Przejście do firmy KM-Net

olszser1

owywoz

nitus3

Czytaj więcej: Rzecz o cmentarzach wojennych Ziemi ZakliczyńskiejStowarzyszenie „Klucz” zrealizowało 23 listopada 2017 projekt Zakliczyńska Pieśń Niepodległości, który zainaugurował w Zakliczynie obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt został wybrany i dofinansowany z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa.” Obok świetnych koncertów i wystawy o cmentarzach z okresu I wojny światowej znajdujących się w Zakliczynie i okolicach, uczestnicy mogli posłuchać świetnych wykładów historyków związanych ze Stowarzyszeniem „Klucz”, tj.; Ewą Jednorowską i Michałem Chruścielem. Zapraszam do zapoznania się ze streszczeniem  pierwszego z wykładów, tj. wykładem  Ewy Jednorowskiej traktującym o cmentarzach wojennych Ziemi Zakliczyńskiej. Tekst ten będzie do znalezienia w zakładce „Historie Ziemi Zakliczyńskiej.”

 

Prezes Stowarzyszenia „Klucz” i dyrektor ZCK – Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: „Mój Czas” i Magda Łączak w Chatce WłóczykijaBardzo ciekawe propozycje od jakiegoś czasu można znaleźć w prowadzonej przez Adama Gancarka Chatce Włóczykija na Jamnej. Obok Festiwalu Piosenki Turystycznej „Pod słońce” mieliśmy ciekawe jesienne propozycje z poezją śpiewaną, a teraz kolejna gratka dla miłośników alternatywnej turystyki i ekstremalnego sportu takiego jak ultramaraton górski. Najkrócej definiując tą dyscyplinę, jest to bieg długodystansowy na dystansie większym niż maraton, a ultramaraton górski to rozumie się samo przez się, że rozgrywany jest w krajobrazie górskim . W Polsce najbardziej prestiżowe ultramaratony górskie to m.in. Sudecka Setka w Sudetach, Bieg 7 Dolin w Beskidzie Sądeckim czy najdłuższy w Polsce Bieg 7 Szczytów w Sudetach.

Czytaj więcej: Liturgia jest matecznikiem najwyższej kultury Rozmowa z dominikaninem o. Wojciechem Gołaskim

 

O. Wojciech Gołaski OP jest dominikaninem, poznaniakiem, wychowankiem śp. o. Jana Góry. W Jamnej jest od dwóch lat i od początku jego tu pobytu, organizatorem mszy świętej w tradycyjnym rycie, bo jak mówi; o. Andrzej Chlewicki takie warunki, swobodę istnienia dał. Minął rok od czasu, gdy msza święta odprawiana w Jamnej w tradycyjnym rycie jest kompletna, to znaczy odbywa się z udziałem chorału.

Czytaj więcej: Chorał na Jamnej – rok modlitwy śpiewem KościołaMija właśnie pełny rok, odkąd w Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei na Jamnej rozbrzmiewa regularnie – co tydzień lub częściej – chorał gregoriański. Jego melodie wznoszą się do nieba podczas Mszy Świętych w rycie tradycyjnym (tzw. trydenckim), odprawianych w jamneńskim kościele w niedziele i święta o godz. 16. Z tej okazji w niedzielę, 3 grudnia, przybędzie na Jamną więcej kantorów, którzy zaśpiewają na Mszy wspólnie, tworząc scholę. Po Mszy zaś odbędzie się spotkanie, podczas którego kantorzy opowiedzą o chorale, o swoim śpiewaniu i odpowiedzą na pytania obecnych.

Czytaj więcej: Unowocześniana baza i wzbogacana oferta Nadszedł długo oczekiwany czas modernizacji obiektów będących w dyspozycji Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Dobiega końca modernizacja, a w zasadzie kompletna przebudowa Sali im. S. W. Jordana, za środki pozyskane przez Gminę Zakliczyn. Inwestorem przebudowy jest rzecz jasna Gmina Zakliczyn. Dzięki uprzejmości kierownika Zakładu Usług Komunalnych Tadeusz Bukrego mieliśmy do dyspozycji fachowca ZUK Jerzego Duca, który pomalował pomieszczenia korytarza na poddaszu ratusza, kotłowni i biura dyrektora. Teraz dzięki środkom Burmistrza Miasta i Gminy rozpoczyna się cyklinowane parkietu w sali tanecznej oraz biurze instruktorów i dyrektora ZCK.

 

Czytaj więcej: Zapiski z kongresu  - pomiędzy genius loci a simulacrumNie łamcie sobie języka na łacinie, zatem spieszę wyjaśnić, że chodzi o to jak świadomie i odpowiedzialnie uprawiać marketing regionalny oparty na dziedzictwie. Niektórzy powiadają że w marketingu już wszystko było, ale też zauważają, że prawie wszystko się też już zużyło. Co w takim razie ? Jak nie wiesz co możesz wymyślić, to sięgnij do źródeł. To jest prawda najprawdziwsza, bowiem zostało całe, niezaorane pole marketingu bazującego na dziedzictwie, czyli dziedzinie z której można czerpać i się nie wyczerpie raczej, bo to przebogata studnia bogactwa.

Czytaj więcej: Matecznik Tradycji – pierwsze zajęcia już za nami18 listopada w Domu Strażaka w Gwoźdźcu odbyły się pierwsze zajęcia gry na klarnecie oraz heligonce w ramach Matecznika Tradycji.

Co to jest Heligonka?

Heligonka to odmiana harmonii, która przyszła do nas z terenów Czech, Słowacji, Austrio – Węgier koło XIX w. Instrument z duszą, kto raz dotknie się heligonki ten na zawsze serce straci dla niej. Oprócz guzików, basu ma ona miech i umiejętnie na nim manewrując można zagrać dosłownie wszystko.

Czytaj więcej: Zakliczyński Matecznik Tradycji ruszaW ramach projektu edukacyjnego Małopolska Szkoła Tradycji realizowanego w latach 2017 – 2020 przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu na terenie Małopolski powstały Mateczniki Tradycji - miejsca, w których prowadzone będą warsztaty muzykowania ludowego, tańca ludowego. Projekt jest realizowany w ramacCzytaj więcej: Zakliczyński Matecznik Tradycji ruszah Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Przypomnę, że 29 września 2017 roku w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, w sali im. Romana Sichrawy, podpisałem z dyrektorem MCK „Sokół” Antonim Malczakiem porozumienie dotyczące współorganizacji przez Zakliczyńskie Centrum Kultury Mateczników Tradycji w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji w Gwoźdźcu i w Zakliczynie. Dziś jesteśmy już po dokonaniu naborów i tak w ramach Warsztatów Muzykowania Ludowego prowadzone będą indywidualne zajęcia nauki gry na tradycyjnych instrumentach muzycznych, tj. heligonce, skrzypcach, kontrabasie i klarnecie. Zaczynamy od 2 grudnia. Zajęcia z instruktorami odbywać się będą w soboty według następującego harmonogramu:

Czytaj więcej: Z Jackiem w jazzowym klimacie 10 listopada w hotelu „Łaziska” przy czchowskiej zaporze odbyło się jazzowe spotkanie z Jackiem Mazurem. Jacek co prawda w tym czasie był w Krakowie, ale to było prawie tak, jakby był wśród nas. Prawie robi różnicę, toteż Jacek napisał list, w którym zapewnił, że wróci na scenę i zagra na tym swoim legendarnym saksofonie z nawiązką. Tego się będziemy trzymać. Pamiętam czasy, gdy rodził się pomysł organizacji w Czchowie festiwalu jazzowego. Najpierw Marta Duda, która wszystko wie i z każdym jest na „ty”, zaaranżowała mi spotkanie z Jackiem z którym oczywiście była na „ty”. Potem z nieodżałowanym Jurkiem Pawlakiem, wielkim fanem jazzu i baszty czchowskiej coś tam wymyślaliśmy, że może by zrobić koncert okazjonalny JBBO z rodakiem z Czchowa w składzie.

Czytaj więcej: Samorząd i organizacje pozarządowe 13 listopada w świetlicy wiejskiej w Wesołowie odbyło się doroczne spotkanie władz gminy Zakliczyn z organizacjami pozarządowymi (stowarzyszenia i fundacje – p.K.D.). Celem spotkania było omówienie realizacji „Programu współpracy gminy Zakliczyn z organizacjami pozarządowymi w roku 2017” oraz prezentacja projektu uchwały Rady Miejskiej w Zakliczynie o współpracy na rok 2018. W spotkaniu wzięli udział ze strony samorządowej burmistrz Dawid Chrobak, sekretarz Gminy Janusz Krzyżak oraz inspektor UM Monika Bożek. Ze strony pozarządowej mieliśmy reprezentantów zakliczyńskich Samarytan, SPON „Bez barier”, klubów sportowych, OSP, Fundacji MAK z Gwoźdźca oraz Stowarzyszenia „Klucz” i Stowarzyszenia „Pod bocianim gniazdem” ze Stróż.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl