Kliknij aby oglądnąć

Regulamin Jarmarku 23. Festiwalu fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski w Zakliczynie

Opublikowano: sobota, 06, lipiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Regulamin Jarmarku 23. Festiwalu fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski w ZakliczynieI. Miejsce, czas trwania Jarmarku 23. Festiwalu Fasoli i Produktu Tradycyjnego Małopolski – zwanego dalej „Jarmarkiem” - oraz godziny działalności stoisk handlowych i gastronomicznych.

 

1. Jarmark odbędzie się 25 sierpnia 2024 roku na Rynku w Zakliczynie (droga wschodnia przy Urzędzie Miejskim).

2. Działalność handlowa oraz gastronomiczna w trakcie Jarmarku odbywać się będzie w godz. od 12ºº do 22ºº w wyznaczonym do tego celu miejscu.

 

II. Organizacja stoisk, warunki uczestnictwa w Jarmarku.

 

1. Organizatorem Jarmarku jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz“, Rynek 1/8, 32-840 Zakliczyn przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Regulamin Jarmarku 23. Festiwalu fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski w Zakliczynie

Powtórzony, największy sukces „Filipowic”

Opublikowano: poniedziałek, 01, lipiec 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Kinga Ptak

Czytaj więcej: Powtórzony, największy sukces „Filipowic” W dniach od 21 i 23 czerwca 2024 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, odbył się finał 46. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY.  Wystąpiły w nim 22 najlepsze zespoły z województwa małopolskiego, które zostały wyłonione w drodze eliminacji powiatowych, w tym gronie znalazła się Strażacka Orkiestra Dęta „Filipowice” pod batutą Dominika Malika, która wygrała sobie największy sukces w historii występów podczas Festiwalu, czyli po raz drugi miejsce na podium- wcześniej taka historia miała miejsce w latach 90 – tych ubiegłego wieku.


Na profilu społecznościowym Orkiestry czytamy: „Z radością informujemy, że w finale 46. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w kategorii strażackich orkiestr dętych udało nam się zdobyć ex aequo 3. miejsce razem z naszymi sąsiadami - Orkiestra Dęta OSP Siemiechów , której także serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej: Powtórzony, największy sukces „Filipowic”

Województwo Małopolskie wspiera działalność kulturalną Stowarzyszenia „Klucz”

Opublikowano: sobota, 29, czerwiec 2024 Ewelina Siepiela

Czytaj więcej: Województwo Małopolskie wspiera działalność kulturalną Stowarzyszenia „Klucz”Dzięki wsparciu województwa zrealizujemy kolejne dwa projekty kulturalne, pierwszym z nich jest organizacja warsztatów gry na heligonce dla młodych, uzdolnionych muzycznie osób, które odbędą się w lipcu i sierpniu w łącznym wymiarze 24 godzin. W ramach tego samego projektu zostaną zakupione stroje ludowe dla Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”, jest to możliwe dzięki realizacji projektu pt. „Warsztaty i stroje dla Zespołu Folklorystycznego Gwoździec” realizowanego w ramach programu „Etno Małopolska”. Wartość zadania 13 830 zł, wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego w wysokości 10 000 zł, wkład osobowy 3 800 zł, wkład własny finansowy 30 zł.

Czytaj więcej: Województwo Małopolskie wspiera działalność kulturalną Stowarzyszenia „Klucz”

Największa, współczesna Biesiada rycerska w Melsztynie przeszła do historii

Opublikowano: środa, 26, czerwiec 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak

Czytaj więcej: Największa, współczesna Biesiada rycerska w Melsztynie przeszła do historii 7. Biesiada rycerska w Melsztynie już przeszła do historii i to przeszła w godny i dostojny sposób. W dniach od 21 do 23 czerwca ponownie na melsztyńskim zamku bawił Spycimir Leliwita i tak jak onegdaj w odwiedziny przybył Zawisza Czarny, a i nawet para królewska wpadła na chwilę do Melsztyna, by wysłuchać poselstwa Krzyżaków.

Był tym razem w Melsztynie Kat z Jarosławia i Błazen z Krakowa, a na dziedzińcu zamkowym rozstawili się z kramami kupcy i rzemieślnicy zacni, którzy przybyli tutaj nawet z najodleglejszych zakątków Rzeczypospolitej.

Nie zabrakło tradycyjnych elementów wydarzenia takich jak: obrzęd Kupały i taniec ognia, pokaz laserowy Magia Melsztyna, koncerty muzyczne – zespoły; Żniwa i 3M oraz Piotr Żeleski, szranki rycerskie, szkółka łucznicza oraz tradycyjna już finałowa Bitwa o Zamek.

Czytaj więcej: Największa, współczesna Biesiada rycerska w Melsztynie przeszła do historii

Ruszają „Letnie potańcówki” na zakliczyńskim Rynku

Opublikowano: poniedziałek, 24, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Ruszają „Letnie potańcówki” na zakliczyńskim Rynku 27 czerwca, kilka dni po „Biesiadzie rycerskiej” w Melsztynie, na zakliczyńskim Rynku ruszają „Letnie potańcówki.” Zgodnie z tradycją potańcówki odbywać się będą w czwartkowe wieczory i zaczynać o godzinie 19 – tej.


- Pomysł na potańcówki wziął się stąd, że wyszliśmy z ratusza z heligonistami na Rynek, by odbyć próby na świeżym powietrzu – mówi prezes Zakliczyńskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia „Klucz” – ludzie zaczęli z zaciekawieniem zatrzymywać się koło nas, a niektórzy zaczęli tańczyć – dodaje Tadeusz Malik.


Niebawem do Malika dołączył instruktor tańca Krzysztof Węglarczyk i tak rozpoczęły się letnie potańcówki.


To co dwa lata temu wymyślił Tadeusz Malik, w tym roku Stowarzyszenie „Klucz” ubrało zgrabnie w projekt grantowy.

Czytaj więcej: Ruszają „Letnie potańcówki” na zakliczyńskim Rynku

Drugie „Spotkanie Teatru Nie Teraz w Świetlicy”

Opublikowano: niedziela, 23, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Drugie „Spotkanie Teatru Nie Teraz w Świetlicy” Ośrodek Praktyk Artystycznych TNT w Rudzie Kameralnej koło Zakliczyna w ubiegłym miesiącu rozpoczął cykl (bezterminowych!) "Spotkań w Świetlicy". Zbliża się kolejne, co będzie miało miejsce w ostatnią sobotę czerwca (szczegóły na załączonym plakacie). Porozmawiamy o kulturze prawdziwej, o prawdziwym jedzeniu, czyli - jak zawsze - o sztuce i o polityce, no i o miłości – mówi dyrektor Teatru Nie Teraz Tomasz A. Żak.

 

Czy wiem co jem, czyli porozmawiajmy o jedzeniu – to temat drugiego Spotkania Teatru Nie Teraz w Świetlicy w Rudzie Kameralnej, w której od końca ubiegłego roku funkcjonuje Ośrodek Praktyk Artystycznych.

 

Tym razem do Rudy Kameralnej przyjedzie Marek Dudek z Limanowej; zielarz, pszczelarz, podróżnik i alpinista, a czasami pisarz. Do Marka Dudka dołączy miejscowy pszczelarz i urzędnik Robert Ogórek. To duet, który zajmie się tematem „jedzeniowym”.

Czytaj więcej: Drugie „Spotkanie Teatru Nie Teraz w Świetlicy”

Rośnie prestiż melsztyńskiej Biesiady rycerskiej

Opublikowano: piątek, 21, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Rośnie prestiż melsztyńskiej Biesiady rycerskiej Z roku na rok Biesiada rycerska w Melsztynie zyskuje coraz więcej zwolenników. Niektórzy uważają, że jest to najciekawsza tego typu impreza w regionie. Wraz z kolejnymi edycjami Biesiady rósł także odbudowywany przez Gminę Zakliczyn zamek w Melsztynie i stali uczestnicy wydarzenia także na to zwracają uwagę i doceniają zastane tutaj zmiany.


Tegoroczna, siódma już edycja Biesiady rycerskiej w Melsztynie zapowiada się szczególnie interesująco. Spodziewamy się uczestnictwa rekordowej liczby grup rekonstrukcji historycznej, bo do dotychczasowego partnera imprezy – Rujewita, dołącza Bractwo Historyczne „Wataha” i Stowarzyszenie Zamek Tarnowski z Tarnowa.

Czytaj więcej: Rośnie prestiż melsztyńskiej Biesiady rycerskiej

Muzyka, poezja i przyroda; czyli wieczór Lucyny Angermann i Marioli Mazgaj w Lusławicach

Opublikowano: środa, 19, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Muzyka, poezja i przyroda; czyli wieczór Lucyny Angermann i Marioli Mazgaj w Lusławicach 15 czerwca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbyło się wydarzenie muzyczno – poetycko – przyrodnicze zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. o. Jana Góry w Zakliczynie.


Bohaterkami wydarzenia były; Lucyna Angermann – poetka z Faściszowej mieszkająca na stałe w Belgii oraz Mariola Mazgaj – artystka malarka mieszkająca w Łusławicach. Ze strony muzycznej wieczór został oprawiony piosenkami z tekstem, to znaczy z tekstem z wierszy Lucyny Angermann i jej muzycznej miłości – Starego Dobrego Małżeństwa. Zespół muzyczny stworzyli; Karolina Mazur, Kinga Świerczek, Krzysztof Pyrek i Jacek Mazur.

Czytaj więcej: Muzyka, poezja i przyroda; czyli wieczór Lucyny Angermann i Marioli Mazgaj w Lusławicach

Będzie się działo na melsztyńskim zamku

Opublikowano: niedziela, 16, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Będzie się działo na melsztyńskim zamku Wszystko na to wskazuje, że 22 i 23 czerwca zamek w Melsztynie będzie przezywał oblężenie, jakiego dawno tutaj nie było – czasy historycznie odległe w to wliczając.

 

Stanie się tak dlatego, ponieważ oprócz Drużyny Najemnej „Rujewit”, Drużyny Wielecko-Pomorskiej „Gryf” ze Szczecina i Sokolnictwa „Raróg”, przybędzie po raz pierwszy Wataha Rycerska i Stowarzyszenie Zamek Tarnowski,  Kuchnia Hetmańska z Zamościa oraz sam imć Spycimir Leliwita – protoplasta rodu Melsztyńskich.

 

To nie koniec atrakcji jakie przygotowaliśmy na nadchodzący weekend, który będzie stał pod znakiem 7. Biesiady rycerskiej w Melsztynie. Tradycyjnie będzie obrzęd Kupały, bitwa o zamek oraz szkółki młodego woja i myśliwego. Po raz pierwszy w sobotę 22 czerwca odbędzie się Turniej Rycerski „O kwiat paproci” i Turniej łuczniczy „ O złotą fasolę”.

Czytaj więcej: Będzie się działo na melsztyńskim zamku

To było Tango dla Mamy

Opublikowano: piątek, 07, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: To było Tango dla Mamy Po raz trzeci Chór ZCK „Cantando canzoni” przygotował i wyśpiewał koncert dedykowany Mamom z okazji ich święta obchodzonego 26 maja – Dnia Matki. Pomysłodawczynią cyklicznych koncertów jest Elżbieta Malawska – Pajor na co dzień dyrektor Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Stróżach, a z zamiłowania chórzystka w „Cantando canzoni”.


Tegoroczny koncert odbył się w Sali im. S. Jordana 2 czerwca 2024 roku o godzinie 20 – tej. Zanim rozpoczął się koncert, sala pękała w przysłowiowych szwach, i niektórzy z widzów podziwiali popisy artystów na stojąco. Chórowi towarzyszyła orkiestra smyczkowa oraz zespół muzyczny, a dodatkowym bonusem był występ pary tanecznej Anny i Krzysztofa Węglarczyków.

Czytaj więcej: To było Tango dla Mamy