Zakliczyński Kiermasz Wielkanocny 2025
12 kwietnia na zakliczyńskim Rynku odbyła się kolejna edycja przedświątecznego kiermaszu – tym razem Kiermaszu Wielkanocnego – tradycyjnie zorganizowanego przez burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn i Zakliczyńskie Centrum Kultury. Każde spośród 15 stoisk wyróżniało się czymś wyjątkowym. Tradycyjnie pyszne i oryginalne stoiska przygotowały KGW z Filipowic, Słonej, Bieśnika i Zdoni oraz „Mieszczanki” z Zakliczyna. Po raz pierwszy na kiermaszu wystawiła stoisko Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 1 w Zakliczynie. Na kiermaszu pojawił się także stoiska z Tarnowa, Gminy Tarnów, Siedlec, Janowic, Lubinki oraz Zawady Uszewskiej.
Grand prix dla palmy DPS Stróże
13 kwietnia w Niedzielę Palmową odbył się 4. Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych na zakliczyńskim Rynku. Organizatorami konkursy byli; Dawid Chrobak – burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury. Koordynatorką konkursu była Halina Machel – instruktor ds. kultury ludowej ZCK.
Do udziału w konkursie zostało zgłoszonych osiem palm wielkanocnych. Po ich obejrzeniu trzyosobowe jury Organizatorów dokonało oceny prac, a następnie ogłosiło wyniki. Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn trafiły do:
Domu Pomocy Społecznej Stróże – nagroda Grand Prix
I miejsce: Koła Gospodyń Wiejskich z Paleśnicy
II miejsce: Koła Gospodyń Wiejskich "Otwarte serca" w Kończyskach
III miejsce: Bogdana Mróz
„Pokonać piekło” w Warszawie
Tegoroczne teatralne podróże Teatr Nie Teraz mającego siedzibę w Ośrodku Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej, zaczynają się od stolicy na progu Wielkiego Tygodnia. Nie ma przypadków – jak mawia stare mądre powiedzenie – są tylko znaki. Nasze przedstawienie „Pokonać piekło” (premiera w roku 2022) prezentowane teraz, właśnie w ten przed wielkanocny czas, nabiera dodatkowych treści.
Pierwszy pokaz będzie miał miejsce w sobotę 12 kwietnia o godz. 19:30 w sali teatralnej Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Tomasza z Akwinu w Józefowie k/Warszawy (ul. Piotra Skargi 13).
Drugi, następnego dnia, czyli w niedzielę 13 kwietnia o godz.18:00 w Sali Widowiskowej ICDS w Łomiankach k/Warszawy (ul. Staszica 2).
Przypomnijmy, że autorem scenariusza, scenografii oraz reżyseria spektaklu jest Tomasza A. Żaka. Muzykę stworzył Mirosław Poświatowski. Aktorzy to: Andrzej Król, który wcielił się w postać św. o. Andrzeja Boboli i Maciej Małysa, kreujący postać bł. ks. Jerzego Popiełuszko.
„Niecodzienne” fotografie Małgorzaty Sikory w Galerii ZCK „Poddasze”
4 kwietnia 2025 roku odbył się w Galerii ZCK „Poddasze” wernisaż wystawy fotograficznej Małgorzaty Sikory „Niecodzienność”. Zwyczajowo wystawę otworzyliśmy z Autorką oraz, tym razem z pomocą Honorowego Prezesa tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego Tomasza Sobczaka.
Jak zwykle w Zakliczynie, atmosfera wernisaży różni się od innych otwarć, ale stali bywalcy naszych wernisaży i bohaterowie kolejnych wystaw, bardzo sobie to cenią. Można napisać, że utworzyła się wokół zakliczyńskiej galerii, artystyczna rodzina, bo na kolejnych spotkaniach związanych z otwarciem wystaw pojawiają się artyści, którzy już prezentowali prace w Galerii „Poddasze”, a także ci, którzy do tego się przymierzają. Jest też grono tych, którzy nie opuszczają żadnego z wernisaży.
Czytaj więcej: „Niecodzienne” fotografie Małgorzaty Sikory w Galerii ZCK „Poddasze”
Członkowie Chóru ZC Cantando canzoni wyruszają w niezwykłe tourne artystyczne
Chóry i orkiestry Podkarpacia oraz trzy chóry z Małopolski ( w tym Chór ZCK Cantando canzoni), utworzą niezwykły zespół artystyczny składający się z około 700 wykonawców. W tym składzie wyruszą w trasę koncertową obejmującą Czechy, Austrię, Włochy, Watykan i Polskę.
Zespoły biorące udział w projekcie reprezentują miejscowości: Rzeszów, Jasło, Krosno, Rymanów, Frysztak, Boguchwała, Przeworsk, Tuczempy, Jarosław, Mielec, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Zakliczyn, Powroźnik, Gromnik, Dylągówka, Markowa, Grodzisko Dolne, Rakszawa, Łańcut, Sonina, Baranów Sandomierski, Mogielnica, Głogów Małopolski, Łączki Jagiellońskie, Bratkowice, Tarnowska Wola, Nowosielce.
Celem wydarzenia jest upamiętnienie życia i dziedzictwa papieża św. Jana Pawła II w związku z 20. rocznicą jego śmierci. Podczas koncertów zostaną wykonane utwory dotyczące nauczania św. Jana Pawła II oraz nawiązujące do życia i ofiary bł. Rodziny Ulmów. Zarówno treść jak i warstwa muzyczna utworów nawiązywać będzie do tradycji chrześcijańskiej oraz polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
Czytaj więcej: Członkowie Chóru ZC Cantando canzoni wyruszają w niezwykłe tourne artystyczne
Moc sztuki i budowanie tożsamości narodowej w praktyce
Po inauguracyjnym spotkaniu OPA – DRON w Rudzie Kameralnej mógłbym napisać, że to pierwszy Tink – tank (zbiornik myśli) w Powiecie Tarnowskim, że na inaugurację wystąpił znakomity gość Jan Łopuszański, że na scenie zobaczyliśmy Tomasza A. Żaka, Marcina Guzika, Andrzeja Króla i Karolinę Sanek no i moją skromną osobę, że gospodarz OPA Teatru Nie Teraz Halina Machel spisała się na medal, że piękny Adres, który odczytała wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion, skierował do pomysłodawców starosta Jacek Hudyma, że burmistrz Dawid Chrobak szybko wracał z Forum Wójtów i Burmistrzów w Bukowinie Tatrzańskiej, żeby uczestniczyć w wydarzeniu, że Teatr Nie Teraz uhonorował „Pegazami – Huzarami” pierwszych laureatów nagrody teatralnej. Mógłbym napisać jeszcze wiele zdań, ale z zewnątrz jeszcze lepiej widać, więc pozwolę sobie na przywołanie artykułu z ogólnopolskiego portalu PCh24 – Polonia Christrania:
Ruszył „OPA-DRON”. Czyli moc sztuki i budowanie tożsamości narodowej w praktyce
Czytaj więcej: Moc sztuki i budowanie tożsamości narodowej w praktyce
Zaproszenie na wernisaż wystawy Małgorzaty Sikory
4 kwietnia, w piątek, o godzinie 19 – tej zapraszamy na wernisaż kolejnej w tym roku wystawy fotograficznej w Galerii ZCK „Poddasze” w ratuszu. Tym razem proponujemy wystawę „Niecodzienność” Małgorzaty Sikory, która będzie uczestniczyć w otwarciu wystawy i Państwa oczywiście też zapraszamy na to wydarzenie.
Oddajemy teraz głos Autorce, która najlepiej zachęci do udziału w wernisażu swojej wystawy w Zakliczynie:
Wystawa „Niecodzienność", to seria obrazów z mojej nieoczywistej, poruszonej kolekcji czarnobiałych fotografii. Kadry na pograniczu snu i jawy na dobre zagościły w mojej duszy, a proces ich powstawania jest dla mnie jednocześnie relaksujący, jak i dostarczający mnóstwa emocji. Wychodzenie poza schematy, szczególnie mając do dyspozycji jedynie codzienną przestrzeń, może dawać zaskakujące efekty. Szary, nudny dzień potrafi przerodzić się w marzenie senne, a spieszący się w codziennym biegu przechodnie zamieniają się w zjawy. Aparat fotograficzny, używany świadomie, może służyć nam jak pędzel malarzowi, wszystko jest kwestią wyobraźni...
Czytaj więcej: Zaproszenie na wernisaż wystawy Małgorzaty Sikory
Kwiecień z Kargulem i Pawlakiem w Kinie za rogiem ZCK
Zapraszamy do zakliczyńskiego Kina za Rogiem na filmowy maraton z Kargulem i Pawlakiem - nie czekaj, sięgnij po wszystkie części i przekonaj się dlaczego są to bohaterzy, którzy zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Obejrzenie wszystkich części filmu o Kargulu i Pawlaku to nie tylko zabawa, ale także szansa na poznanie kawałka polskiej kultury i historii. To prawdziwa gratka dla każdego fana polskiego kina, ich historie – pełne humoru, absurdu, a jednocześnie ciepłe i rzeczywiste – są czymś, co warto zobaczyć.
Dlaczego warto obejrzeć wszystkie części tego filmu?
W filmach znajdziemy unikalny humor - połączenie komizmu z głębszymi refleksjami. Już na pierwszy rzut oka filmy są pełne gagów, specyficznego humoru i absurdalnej sytuacji, w tle dzieje się jednak coś więcej. Ich rywalizacja, na początku może zostać uznana za banalną, jednak pokazuje nam jak silne są więzi rodzinne i przywiązanie do tradycji.
Czytaj więcej: Kwiecień z Kargulem i Pawlakiem w Kinie za rogiem ZCK
Relacja z zakliczyńskiej premiery filmu „Gaj Sprawiedliwych”
W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, sala im. S. Jordana Zakliczyńskiego Centrum Kultury wypełniła się po brzegi. W atmosferze skupienia i poruszenia odbyła się zakliczyńska premiera filmu „Gaj sprawiedliwych” w reżyserii Pauliny Ibek – wydarzenie, które współorganizowaliśmy wspólnie z Komitetem Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie oraz ZCK.
Spotkanie otworzył Sławomir Wypasek, który przypomniał, że to właśnie na jednym ze spotkań naszego Towarzystwa pani Halina Kluza po raz pierwszy podzieliła się rodzinną historią, która dziś znalazła swoje miejsce na ekranie. Następnie głos zabrał Adam Bartosz – prezes tarnowskiego Komitetu Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej oraz etnograf, niezmiennie oddany upamiętnianiu śladów wielokulturowej przeszłości regionu. Ich determinacja i starania doprowadziły do powstania tej ekranizacji.
Czytaj więcej: Relacja z zakliczyńskiej premiery filmu „Gaj Sprawiedliwych”
Kiermasz wielkanocny i konkurs palm w Zakliczynie
Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury, zapraszają do udziału Koła Gospodyń Wiejskich, twórców rękodzieła artystycznego oraz reprezentacje sołectw, a także mieszkańców Miasta i Gminy Zakliczyn i turystów do udziału w wydarzeniach pod nazwą Kiermasz Wielkanocny oraz Konkurs Palm Wielkanocnych.
Kiermasz Wielkanocny odbędzie się w sobotę 12 kwietnia na zakliczyńskim Rynku. Stoiska kiermaszowe rozstawione będą w części Rynku od ratusza w kierunku Urzędu Miejskiego. Oficjalne otwarcie Kiermaszu będzie o godzinie 9 – tej, natomiast od godziny 10 – tej pod ratuszowym arkadami Burmistrz Miasta i Gminy będzie częstował uczestników zupą wielkanocną.
Czytaj więcej: Kiermasz wielkanocny i konkurs palm w Zakliczynie