Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

Czytaj więcej: Uliczkami pokoju i dobraZapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach odbywających się w ramach warsztatów „Uliczkami pokoju i dobra”. W ich ramach w Zakliczyńskim Centrum Kultury 2 października odbędzie się koncert połączony z recytacją utworów poetyckich związanych z postacią św. Franciszka z Asyżu w wykonaniu Rolanda Rajzera, aktora scen krakowskich. Jednym z celów przedsięwzięcia jest przypomnienie roli duchowości franciszkańskiej z jej dewizą „pax et bonum” w kształtowaniu kulturowego krajobrazu Zakliczyna.

 

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach ks. Piotr Pabis, Zakliczyńskie Centrum Kultury, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach, Sołtys i Rada Sołecka Rudy Kameralnej KGW z Rudy Kameralnej oraz Świetlica ZCK w Rudzie Kameralnej zapraszają 

 

Czytaj więcej: Święto Prowincji Matki Bożej Anielskiej obchodzono w Zakliczynie2 sierpnia 2022 r. w Zakliczynie w klasztorze oo. Franciszkanów, który obchodzi w tym roku 400. rocznicę powstania, została odprawiona msza św. dziękczynna za cztery wieki obecności Franciszkanów na zakliczyńskiej ziemi, której przewodniczył Ordynariusz Tarnowski ks. bp. Andrzej Jeż. Wszystko zaczęło się w Zakliczynie, gdzie powstał pierwszy dom franciszkanów reformatów. Tutaj też zapadła decyzja, poparta w późniejszym czasie przez papieża, o powstaniu kustodii, a następnie prowincji zakonu Franciszkanów, której patronką obrano Matkę Bożą Anielską.

 

Czytaj więcej: Przygotowania do gminnego święta plonów trwająW miniony czwartek Czytaj więcej: Przygotowania do gminnego święta plonów trwająodbyło się spotkanie organizacyjne połączone z losowaniem kolejności grup wieńcowych prezentujących wieńce dożynkowe. W spotkaniu z przedstawicielami sołectw udział wziął Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierz Dudzik wraz z pracownikami ratusza oraz koordynatorki tegorocznych dożynek – Panie Renata Dyngosz i Paulina Siemińska oraz Sołtys Zdoni Jerzy Nowak i Przewodnicząca KGW "Zdonianki" Jadwiga Wojtas.

 

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnieniaHenryk Przybyłowicz – długoletni kierownik szkoły powszechnej w Bieśniku. Urodził się 19.11.1911 roku w Zakliczynie. Szkołę podstawową ukończył w Zakliczynie, dalszą naukę podjął w Liceum Pedagogicznym w Tarnowie. Po maturze otrzymał przydział do pracy kontraktowej, jako nauczyciel w jednej z polskich szkół na Polesiu. W okresie okupacji w latach 1941-1945 uczestniczył w tajnym nauczaniu na poziomie podstawowym w Zakliczynie nad Dunajcem.

 

Obchody 400-lecia klasztoru Franciszkanów na ziemi zakliczyńskiej obfitowały w wiele wydarzeń towarzyszących, a centralne uroczystości miały miejsce w niedzielę 19 czerwca br. kiedy to podczas sumy o godzinie 11.30 Ojcowie Franciszkanie wspólnie z zebranymi parafianami i przybyłymi gośćmi dziękowali za 400 lat posługi w tutejszym klasztorze. Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły misje parafialne. Są to rekolekcje, które przeprowadza się co kilka lat dla całej parafii. Ich celem jest umocnienie i odnowienie wiary. Misje w franciszkańskiej parafii głosili Misjonarze Świętej Rodziny w dniach od 4 do 11 czerwca.

 

Od 2015 roku Zakliczyn dołączył do kilkudziesięciu miast w Polsce, w których w Boże Ciało jest organizowany koncert uwielbienia zainicjowany 20 lat temu przez Jana Budziaszka w Rzeszowie. W 2020 roku z powodu wybuchu pandemii i licznych ograniczeń wydarzenie nie odbyło się, a w roku ubiegłym ze względu na trwający remont płyty rynku uwielbienie przeniesiono do Jamnej.

 

Czytaj więcej: Już za tydzień koncert uwielbienia na zakliczyńskim rynkuKoncert uwielbienia wraca na zakliczyński rynek. Po raz siódmy przyłączamy się do wielu innych miast Polski, które właśnie w tym dniu w podobny  sposób obchodzą uroczystość Bożego Ciała. Będzie to dobra okazja, by w gronie rodziny i znajomych razem uwielbiać Boga modlitwą i śpiewem za dar Eucharystii. Wcześniej tradycyjnie o godz. 10.00 na rynku zostanie odprawiona msza św. i ulicami miasta przejdzie procesja do czterech ołtarzy zakończona pod pomnikiem św. Jana Pawła II aktem zawierzenia miasta i gminy opiece Patrona. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.

 

Czytaj więcej: Obchody 78. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino w Filipowicach18 maja to wyjątkowo uroczysty dzień dla społeczności Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach z uwagi na dwa ważne wydarzenia związane z tą datą. Pierwszą z nich jest kolejna, w tym roku 78. rocznica bitwy pod Monte Cassino, która była jedną z najcięższych bitew II wojny światowej. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był wówczas kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku, oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino.

 

Czytaj więcej: Nasi artyści ludowi na W dniach 21 i 22 maja br. w Szczurowej odbyła się kolejna edycja Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka "Krakowski wianek". Komisja Artystyczna wnikliwie oceniła 20 grup śpiewaczych, 9 zespołów folklorystycznych, 8 śpiewaków ludowych, 6 kapel ludowych, 3 solistów-instrumentalistów, mistrza i 3 uczniów, grupę regionalną oraz gawędziarza. Łącznie zaprezentowało się ok. 500 wykonawców z 6 powiatów regionu etnograficznego Krakowiaków i Pogórza Ciężkowickiego. W tym gronie nie mogło zabraknąć przedstawicieli środowiska kultury ludowej z naszej gminy.

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.