Za nami XXVIII Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego
Przeznaczenie kwoty 600 tys. złotych na realizację programów szczepień ochronnych przeciw meningokokom typu B oraz krztuścowi, ponad 3,5 miliona złotych na modernizację świetlic wiejskich, blisko 6 milionów złotych na prace konserwatorskie i restauratorskie w małopolskich zabytkach, milion złotych na szkolenia i recertyfikację kursów pierwszej pomocy dla strażaków ochotników – o tym zdecydowali radni województwa podczas sesji 30 marca. W ramach obrad zaprezentowano także obszerną informację o realizowanych inwestycjach na drogach wojewódzkich w Małopolsce – wartość zakontraktowanych obecnie robót budowlanych to miliard złotych.
Małopolska rozwija sieć dróg wojewódzkich
Czytaj więcej: Za nami XXVIII Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego
Zebranie po świętach w Zakliczynie
O G Ł O S Z E N I E
Przewodnicząca Miasta Zakliczyn informuje, że 9 kwietnia 2026 roku (czwartek) o godz. 17.00 w sali Ratusza w Zakliczynie odbędzie się zebranie mieszkańców Zakliczyna.
Temat zebrania:
- Przedstawienie i uchwalenie budżetu miasta na rok 2026;
- Informacje Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn o wykonanych oraz planowanych zadaniach;
- Sprawy bieżące.
Zapraszam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w zebraniu.
Przewodnicząca Miasta Zakliczyn (-) Ewa Bardon
Polskie tradycje wielkanocne
Obchody Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych przybierały w zależności od regionu Polski inne formy i oprawę.
Małopolskie pucheroki
W Niedzielę Palmową w niektórych małopolskich wsiach m.in. w Bibicach, Zielonkach, Tomaszowicach i Trojanowicach można zobaczyć chłopców z pomalowanymi na czarno twarzami, ubranych w kożuchy i w wysokie stożkowate czapki z bibuły. Chłopcy wygłaszają śmieszne wierszyki i śpiewają piosenki, za co otrzymują drobne podarki.
Zwyczaj ten nazywany pucherokami wywodzi się od łacińskiego słówka „puer”, czyli „chłopiec”, i odnosi się do dawnych kwest krakowskich żaków, którzy wygłaszali w kościołach żartobliwe oracje. Z czasem, kiedy zakazano chłopcom wystąpień w kościele, przenieśli się na podkrakowskie wsie.
W miejscowości Lednica Górna do dzisiaj można spotkać czarną usmoloną postać zwaną Siuda Babą. Ten ludowy zwyczaj związany jest ze słowiańskimi obrzędami wypędzania zimy. Według legendy, w świątyni pod Kopcową Górą ognia strzegła kapłanka, która wychodziła z niej tylko raz do roku na wiosnę, by poszukać swojej następczyni. Kiedyś panny przed Siuda Babą uciekały, teraz uważa się, że poczernienie twarzy to dobra wróżba, zwiastująca pomyślny rok a dla panien szybkie zamążpójście.
Kalendarium wydarzeń historycznych w czasie Wielkanocy
Prawdopodobnie 14 kwietnia 966 roku (a była to Wielka Sobota) odbył się chrzest księcia Mieszka I i jego dworu. Podczas uroczystej mszy, prawdopodobnie w Poznaniu, sakramentu udzielił władcy biskup Jordan, który przybył do Polski wraz z księżniczką Dobrawą. To jedno z najważniejszych wydarzeń w naszych dziejach zapoczątkowało chrystianizację całego państwa i budowę hierarchii kościelnej. Jej pierwszy etap został zakończony utworzeniem – na mocy bulli papieskiej– arcybiskupstwa w Gnieźnie w 999 roku. Chrzest Mieszka I jest pierwszym dobrze udokumentowanym wydarzeniem naszej historii, a przez to konwencjonalnie uznaje się je za datę powstania państwa polskiego.
W Wielkanoc 973 roku cesarz Otton I zwołał do Kwedlinburga zjazd, na którym stawili się książę Polan Mieszko I i margrabia marchii wschodniej Hodon. Od prawie roku toczyli oni ze sobą wojnę o granice, w której to wojnie Mieszko wygrał bitwę pod Cedynią. Cesarz, sprawujący wówczas władzę uniwersalną nad światem, postanowił wymóc na nich zawarcie pokoju. Właśnie w Kwedlinburgu doszło do ugody. Było to dla polskiego księcia ważne wydarzenie, ponieważ został uznany za zwycięzcę i powitany jako równoprawny partner polityki międzynarodowej.
Czytaj więcej: Kalendarium wydarzeń historycznych w czasie Wielkanocy
Wyniki V Konkursu Palm Wielkanocnych w Gminie Zakliczyn
29 marca 2026 roku odbył się już V Konkurs Palm Wielkanocnych w Gminie Zakliczyn. Mimo iż pogoda była mało zachęcająca, to około południa wokół św. Floriana na zakliczyńskim Rynku stanęły kolorowe palmy wielkanocne, z których najwyższa mierzyła sobie 4 metry bez jednego centymetra.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział aż 11 palm; 3 w kategorii „palma najwyższa" oraz 8 w kategorii „palma tradycyjna".
