się być najbardziej wiarygodne czy profesjonalne, mimo że jest taki mający znamiona przyzwoitego sondażu, sondaż IBRiS wykonany pod koniec marca na zlecenie Radia Zet. Według tego sondażu w okręgu małopolsko-świętokrzyskim chce zagłosować na PiS 47,1 % wyborców, a chęć oddania głosu na Koalicję Europejską (PO, Nowoczesna, PSL, SLD, Zieloni) deklaruje 30,1 % uczestników badania. W okolicach progu wyborczego są jeszcze ugrupowania Wiosna i Kukiz'15.

Czytaj więcej: Mamy sołtysów w całej Gminie W ostatnią niedzielę marca decyzją wyborców w dziewięciu sołectwach poznaliśmy sołtysów oraz skład wszystkich rad sołeckich w gminie Zakliczyn. Najbardziej pasjonujące pojedynki sołeckie odbyły się w Bieśniku, Dzierżaninach, Gwoźdźcu, Kończyskach, Słonej, Stróżach, Wesołowie i Wróblowicach. W tych sołectwach odbyły się wybory sołtysów. Werdykt wyborców jest następujący :

Czytaj więcej: Jordan na najniższym stopniu podiumW ostatnią sobotę marca 2019 roku w Krościenku Wyżnym na Podkarpaciu odbyły się Eliminacje Międzywojewódzkie do Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. W zawodach uczestniczyły tenisistki i uczestniczyli tenisiści stołowi z województw Małopolskiego i Podkarpackiego w kategoriach; młodzicy, kadeci i juniorzy. Wygranie zawodów było przepustką do udziału w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

Czytaj więcej: Pełna mobilizacja 6 kwietnia  - wiosenne porządkowanie brzegów DunajcaCzytaj więcej: Pełna mobilizacja 6 kwietnia  - wiosenne porządkowanie brzegów DunajcaŚniegi już dawno stopniały, dni coraz dłuższe i cieplejsze. Chce się wyjść z domu, pospacerować, podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Niestety w tych pięknych okolicznościach jest spory dysonans, który wielu osobom przeszkadza w cieszeniu się wiosną. Pośród zeschniętych traw, w przydrożnych rowach, przy leśnych ścieżkach, nad brzegami rzek i potoków zamiast zawilców, pierwiosnków czy kaczeńców widzimy masę śmieci i odpadów. Z naturalnymi odpadami czy nawet papierem przyroda sobie w miarę szybko poradzi ale z wszechobecnym plastikiem czy szkłem już nie. Są tacy, którzy zamiast narzekać, wybrzydzać czy skarżyć się postanowili działać i przynajmniej w jakimś stopniu zmierzyć się z problemem.

Czytaj więcej: Usuwanie azbestuBurmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn informuje, że planowana jest bezpłatna akcja usuwania azbestu (eternitu) z nieruchomości położonych na terenie gminy Zakliczyn.

 

Zgłoszenia mieszkańców zainteresowanych usunięciem azbestu (eternitu) przyjmowane będą w Urzędzie Miejskim w Zakliczynie, pok. 23, w terminie do 19 kwietnia 2019 roku.

 

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych