Debiut sceniczny najmłodszych baletnic w Zakliczynie
24 października odbyły się w Zakliczyńskim Centrum Kultury zajęcia pokazowe Szkoły Tańca „2B Dance” dla najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Oferta przypadła do gustu rodzicom i dzieciakom, toteż ruszyły zapisy i regularne zajęcia. Zajęcia baletowe odbywają się co tydzień, we wtorki, w Sali im. S. Jordana w ratuszu o godzinie 18 – tej.
Zapał zarówno uczestniczek i rodziców jest tak wielki, że już 19 grudnia doszło do debiutu scenicznego dzieciaków na scenie ratuszowej. Zanim rozsunęła się kurtyna, instruktorka Szkoły Tańca „2B Dance” Elżbieta Szewczyk przeprowadziła z grupą baletową próbę generalną bez publiczności, która cierpliwie czekała w ratuszowym holu. Po próbie można już było zając miejsca na widowni.
Czytaj więcej: Debiut sceniczny najmłodszych baletnic w Zakliczynie
Wiemy kto zajmie się składem, drukiem i dostawą „Głosiciela” w 2025 roku
W dniu 22.11.2024 roku udostępniono zapytanie o cenę na następujących stronach interenetowych Zakliczyńskiego Centrum Kultury; www.kultura-zakliczyn.pl oraz www.zakliczyninfo.pl o następującej treści:
Zapytanie o cenę:
proszę o przesłanie oferty cenowej dotyczącej składu, przygotowania do druku, dostarczenia do korekty zamawiającemu, druku i dostawy miesięcznika "Głosiciel" w 2025 roku według poniższych parametrów:
Adres doręczenia: Rynek 23, 32-840 Zakliczyn
Czytaj więcej: Wiemy kto zajmie się składem, drukiem i dostawą „Głosiciela” w 2025 roku
Zakliczyńskie Centrum Kultury; czyli gminny koncern mediowy
Zakliczyńskie Centrum Kultury jest jedyną instytucją samorządu Gminy Zakliczyn, która dysponuje tak rozbudowanymi instrumentami komunikacji społecznej. Warto wiedzieć, że jesteśmy wydawcą gazety „Głosiciel”, twórcami i właścicielami dwóch portali internetowych; portalu informacyjnego Zakliczyninfo oraz branżowego (obszar kultury) portalu Kultura - Zakliczyn, mamy także swój kanał na YouTube oraz kilka profili w mediach społecznościowych.
Oto one:
„Głosiciel” – jest to samorządowa, nieodpłatna gazeta Miasta i Gminy Zakliczyn o nakładzie 2 700 egzemplarzy, której wydawcą jest Zakliczyńskie Centrum Kultury. Głosiciel to najstarsze, regularnie ukazujące się od 1993 roku medium informacyjne gminy Zakliczyn. W swojej długiej historii gazeta wydawana była przez różne podmioty i instytucje, ale od 15 lat niezmiennie wydawana jest przez Zakliczyńskie Centrum Kultury. Ważne postaci, redaktorzy naczelni gazety to nieżyjący już śp. Krzysztof Chmielowski i śp. Marek Niemiec (jeden z twórców tytułu). Niespełna dwuletni epizod jako redaktor naczelna zapisała także Monika Kulak. W 31 letniej historii, większą część tego okresu jako wydawca może sobie zapisać Kazimierz Dudzik, który łączy obecnie rolę wydawcy i redaktora wydań, a wspiera go w tym sekretarz redakcji Ewelina Siepiela (wcześniej także Maria Chruściel). Sekretarz redakcji spełnia bardzo ważną rolę nie tylko jako osoba odpowiedzialna za korektę wydania, ale także reklamę, kolportaż a także wybór podmiotu odpowiedzialnego za skład i druk gazety. Przyjęty plan wydawniczy zakłada 10 edycji rocznie ( w tym tak zwane dwa numery łączone; styczeń – luty oraz lipiec – sierpień). W 2024 roku plan wydawniczy, podobnie jak w 2023 został w 100% zrealizowany. Cieszący się szczególnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Gminy , ale także turystów, letni (lipiec – sierpień) numer gazety miał większy nakład, tj. 3 000 egzemplarzy. W skali roku koszty druku oraz kolportażu gazety to nieco ponad 50 tysięcy złotych. Od dwóch lat rosną wpływy z reklam, dzięki czemu w tym roku przekroczą 50% kosztów druku i kolportażu, co jest świetnym wynikiem. Dla porównania, w roku 2022 ta relacja wynosiła ok. 30%. Warto dodać także, że ostatnie, grudniowe wydanie gazety nosi numer 325 – tyle ukazało się wydań „Głosiciela” w historii. Można to zresztą łatwo sprawdzić, bo wszystkie wydania zostały zdigitalizowane i są dostępne w wersji elektronicznej na portalu Zakliczyninfo pod specjalną, dedykowaną zakładką.
