ferie2018m

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

owywoz

nitus3

Czytaj więcej: Kolejna oferta zajęć tanecznch w ZCKKrzysztof Weglarczyk, czyli Ventus Dance Academy oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury zapraszają chętnych do nauki popularnych obecnie wśród młodzieży tańców. Zajęcia odbywać się będą w sali tanecznej ZCK (na poddaszu ratusza). Zaczynamy w sobotę 3 marca, a zapisywać można się w biurze instruktorów ZCK (również w ratuszu). To kolejna oferta skierowana do młodych ludzi po ZTN Vision, zajęcia rytminczych dla najmłodszych i Warsztatach Tańca ludowego. Co tym razem proponujemy ? Naukę m.in. Shuffle dance i Jumpstyle. Co to za style taneczne, o tym co nieco poniżej, ale najlepiej przyjść na pierwsze zajęcia, żeby osobiście się przekonać. 

Czytaj więcej: Przebieg działań wojennych na terenie ziemi zakliczyńskiej – część 4Niemcy i Austro-Węgry zdawały sobie sprawę, że wykrwawiając się w wojnie pozycyjnej, stoją na przegranej pozycji, a przeciągająca się wojna, przybliża ich do nieuchronnej klęski. Aby czarny scenariusz się nie zrealizował, postanowiły przerwać blokadę morską na Morzu Północnym i Atlantyku wydając walne bitwy morskie aliantom. Niestety, bitwa jutlandzka z 1916 roku ostatecznie przekreśliła te plany. Zaś ogłoszona przez Niemcy nieograniczona wojna podwodna spowodowała przyłączenie się do wojny USA po stronie aliantów. Tak więc odcięci od kolonii szybko odczuli brak wystarczającej liczby rekruta do armii, pieniędzy i surowców na prowadzenie wojny.

Czytaj więcej: Zaproszenie do udziału w Konkursie o tematyce Wielkanocnej  Małopolskie Centrum Kultury "Sokół'  w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne  w Tarnowie informuje, że przystępuje do organizacji 29. edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy, którego realizacja odbędzie się w dniach od 19 do 24 marca 2018 r., w salach wystawienniczych Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, ul. Krakowska 10. Do udziału w Konkursie serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych twórców ludowych z regionu tarnowskiego, gorlickiego  i nowosądeckiego. Warunkiem przystąpienia do Konkursu jest przesłanie do dnia: 9 marca 2018 r. czytelnie i dokładnie wypełnionych kart zgłoszeń dla prac indywidualnych jak również zbiorowych, na adres:

Czytaj więcej: Przebieg działań wojennych na terenie ziemi zakliczyńskiej – część 3Teraz trzeba było jakiejś iskry zapalnej, by wybuchł konflikt. Był to czas, gdy biały człowiek rządził niemal całym światem. To, co działo się w Europie, odbijało się echem w każdym zakątku świata. Niemcy, które najbardziej parły ku wojnie, jeśli chciały ją wygrać, musiały przeprowadzić ją błyskawicznie i z zaskoczenia. Tak powstał plan wojny błyskawicznej- „blitzkrieg”. Dlaczego? Jeśli doszło by do blokady morskiej (do której faktycznie doszło), to im dłużej wojna by trwała, tym mniejsze byłyby szanse na zwycięstwo Niemiec. Czarny scenariusz Niemcy zawsze brali pod uwagę. Musieli się spieszyć. Mieli walczyć nie tylko z wrogiem w polu, ale i z czasem.

 

28 lipca 1914 roku wybuchła „wielka wojna”. Wybuchła wskutek wydarzenia mającego brzemienne skutki i zwanego popularnie „zamachem w Sarajewie”. Następca 84 letniego już sędziwego monarchy Austro-Węgier Franciszka Józefa, którego obrazy w całej Galicji w wielu domach wisiały, objeżdżał swoje przyszłe władztwo, by zapoznać się ze społeczeństwem, a raczej odwrotnie, by społeczeństwo poznało jego. Dlatego bez silnej eskorty ruszył na „turne” po Austro-Węgrzech. Dotarł do Sarajewa. Na Bałkanach od lat było niespokojnie (słynny „kocioł bałkański”). 28 czerwca Grawiło Proncip, terrorysta- zamachowiec (dwóm pierwszym się nie udało), zastrzelił parę arcyksiążęcą. To wywołało skandal w Europie.

Czytaj więcej: Ferie z kulturą Podczas ferii zimowych oferta Zakliczyńskiego Centrum Kultury i świetlic terenowych działających przy ZCK jest wzbogacona o kilka nowych propozycji. Na wstępie przypomnieć należy, że w okresie feryjnym normalnie prowadzone będą zajęcia i próby zespołów działających przy ZCK. Próby Zespołu Tańca Nowoczesnego „Vision” prowadzonego przez instruktora Pawła Potępę odbywać się będą we wtorki i piątki o godzinie 18 – tej w małej sali sportowej Szkoły Podstawowej w Zakliczynie przy ul. Malczewskiego. Przypominam, że jest już „ostatni dzwonek” dla tych, którzy chcieliby zapisać się do zespołu. Normalnie działają również ZF „Gwoździec”, Strażacka Orkiestra Dęta „Filipowice” i Wielopokoleniowy Chór Zakliczyński Adama Pyrka działający od tego miesiąca przy ZCK – próby Chóru we wtorki w ratuszu od godz. 18 – tej . W świetlicy ZCK w OSP Filipowice 17 stycznia odbędzie się turniej DART. Ponadto nowa szefowa świetlicy Anna Świerkosz zaprasza na ciekawe zajęcia we wtorki i czwartek w godzinach 18:00 - 22:00 oraz w soboty w godzinach: 18:00 - 21:00.

