Kapela „Zza miedzy” i Jonasz Migdał z I miejscami na na „Krakowskim Wianku” w Szczurowej
16 maja w Szczurowej zakończył się 43. „Krakowski wianek – Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka” – święto niematerialnego dziedzictwa kulturowego Krakowiaków Wschodnich, Powiśla Dąbrowskiego i Pogórza Ciężkowickiego.
O Główne Trofeum – Statuetkę Krakowski Wianek – ubiegało się 7 dorosłych zespołów folklorystycznych, w tym 5 zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej i 2 zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej, 4 kapele ludowe, 2 solistów instrumentalistów, 10 grup śpiewaczych, 9 śpiewaków ludowych oraz 1 gawędziarz z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich, Powiśla Dąbrowskiego i Pogórza Ciężkowickiego, reprezentujących szesnaście gmin Ziemi Tarnowskiej: Brzesko, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Gnojnik, Gręboszów, Iwkowa, Radłów, Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice, Szczurowa, Tarnów, Wojnicz, Wierzchosławice, Zakliczyn i Żabno.
Są takie dni, po których człowiek wraca do domu i myśli sobie: „… warto było…”
Konferencja „Ziemia Zakliczyńska - Ziemia Powołań. Poznaj wielkich ludzi z Twojej miejscowości” która odbyła się 21 maja 2026 roku w zakliczyńskim ratuszu, to było spotkanie, które nie było tylko o religii. „Powołanie” rozumiemy bowiem znacznie szerzej, jako życiową misję, pasję, upór i głęboką wiarę w sens swojej drogi. To była kilkuetapowa opowieść o ludziach, którzy dzięki sile wyniesionej z rodzinnego domu mieli odwagę ruszyć z małego miasteczka dalej, niż ktokolwiek się spodziewał.
Ile niezwykłych historii nosi w sobie ta nasza mała ziemia? I jak często sami o tym zapominamy. Bo może nie mamy wielkich wieżowców, anonimowego tłumu i metra pod oknami. Ale mamy coś innego: korzenie, pamięć, upór i ludzi, którzy potrafili z małego miasteczka dojść naprawdę daleko.
Czytaj więcej: Są takie dni, po których człowiek wraca do domu i myśli sobie: „… warto było…”
Rockowe Listy do Mamy
Już 24 maja odbędzie się kolejny, niezwykły koncert Chóru ZCK „Cantando canzoni” w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu w ramach cyklu koncertów – to już piąty taki koncert - dedykowany Mamom z okazji Dnia Matki.
W ubiegłym roku Dawid Nawalaniec wraz z zespołem wziął na tapet piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką, tym razem zobaczycie zupełnie nową odsłonę artystyczną „Cantanco canzoni” a mianowicie rockowe „Listy do Mamy” i najpiękniejsze, bez wahania należy napisać, kultowe przeboje polskiego rocka w wyjątkowych aranżacjach.
Nie wiem, czy sala im. S. Jordana pomieści wszystkich chętnych do zobaczenia tego koncertu, a próbować należy tym bardziej, że wstęp jest wolny.
Ogłaszamy nabór do kapeli „DUNAJECKI WIR”
Lubisz muzykę ludową? Śpiewasz, grasz na instrumencie albo po prostu chcesz tworzyć coś wyjątkowego w świetnej atmosferze? Zapraszamy młodzież do powstającej kapeli ludowej „Dunajecki Wir”!
Chcemy wspólnie pielęgnować tradycję muzyki ludowej, ale także rozwijać repertuar, który pozwoli nam występować podczas:
wydarzeń folklorystycznych
uroczystości patriotycznych
wesel i eventów
koncertów oraz występów z zespołami tanecznymi
Poszukujemy osób grających na:
- trąbce
- skrzypcach
- kontrabasie
- klarnecie
- heligonce
Jeśli lubisz śpiewać — również zapraszamy!
Znak Dziedzictwa Europejskiego dla Lusławic
W Brukseli odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia prestiżowych wyróżnień, które co roku przyznaje Komisja Europejska. Jedno z nich trafiło do małopolskiej instytucji kultury.
Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany miejscom o szczególnym znaczeniu dla historii i kultury Europy, a także rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. 25 lutego br. Komisja Europejska ogłosiła laureatów 15. edycji wydarzenia. Wśród nagrodzonych 13 obiektów z całego kontynentu znalazło się Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, docenione za projekt „Ogród Krzysztofa Pendereckiego – dziedzictwo kulturowe zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach”. Dotyczy on znajdującego się w sąsiedztwie Centrum unikatowego Arboretum oraz kompleksu zabytków, które sięgają XII wieku. Dzięki działaniom instytucji stały się ogólnie dostępną dla zwiedzających przestrzenią, z bogatym program realizowanych tam wydarzeń artystycznych.
Fotograf z pasją i misją
Stanisław Kusiak – artysta fotografik, członek Związku Artystów Fotografików, a także instruktor Zakliczyńskiego Centrum Kultury i kustosz galerii „Poddasze” w Zakliczynie został uhonorowany nagrodą starosty za swoją wieloletnią działalność twórczą oraz wkład w rozwój lokalnej kultury.
- To wyróżnienie trafia do osoby, która swoja pracą udowadnia, że kultura lokalna ma ogromną wartość. Dzięki takim osobom fotografia staje się nie tylko sztuką, ale także ważnym elementem budowania tożsamości naszej wspólnoty powiatowej - podkreślał starosta Jacek Hudyma.
Motomajówka okiem Stanisława Kusiaka
Dominikanin z Jamnej o. Krzysztof Ruszel to bodaj największy w sutannie miłośnik motoryzacji w Polsce. Najpierw, kiedy był przeorem klasztoru Dominikanów w Korbielowie, razem z tamtejszymi miłośnikami motoryzacji założył Muzeum „Motóra”, a kiedy pojawił się w Jamnej, wymyślił Motomajówkę.
Tegoroczna Motomajówka trwała od 1 do 3 maja, jej bazą był klasztor Dominikanów w Jamnej, a uczestnicy przemierzyli setki kilometrów po południowej części Ziemi Tarnowskiej i po Sądecczyźnie. Zawitali także do nowo otwartych łazieniek mineralnych w Słonej.
Czy z małego miasteczka można zmienić świat?
Czy z małego miasteczka można zmienić świat? My wierzymy, że tak.
I mamy na to dowody zapisane w naszej lokalnej historii.
Zapraszamy na spotkanie poświęcone Ziemi Zakliczyńskiej i ludziom, którzy zaczynali właśnie tutaj, a zaszli dalej, niż ktokolwiek się spodziewał.
To nie będzie kolejna sztywna konferencja. To opowieść o tym, że:
- Odwaga to umiejętność wyjścia poza schemat - tam, gdzie inni mówią „nie da się”.
- Siła płynie z naszych korzeni - z tej konkretnej ziemi, która uczy nas charakteru.
- Sukces nie ma adresu - udowadniamy, że ruszając „stąd”, można osiągnąć szczyty.
Dlaczego „Ziemia Powołań”?
Majówka na Melsztynie 2026
1 maja na zamku w Melsztynie została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Klucz” przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury i Zakliczyńskim Stowarzyszeniem Turystyczno Historycznym „Azymut” Majówka na Melsztynie 2026, połączona z inauguracją sezonu turystycznego 2026 w powiecie tarnowskim.
W programie wydarzenia, które rozpoczęło się o godzinie 16 – tej były m.in.: inauguracja audiobooka „Melsztyńskie opowieści” z realizatorem projektu Markiem Kołdrasem, spotkanie z autorem książki „Stąpając po historii. Od prehistorii do ostatniego rodu zamku melsztyńskiego”, koncert plenerowy na dziedzińcu zamkowym kwartetu „Mazury i przyjaciele”, ognisko turystyczne, nocne zwiedzanie zamku oraz rodzinna gra terenowa „Melsztyńskie skarby.”
„Morawy południowe” w Galerii ZCK „Poddasze”
8 maja o godzinie 18 – tej w Galerii ZCK „Poddasze” na poddaszu ratusza odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Witolda Koleszko pod tytułem „Morawy południowe w Czechach” z udziałem autora prac.
Witold Koleszko - fotografowanie to pasja, która mnie motywuje do poznawania nowych ludzi lubiących fotografować a i nowych miejsc w Polsce i poza nią. Bardzo ważny jest kontakt z innymi pasjonatami fotografii by wymienić się doświadczeniem ale też pochwalić się swoim dorobkiem fotograficznym.
Fotografuję od 14 roku życia, w tamtych czasach to była fotografia analogowa. Wielogodzinna praca w ciemni i ten magiczny moment kiedy na papierze fotograficznym zanurzonym w wywoływaczu powoli pojawiał się obraz zarejestrowany wiele dni wcześniej. W 2002 roku rozpocząłem fotografować aparatami cyfrowymi.