Czytaj więcej: Zakliczyńskie Centrum Kultury; czyli gminny koncern mediowy
Warsztaty tematyczne Stowarzyszenia „Klucz”
W ramach zadania "Warsztaty tematyczne Stowarzyszenia "Klucz" zorganizowaliśmy w terminie od 23 września do 16 grudnia 2024 roku:
• 10 h zajęć z dziedzictwa kulturowego
• 32 h zajęć kulinarnych
Zajęcia odbywały się w następujących lokalizacjach: Zakliczyn, Filipowice, Wola Stróska, Słona i Gwoździec. Uczestnicy zajęć mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy związanych z dziedzictwem kulturowym Małopolski oraz terenów na których obecnie mieszkają. Z kolei podczas zajęć kulinarnych uczestnicy mieli okazję zapoznać się z regionalną kuchnią i własnoręcznie przygotować różne potrawy.
Zadanie zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego.
Link do filmu o warsztatach: https://www.youtube.com/watch?v=17saM0a2VTY
Andrzejowy koniec sezonu muzycznego w Schronisku Dobrych Myśli
Andrzejkowo zakończył się sezon muzycznych spotkań w Chatce Włóczykija w Jamnej. Na scenie pojawili się długo wyczekiwani przez gospodarzy Schroniska Dobrych Myśli Andrzej Wawrzyniak, Małgorzata Wawrzyniak oraz Martyna Majchrzak. Artyści zaprezentowali głównie utwory do słów i muzyki Andrzeja Wawrzyniaka, a że artysta ma w swym dorobku obszerny repertuar, koncert odbył się w dwóch odsłonach. Andrzej ma talent do wprowadzania młodych artystów na muzyczną drogę. Niegdyś współpracował z Michałem Wiśniewskim, dla którego pisał teksty.
Czytaj więcej: Andrzejowy koniec sezonu muzycznego w Schronisku Dobrych Myśli
„Pokonać piekło” w Radomiu
W dawnych teatralnych czasach sztuka prawdziwa „jeździła w teren”. Te artystyczne peregrynacje kultywuje wędrujący od zawsze Teatr Nie Teraz. Ostatni wyjazd w tym roku kalendarzowym przydarza się nam tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.
15 grudnia (niedziela) o godz. 19:00 można się będzie spotkać z naszym Teatrem w tzw. dolnym kościele parafii pw. bł. Annuarity i św. Michała Archanioła, przy ul. Królowej Jadwigi 13A w Radomiu.
W czterdziestym roku od zamordowania kapelana „Solidarności”, ks. Jerzego, będziemy tam prezentować nasz jakże ważny spektakl „Pokonać piekło”, którego bohaterami są św. o. Andrzej Bobola i właśnie bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Edukacja kulturalna na najwyższym poziomie
W poprzednim materiale pisałem o „fenomenie zakliczyńskiej BWA”, czyli o działalności wystawienniczej Zakliczyńskiego Centrum Kultury. W dzisiejszym artykule pragnę zwrócić uwagę na inny fenomen, dzięki któremu ZCK i działające w ścisłej współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury Stowarzyszenie „Klucz”, oferuje nietuzinkowe projekty z obszaru edukacji, w szczególności edukacji historycznej i kulturalnej. Tylko w 2024 roku dzięki pozyskanym przez Stowarzyszenie „Klucz” grantom z Województwa Małopolskiego i z budżetu Gminy Zakliczyn zrealizowaliśmy 3 znakomite projekty, których renoma wykracza daleko poza gminę Zakliczyn.