Czytaj więcej: Młodzież pierwsza, dzieci trzecie, dorośli pojadą do BukowinyTrwa dobra passa gwoździeckich kolędników, którzy po Lipnickiej Gwieździe udali się na Czytaj więcej: Młodzież pierwsza, dzieci trzecie, dorośli pojadą do Bukowinypodbój Podegrodzia. W podsądeckiej miejscowości 27 i 28 stycznia 32 grupy kolędnicze - w tym 22 dziecięcych i 11 młodzieżowych - z 10 powiatów: 2 z bocheńskiego, 1 z chrzanowskiego, 7 z limanowskiego, 1 z miechowskiego, 6 nowosądeckiego, 1 z nowotarskiego, 5 z myślenickiego, 3 z suskiego, 5 z tarnowskiego, 1 z tatrzańskiego, rywalizowało w 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie”.

Czytaj więcej: Przebieg działań wojennych na terenie ziemi zakliczyńskiej – część 2 Polacy (żeby było jasne), nie pogodzili się z utratą niepodległości. Choć trzeci rozbiór Polski nie tylko zlikwidował państwo, ale także w planach zaborców było wymazanie nazwy „polska.” Kłopot zaborców polegał na tym, że kultura którą stworzyli Polacy, była zbyt silna i atrakcyjna, by cel osiągnęli. Pozwoliła nam przetrwać najsmutniejszy okres w historii Narodu i Państwa Polskiego. Pielęgnowana przez pięć pokoleń Polaków, przez 123 lata niewoli, stawiła skuteczny opór rusyfikacji i germanizacji, która im dalej w XIX wiek, była silniejsza i intensywniejsza. I początkiem XX wieku… Polska odrodziła się jak „feniks z popiołów!”

Czytaj więcej: Na 2 lutego Galeria „Poddasze” Zakliczyńskiego Centrum Kultury zaprasza na pierwszy w 2018 roku wernisaż wystawy w ratuszu. Przez najbliższy okres będziemy gościć prace młodej, utalentowanej artystki Kingi Syrek. Jak zwykle to bywa, autorka wystawy będzie obecna podczas otwarcia jej wystawy. Kinga Syrek urodziła się w 1995 roku. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Tarnowie. Obecnie studiuje na wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się sztuką nowych mediów, malarstwem, grafiką, fotografią i projektowaniem. Inspiracje czerpie często z otaczającego ją świata, popkultury oraz twórczości takich artystów jak Andy Warhol, czy William Eggleston.

Czytaj więcej: Prawie jak w Wiedniu 23 stycznia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się Koncert Noworoczny „Karnawałowy” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach i gościnnie uczniów Szkoły Muzycznej z Raslavic na Słowacji. To już kolejny taki koncert Domosławic w Lusławicach i na wstępie dyrektor Kazimierz Wojnicki dziękował dyrektorowi Adamowi Balasowi za możliwość zaprezentowania programu muzycznego w ECMKP. Dyrektor Balas otrzymał w uzupełnieniu werbalnego podziękowania bukiet kwiatów, sam się ucieszył i zadeklarował, że Domosławice w Lusławicach zawsze będą mile widziane. Na sali ECMKP nadkomplet publiczności, a na scenie Wojnicki wraz z Joanną Kliś – Dąbrowską wymieniają długą listę szacownych gości i patronów przedsięwzięcia; od gości zagranicznych z Raslavic i Lwowa (zostali przywitani również w swoich ojczystych językach - takie światowe mianiery), samorządowców z obu sąsiadujących powiatów, poprzez wizytatora z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tudzież Kuratorium Oświaty, po reprezentantów instytucji kultury i przedstawicieli duchowieństwa.

Czytaj więcej: Gala Rejonowa Szlachetnej Paczki Rejonu Zakliczyn14 stycznia br. w Zakliczynie po raz drugi zorganizowano Galę Rejonową Szlachetnej Paczki Rejonu Zakliczyn nad Dunajcem. Tym razem organizatorzy podsumowanie Finału „Szlachetnej Paczki” przeprowadzili w zakliczyńskim ratuszu, w sali im. Spytka Jordana. O godziny 15.00 rozpoczęła się część podsumowująca wyniki XVII edycji projektu. Pomysł ks. Stryczka, polegający na wsparciu rodzin w potrzebie, podobnie jak w skali całego kraju kolejny raz odniósł ogromny sukces w naszej gminie, gdyż przekazane podarunki przekroczyły wartość 209,5 tyś złotych. W tej edycji pomoc otrzymało 60 rodzin z terenu gmin: Zakliczyn (32), Ciężkowice (18), Wojnicz (5), Gromnik (3), Gródek nad Dunajcem (1) i Korzenna (1). Średnia wartość prezentu dla jednej rodziny to 3.491,67zł natomiast najwyższa wartość paczki, która trafiła do rodziny to 8,5 tyś. zł.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl