Kliknij aby oglądnąć

Kolory Kenii w Zakliczynie

Opublikowano: niedziela, 22, marzec 2026 tekst: Kazimierz Dudzik, Tomasz Sobczak, grafika: Stanisław Kusiak,

Czytaj więcej: Kolory Kenii w Zakliczynie 27 marca o godzinie 18 – tej odbędzie się kolejny wernisaż wystawy w Galerii ZCK „Poddasze” na który zaprasza kustosz Galerii Stanisław Kusiak. Tym razem będzie to wystawa pochodzącego z Marcinkowic artysty – fotografika Jana Brdeja, który zaprezentuje wystawę pod tytułem „Kolory Kenii.”  

Jan Brdej w  twórczości skupia się na osobistym doświadczaniu różnych możliwości fotograficznego wyrazu. Fascynuje się różnymi dziedzinami fotografii artystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii humanistycznej i tematów związanych z człowiekiem. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych.

Czytaj więcej: Kolory Kenii w Zakliczynie

Kiermasz i konkurs w Niedzielę Palmową

Opublikowano: sobota, 21, marzec 2026 tekst: Kazimierz Dudzik, Halina Machel (regulamin) grafika: Stanisław Kusiak,

Czytaj więcej: Kiermasz i konkurs w Niedzielę Palmową 29 marca, w Niedzielę Palmową, na zakliczyńskim Rynku zaplanowany został Kiermasz Wielkanocny połączony z Konkursem Palm Wielkanocnych.


Stoiska wystawców będą gotowe od godziny 9 – tej. Chętnych do udziału w Kiermaszu zapraszamy do zapisów w Zakliczyńskim Centrum Kultury osobiście lub telefonicznie 14 628 3331, albo za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


Do południa Organizatorzy oraz Komisja Konkursowa oczekiwać będzie na palmy wielkanocne, które zostaną poddane ocenie tak, aby najpóźniej o godzinie 13:15 można było ogłosić werdykt i wręczyć nagrody.

 

Regulamin konkursu palm wielkanocnych prezentujemy poniżej: 

Czytaj więcej: Kiermasz i konkurs w Niedzielę Palmową

Teatralne spotkanie z Janem Rybowiczem

Opublikowano: środa, 18, marzec 2026 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Teatralne spotkanie z Janem Rybowiczem 20 marca w Bibliotece Publicznej w Lisie Górze Teatr Nie Teraz zaprezentuje swój najnowszy projekt teatralny poświęcony pamięci Jana Rybowicza.  

Dlaczego w Lisie Górze, a nie w Zakliczynie czy w Tarnowie ? Odpowiedź znają ci, którzy wiedzą nieco więcej o postaci bohatera „Teatralnych spotkań z Janem Rybowiczem.”

Jan Rybowicz mimo iż urodził się na Opolszczyźnie, to jako nastolatek wraz z rodzicami przeniósł się do Lisiej Góry, gdzie mieszkał aż do śmierci, która do niego przyszła wcześnie, gdy miał zaledwie 41 lat. Był poetą i prozaikiem jak się zwykło mawiać – samoukiem – bo choć zaczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, to jednak długo tam nie studiował, a na studia teatralne się w ogóle nie dostał. Pisał i pił, albo na odwrót, a do jego wierszy muzykę napisał Krzysztof Myszkowski z grupy Stare Dobre Małżeństwo.

Tomasz A. Żak, autor scenariusza i reżyser „Teatralnych spotkań z Janem Rybowiczem” tak go wspomina: - Kiedy rozmawiał z ludźmi to jakby rozmawiał z powietrzem, nie mówił do nich a raczej mówił do siebie. Jasiu przerastał intelektualnie swoje otoczenie, a tych, którzy mogli być partnerami obrażał i lekceważył, chociaż chłoporobotników bardziej szanował niż inteligencję z Tarnowa. Lepiej mu było z tymi, co śmierdzieli gnojem; nie cierpiał tych, którzy robili karierę.

Czytaj więcej: Teatralne spotkanie z Janem Rybowiczem

Geneza polsko-węgierskiej przyjaźni

Opublikowano: wtorek, 17, marzec 2026 Tekst: Rafał Kubisztal, foto: Stanisław Kusiak, opublikował: Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Geneza polsko-węgierskiej przyjaźniTo było bezprecedensowe wydarzenie w historii Zakliczyna. Z udziałem licznej delegacji węgierskiej w Sali im. Spytka Jordana w Ratuszu odbyła się międzynarodowa konferencja „Polak, Węgier, dwa bratanki…”. Próbowano odpowiedzieć na pytanie o genezę polsko-węgierskiej przyjaźni.

Otwierając konferencję burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak powiedział, że przyjaźń polsko-węgierska to jedyna w swoim rodzaju przyjaźń dwóch narodów. – Przykładem ciągle trwającej przyjaźni jest gmina Zakliczyn, która od blisko trzydziestu lat bardzo owocnie współpracuje  z węgierskim miastem Jászfényszaru – mówił burmistrz. – Dzisiaj porozmawiamy o historii naszej przyjaźni, ale też o pomysłach na współpracę w przyszłości Szlak zamków w dolinie Dunajca, który gmina Zakliczyn tworzy z gminami Czchów i Gródek nad Dunajcem to przecież również element szlaku węgierskiego. Może mieć wymiar historyczny, edukacyjny, ale być także dobrym produktem turystycznym.

Czytaj więcej: Geneza polsko-węgierskiej przyjaźni

Delegacja węgierska na zakliczyńską konferencję

Opublikowano: piątek, 13, marzec 2026 tekst: Kazimierz Dudzik, grafika: Stanisław Kusiak,

Czytaj więcej: Delegacja węgierska na zakliczyńską konferencję 14 marca w zakliczyńskim ratuszu odbędzie się konferencja naukowa pod tytułem „Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.”

Organizatorami tego bezprecedensowego w historii Zakliczyna wydarzenia popularno – naukowego są: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz”  przy współpracy z Powiatem Tarnowskim, a także burmistrzem Jászfényszaru  oraz Wyższą Szkołą Ludową im. Lorinca Bedekovicha w Jászfényszaru. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie  w ramach promocji Szlaku Zamków w dolinie Dunajca.

Czytaj więcej: Delegacja węgierska na zakliczyńską konferencję

Teatr Nie Teraz - nasza wizytówka na artystycznym szlaku

Opublikowano: wtorek, 10, marzec 2026 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Jacek Dybek

Czytaj więcej: Teatr Nie Teraz - nasza wizytówka na artystycznym szlaku Przełom lutego i marca tego roku był dla Teatru Nie Teraz czasem intensywnej pracy artystycznej. Dyrektor Tomasz A. Żak pracuje z młodzieżą z Gminy Zakliczyn nad kolejnym teatralnym projektem, z aktorami spektaklu „Ballada o Wołyniu” zawitał do Nysy i do Lisiej Góry oraz pracuje nad kolejnymi, dwoma nowymi spektaklami. W Nysie „Ballada o Wołyniu” została wystawiona dwukrotnie  przy komplecie publiczności. Na stronie Nyskiego Domu Kultury można było przeczytać taką refleksję : „Za nami poruszający wieczór w Nyskim Domu Kultury. Spektakl „Ballada o Wołyniu” w wykonaniu artystów Teatru Nie Teraz głęboko dotknął serc widzów, którzy wypełnili naszą salę. To nie jest tylko teatr – to żywe świadectwo i bolesna karta naszej historii, o której musimy pamiętać. Dziękujemy artystom za ten niezwykle mocny i autentyczny przekaz…”  

Teatr Nie Teraz nie tylko prezentuje spektakle o wysokiej wartości artystycznej, ale też od 3 lat jest wizytówką kulturalną Gminy Zakliczyn i Rudy Kameralnej, nie tylko w regionie, ale na terenie całego kraju. Warto wspomnieć, że w ramach projektu teatralnego „Wiatr wolności” przemierzyliśmy Polsce z południa na północ.

Czytaj więcej: Teatr Nie Teraz - nasza wizytówka na artystycznym szlaku

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Opublikowano: niedziela, 08, marzec 2026 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kobiet Pierwszy oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet miał miejsce w latach 70 – tych ubiegłego wieku, kiedy został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jego początki sięgają jednak 1908 roku, kiedy to w Nowym Jorku odbył się marsz praw kobiet, w którym wzięło udział 15 000 osób domagających się wyższych płac i praw wyborczych. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oficjalnie uznała i zaczęła obchodzić Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca w 1975 roku, podczas Międzynarodowego Roku Kobiet. Co ciekawe, mimo iż geneza Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, to w 1994 roku Kongres USA nie uchwalił ustawy zaproponowanej przez reprezentantkę Izby Reprezentantów Maxine Waters, ustanawiającej Międzynarodowy Dzień Kobiet świętem narodowym.

A jak obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kobiet w wybranych  krajach ?

Dzień Kobiet świętem oficjalnym jest m.in. w Albanii, Algierii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Święto to obchodzone jest w wielu krajach, choć obchody mają różny przebieg od tego jaki ma miejsce w Polsce.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kobiet

Polak, Węgier, dwa bratanki….

Opublikowano: piątek, 06, marzec 2026 tekst: Kazimierz Dudzik, plakat: Stanisław Kusiak

Czytaj więcej: Polak, Węgier, dwa bratanki….14 marca w Sali im. S. Jordana w zakliczyński ratuszu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa, której tytuł zaczerpnęliśmy od historycznego przysłowia, jedynego występującego zarówno w języku polskim, jak i węgierskim. Pełny tekst tej rymowanki znanej w kulturze polskiej i węgierskiej, która powstała u schyłku Konfederacji Barskiej, brzmi: „Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”.

Niebawem obchodzić będziemy 30 – lecie kontaktów partnerskich pomiędzy gminą Zakliczyn, a węgierskim miastem Jászfényszaru. W ostatnich latach te relacje partnerskie stały wyraźnie ożywione na różnych polach aktywności; od wymiany samorządowej, poprzez kulturalną, a także w sferze działalności organizacji pozarządowej.

Po raz pierwszy z inicjatywy burmistrza Dawida Chrobaka oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury zostanie zorganizowana konferencja naukowa w terminie nieprzypadkowym, to znaczy w miesiącu w którym obchodzimy narodowe święto Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, którego inicjatorami byli  prezydenci Polski i Węgier: Lech Kaczyński oraz László Sólyom.

Czytaj więcej: Polak, Węgier, dwa bratanki….

IL Volo. Najnowszy koncert z Doliny Świątyń w Kinie za rogiem ZCK już w marcu

Opublikowano: poniedziałek, 02, marzec 2026 tekst: Kazimierz Dudzik, plakat: Stanisław Kusiak

Czytaj więcej: IL Volo. Najnowszy koncert z Doliny Świątyń w Kinie za rogiem ZCK już w marcuWielką popularnością w „Kinie za rogiem ZCK” cieszą się retransmisje koncertów André Rieu w Maastricht. Tym razem mamy dla kinowych melomanów kolejną gratkę, a mianowicie retransmisję z najnowszego koncertu z Doliny Świątyń. W repertuarze „Kina za rogiem ZCK” zaplanowaliśmy tą retransmisję 20 marca o godz. 17:30. Zapraszamy do rezerwacji biletów na ten termin. Dla tych, którym braknie miejsca mamy dobra nowinę: otóż będziemy mieć możliwość kolejnych pokazów w marcu i kwietniu dla kolejnych chętnych, a także dla grup zorganizowanych – zapraszamy do kontaktu z nami - dane kontaktowe na plakacie obok.

Poniżej kilka zdań na temat tego wydarzenia.

Czytaj więcej: IL Volo. Najnowszy koncert z Doliny Świątyń w Kinie za rogiem ZCK już w marcu

Wizytówki artystyczne Gminy Zakliczyn – Lucyna Angermann

Opublikowano: niedziela, 01, marzec 2026 Kazimierz Dudzik, foto; arch. L. Angermann, ZCK

Rozpoczynając cykl prezentacji zespołów i artystów nazwany „Wizytówki artystyczne gminy Zakliczyn” wiedziałem, że zajmie mi to trochę czasu, bo szczęśliwie bogactwo Ziemi zakliczyńskiej w tej materii jest bardzo bogate. Prezentowałem już sylwetki i zespoły z obszaru muzyki, śpiewu, teatru i sztuki i nadszedł czas na poezję. Ludzi piszących piękne wiersze jest sporo na ternie gminy Zakliczyn, ot, wymienię choćby Annę Szczepańską. Dzisiaj chciałbym zaprezentować sylwetkę poetki tworzącej głównie na emigracji – zapraszam do lektury.

Kazimierz Dudzik 


Czytaj więcej: Wizytówki artystyczne Gminy Zakliczyn – Lucyna Angermann Lucyna Angermann - urodziła się 1974 roku w Zakliczynie. Faściszowianka od ponad dwudziestu trzech lat mieszkająca w Belgii. Już w szkole podstawowej zaczęła pisać wiersze, które trafiały do przysłowiowej szuflady, ale to się zmieniło od czasu, gdy zaczęła je publikować w sieci. Zanim to się stało, była kilkunastoletnia przerwa. Wróciła do pisania w październiku 2016 roku, i dopiero wtedy uzmysłowiła sobie, że od czternastu lat niczego nie napisała. Pisanie to dla niej, jak sama mówi, ucieczka od codzienności, ale i opisywanie codzienności… To lek na wszelkiego rodzaju bolączki. To sposób na naprawianie rzeczywistości, bo nie traci nadziei, że to możliwe, że ciągle jest na to szansa. To wreszcie dialog zarówno z własnym wnętrzem, jak i z otaczającym ją światem. Tak realnym, jak i niewidzialnym. Pisze od wczesnej młodości, zaczęła już w szkole podstawowej. Publikuje swoje wiersze, należy do kilku grup poetyckich, bierze tam udział w warsztatach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jej wiersze są publikowane w czasopismach.

Czytaj więcej: Wizytówki artystyczne Gminy Zakliczyn – Lucyna Angermann