Palmy do konkursu wystawili: KGW Paleśnica, KGW Wróblowianki, Centrum Aktywizacji Seniorów Kończyska, Antoni Foryś, KGW Borowa, KGW Kończyska, Barbara Galas-Czerwiec, MDP Gwoździec, Sołectwo Bieśnik, Świetlica Wiejska w Słonej oraz Małgorzata Bodura.
Uczestnicy zachwycili pomysłowością, starannością wykonania oraz przywiązaniem do lokalnych tradycji.
Oceny prac dokonało jury w składzie: Monika Kulak (przewodnicząca), Agnieszka Dudzik (sekretarz) oraz Burmistrz Dawid Chrobak. Laureaci konkursu otrzymali vouchery do księgarni E-Milo o wartości: 400 zł (I miejsce), 300 zł (II miejsce), 200 zł (III miejsce), a także upominki rzeczowe: Anioły, komplet ściereczek kuchennych oraz figurkę baranka wielkanocnego. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, a dodatkowo wręczono 5 wyróżniających dyplomów za udział jako wyraz uznania za podtrzymywanie lokalnej tradycji.
Wyniki konkursu:
Czytaj więcej: Wyniki V Konkursu Palm Wielkanocnych w Gminie Zakliczyn
Życzenia od Przewodniczącej Zakliczyna
Życzę Wam zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
wiary w to, że lepsze dni przed nami, nadziei na pokój i miłość dla każdego.
Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni Nas Wszystkich
ciepłem, dobrocią i Bożym Miłosierdziem.
Radosnego Alleluja.
życzy
Przewodnicząca Miasta Zakliczyn
(-) Ewa Bardon
Przedszkole Publiczne w ZSPiP w Filipowicach stawia na nowoczesność! Nasi nauczyciele ruszają na „Małopolską Ścieżkę Rozwoju”
Świat pędzi do przodu, a technologia staje się nieodłącznym elementem codzienności – także tej przedszkolnej. Z radością informujemy, że Przedszkole Publiczne w Filipowicach dołączyło do prestiżowego projektu „Małopolska Ścieżka Rozwoju – Kontynuacja dla Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego”. To krok w stronę bezpiecznej i mądrej edukacji cyfrowej naszych najmłodszych!
Projekt finansowany jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – inwestycja „E-kompetencje”, a realizowany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” z Tarnowa i wspierany przez Ministerstwo Cyfryzacji, to odpowiedź na wyzwania współczesności. Dwóch naszych nauczycieli wzięło już udział w specjalistycznym, 12-godzinnym cyklu szkoleniowym.
Cel był prosty: nauczyć się, jak wykorzystywać technologię w sposób kreatywny, ale przede wszystkim bezpieczny i dopasowany do wieku dzieci.
Podczas warsztatów kadra przedszkola zgłębiała tajniki m.in.:
Udany wernisaż w odnowionej Galerii „Poddasze”
Galeria ZCK „Poddasze” w 2026 roku wkroczyła w 26 rok działalności. Przez ten czas zakliczyńska galeria wystawiennicza utrwaliła renomę w środowisku artystycznym, a artyści zapraszani przez Stanisława Kusiaka, chętnie przywożą i eksponują tutaj swoje prace. Warto podkreślić, że na stronie internetowej Związku Polskich Artystów Fotografików od co najmniej roku prezentowane są zapowiedzi wystaw w Zakliczynie.
Wokół Galerii ZCK „Poddasze” utworzyło się artystyczne środowisko twórcze, które nie omija żadnego wernisażu wystawy. Tak też było podczas wernisażu wystawy fotograficznej Jana Brdeja „Kolory Kenii”, który miał miejsce 27 marca 2026 roku. Na poddasze ratusza przybyli reprezentanci członkowie Fotoklubu RP – Stowarzyszenie Twórców z Tarnowa, Wojnicza, Nowego Sącza i Krynicy, także ci, którzy już wystawiali w Galerii ZCK „Poddasze” oraz środowisko artystyczne gminy Zakliczyn.
Czytaj więcej: Udany wernisaż w odnowionej Galerii „Poddasze”
Chodnik w kierunku Melsztyna
Gmina Zakliczyn wybuduje 360 metrowy odcinek chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 980 relacji Jurków – Biecz w miejscowości Zawada Lanckorońska. Inwestycję realizować będzie w ramach tzw. Inicjatyw Samorządowych wspólnie z Województwem Małopolskim.
Samorząd gminy Zakliczyn otrzymał właśnie na to zadanie 659 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. To 50 procent wartości planowanego przedsięwzięcia.
Chodnik zostanie wykonany z kostki betonowej, o szerokości 2 metrów. Będzie to kontynuacja chodnika przy tym fragmencie drogi wojewódzkiej w kierunku Melsztyna.
źródło informacji: Urząd Miejski w Zakliczynie



