teatr

 

Czytaj więcej: Zaproszenie do Lusławic - Zaszyfrowane dźwięki i emocje  - galeria rękopisów Krzysztofa...Nie umiałem czytać ani pisać, ale znałem już nuty. Stały się moim naturalnym językiem” – opowiadał Krzysztof Penderecki. Wejście kompozytora w świat nowej muzyki to przełom lat 50-tych i 60-tych. W ciągu zaledwie kilku lat kompozytor został uznany za liczącego się w Polsce i w świecie wybitnego twórcę awangardowego. Utwory pisane w tym czasie były wtedy czymś zupełnie nowym, nową propozycją. Jak sam twierdził: „Podczas prób operowania blokami dźwiękowymi, rozwijania nowej techniki wydobywania dźwięku, np. na instrumentach smyczkowych – dokonałem odkryć, które weszły już na stale do współczesnego języka muzycznego”.

 

Czytaj więcej: Zapraszamy na kolędowanie z Chórem Cantando CanzoniChór Cantando Canzoni działający przy Zakliczyńskim  Centrum Kultury w najbliższą niedzielę zaprezentuje bogaty repertuar kolęd i pastorałek podczas mszy świętej o godzinie 18.00 i bezpośrednio po niej w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie.

 

Czytaj więcej: Orszak Trzech Króli i wspólne kolędowanie zgromadziło całe rodzinyW Święto Objawienia Pańskiego po rocznej przerwie powrócono do organizacji Orszaku Trzech Króli, chociaż nie w pełnej wersji jak to miało miejsce w minionych latach. Już kwadrans przed godziną 13.00 na parkingu przy klasztorze Franciszkanów zgromadziła się spora grupa uczestników, chętnych na wędrówkę z Mędrcami ze Wschodu. W tym roku w roli Królów wystąpili dwaj bracia nowicjusze Bazyli i Karol oraz Mirosław Nowak - członek Parafialnego Zespołu Synodalnego i Parafialnego Zespołu Caritas.

 

Czytaj więcej: Orszak Trzech Króli przejdzie kolejny raz ulicami ZakliczynaW czwartek 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwana Świętem Trzech Króli. Z tej okazji po raz kolejny ulicami miasta przejdzie barwny Orszak Trzech Króli, który powędruje do złóbka w kościole parafialnym pw. św. Idziego opata. W Polsce Święto Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

 

Czytaj więcej: Koncert charytatywny w kościele w Dębnie pod batutą Dawida KrajaW poniedziałek 27 grudnia w kościele parafialnym p.w. św. Małgorzaty w Dębnie odbył się koncert charytatywny połączony z kiermaszem na rzecz wsparcia dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Ta piękna inicjatywa młodych muzyków i wokalistów pod przewodnictwem Mateusza Kłuska, powstała przy wsparciu Dębińskiego Centrum Kultury i miała na celu wsparcie wychowanków ośrodka.

Czytaj więcej: Podczas ostatniej w 2021 roku sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie, która odbyła się w sali im. S. Jordana w ratuszu, dzięki uprzejmości przewodniczącej Anny Moj, odbyła się dziewiąta w historii Gala "Jordanów", czyli Honorowej Nagrody Stowarzyszenia "Klucz".

 

Czytaj więcej: Nagroda "Jordan", przyznawana za działalność na rzecz promocji i kultury Gminy Zakliczyn, nawiązująca do założyciela Zakliczyna Spytka Wawrzyńca Jordana, została ustanowiona w 2012 roku z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia "Klucz" Kazimierza Dudzika i dotąd otrzymało ją 36 laureatów wyłonionych przez Kapitułę Nagrody. Ostatnich czterech laureatów zostało wyłonionych 19 maja 2021 roku spośród kandydatów zgłoszonych przez Prezesa i Zarząd Stowarzyszenia oraz Komisję Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Zakliczynie. Dogodna okazja do wręczenia nagród "Jordana" nastąpiła właśnie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. Niestety Gali nie doczekał jeden z laureatów – Marek Niemiec. W Jego imieniu "Jordana" odebrała żona – Renata Niemiec.

 

Jak to jest w zwyczaju "Jordany" wręczał burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, kwiaty przewodnicząca Rady Anna Moj, a laudacje przygotował i wygłosił Prezes Stowarzyszenia "Klucz" Kazimierz Dudzik.

 

A oto laureaci "Jordanów" nr 33 do 36 i laudacje na ich cześć.

Czytaj więcej: Projekt „Od Hajduka przez Trojaka do Krakowiaka” na finiszuUkładem Żywieckich tańców zakończyliśmy projekt - Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 2021 rok, dzięki czemu mogliśmy realizować projekt pn. „Od Hajduka przez Trojaka do Krakowiaka”, który polegał na prowadzeniu warsztatów tańca ludowego z dziećmi w wieku 5-12 lat w miejscowości Paleśnica. Partnerem tego zadania było Zakliczyńskie Centrum Kultury. 

 

Czytaj więcej: Wierna kopia popiersia Józefa Piłsudskiego trafiła do ZakliczynaPrzed Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie odsłonięto popiersie patrona placówki Józefa Piłsudskiego. Jest ono wierną kopią rzeźby wykonanej przez adiutanta marszałka Antoniego Miszewskiego, legionisty uczestniczącego m.in. w bitwie pod Łowczówkiem, w której został ranny, a następnie opatrywany był w Zakliczynie.

Czytaj więcej: Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach otwarte w najbliższy weekend dla odwiedzających nas GościZapraszamy Państwa do odkrywania uroków Lusławic podczas zimowych spacerów w Arboretum oraz zwiedzania Ekspozycji Multimedialnej. Gorąco zachęcamy do skorzystania z oferty Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, aby w tym wyjątkowym czasie zobaczyć piękno lusławickiego parku oraz obejrzeć wystawę multimedialną poświęconą twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Ofertę zwiedzania można również połączyć z udziałem w koncertach odbywających się w Centrum.

 

Czytaj więcej: Do jutra trwa nabór do Orkiestry Kameralnej ZCKDo 15 grudnia trwa nabór do nowo powstającej Orkiestry Kameralnej Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współtworzenia orkiestry, szczegółowe informacje znajdują się w materiale wideo zamieszczonym pod linkiem:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=wnUvNcPSnEU.

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.