Wielcy władcy sprzed 1000 lat przybyli do Zakliczyna
Pierwszy król Polski Bolesław Chrobry z małżonką, w towarzystwie cesarza Ottona III, syna Mieszka II także z małżonką, siostry Świętosławy; matki króla Anglii, Norwegii i Dani Kanuta Wielkiego a także wojowie i kronikarze tamtych czasów; biskup Tietmar z Merseburga i nieco młodszy od Niemca Gal Anonim – pierwszy polski kronikarz - rankiem 9 grudnia przybyli do Zakliczyna.
Zanim król Bolesław Chrobry zasiadł na tronie Karola Wielkiego u wejścia do zakliczyńskiego ratusza, został z honorami powitany przez burmistrza Miasta i Gminy Dawida Chrobaka. W podzięce za powitanie z rąk Bolesława Chrobrego otrzymał Włodarz Miasta i Gminy wierną kopię włóczni św. Maurycego (jeden z symboli władzy), po czym orszak królewski w towarzystwie burmistrza Chrobaka, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciecha Skrucha, a także młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie wraz z inspektor UM w Zakliczynie Agnieszką Malisz, nauczycielami i dyrektorami szkół; Krzysztofem Małkiem z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie, Agnieszką Pomikło ze Szkoły Podstawowej w Paleśnicy i Haliny Toboły ze Szkoły Podstawowej w Gwoźdźcu oraz grupką mieszkańców gminy Zakliczyn, udali się do Klasztoru Franciszkanów, gdzie w tutejszej świątyni odbyła się dalsza część królewsko cesarskich odwiedzin Zakliczyna.
Czytaj więcej: Wielcy władcy sprzed 1000 lat przybyli do Zakliczyna
Udany wernisaż ostatniej wystawy w 2024 roku w Zakliczynie
Miłośnikom sztuki Klaudia Nosal – Sadowska oraz kustosz Galerii ZCK „Poddasze” Stanisław Kusiak zrobili Mikołajowy prezent. 6 grudnia odbył się ósmy i ostatni wernisaż wystawy w 2024 roku, a bohaterką wydarzenia była zafascynowana przyrodą inżynier Klaudia Nosal – Sadowska z pobliskiej Brzozowej.
Fascynacja to jedno, a cierpliwość i wprawne, artystyczne oko to drugie, kto nie był to zapraszamy do oglądania wystawy.
Rodzina, przyjaciele Pani Inżynier, ale również środowisko twórcze Zakliczyna i okolic oraz miłośnicy sztuki fotograficznej nie zawiedli i około 18 – tej Galeriowy korytarz ratusza wypełnił się publicznością.
To było zwieńczenie tegorocznej działalności Galerii ZCK „Poddasze”, o której szerzej pisałem we wczorajszym artykule.
Czytaj więcej: Udany wernisaż ostatniej wystawy w 2024 roku w Zakliczynie
Fenomen zakliczyńskiej BWA
Zakliczyńskie Centrum Kultury jest jedną z nielicznych gminnych instytucji kultury w Polsce, która na tak poważną skalę prowadzi działalność wystawienniczą, której nie powstydziłoby się Biuro Wystawa Artystycznych.
Wszystko to jest możliwe, dzięki pasji oraz zapałowi Stanisława Kusiaka – instruktora ds. programów ZCK, artysty – fotografika i od początku, czyli od już prawie 25 lat kustosza Galerii ZCK „Poddasze”. Przez te wszystkie lata zaprezentowaliśmy około 200 wystaw artystów miejscowych, ale też znane osobowości malarstwa, fotografii, rysunku a nawet rzeźby z Małopolski, Śląska, Podkarpacia, a bywało, że z odleglejszych stron Polski, a nawet zagranicy. Wystawy zazwyczaj prezentowane są w przygotowanym do tego korytarzu na poddaszu ratusza. Są to zazwyczaj wystawy autorskie, ale też bywa, że zbiorowe lub tematyczne traktujące o szczególnym wydarzeniu lub rocznicy.