Kliknij aby oglądnąć

Sezon turystyczny w Gminie Zakliczyn rozpoczął się z przytupem

Opublikowano: poniedziałek, 12, maj 2025 Kazimierz Dudzik

mmagnesMimo że w ostatnich dniach pogoda nie rozpieszczała nas zbytnio, to warto napisać, że sezon turystyczny w Gminie Zakliczyn rozpoczął się mocnymi akcentami. Pisałem o tym wcześniej (i media regionalne też), że 1 maja otwarciem Punktu Informacji Turystycznej ZCK w Melsztynie oficjalnie został zainaugurowany sezon turystyczny 2025. Melsztyński Punktu Informacji Turystycznej cieszy się sporym powodzeniem wśród turystów – także oferowane tam pamiątki oraz niedzielne stoiska kulinarne KGW.


Sukcesywnie powiększamy wachlarz pamiątek turystycznych. Największym powodzeniem cieszą się magnesy i od kilku dni oferujemy nowe wzory magnesów melsztyńskich. Przypominam także, że w Punkcie jest pieczątka „Pozdrowienia z Melsztyna” (jest też taka z pozdrowieniami z Zakliczyna w siedzibie ZCK w ratuszu).


degustWracając do inauguracji, warto napisać, że działo się nie tylko na melsztyńskim zamku, ale w innych miejscach. W pobliskiej Winnicy Talaska od 1 do 4 maja odbywała się „Majówka 2025” podczas której można było nie tylko zwiedzić malowniczo położoną winnicę, ale także wziąć udział w specjalnej degustacji z food pairingiem lub w wycieczce degustacyjnej. Właściciel winnicy zadbał też o oprawę muzyczną, wystąpili tutaj m.in.: duet Soul Mates Music, Tomasz „Masza” Witek i Kapela dziewczęca „Gorsety”.


mmajowkaW południowej części Gminy Zakliczyn majówka miała wymiar motoryzacyjny za sprawą pasjonatów motoryzacji zabytkowej; o. Krzysztofa Ruszela OP i Kazimierza Spiesznego. MotoMajówka 2025 w Jamnej zgromadziła kultowe jedno i dwuślady, które dziarsko przemierzały okolice od 1 do 4 maja, zatrzymując się m.in. na zakliczyńskim Rynku w niedzielny poranek. Na finał jamneńskiej „Majówki” odsłonięto Plac o. Jana Góry i aleję Stanisława Chrobaka.


bonsaiDziało się także muzycznie i turystycznie w Chatce Włóczykija w Jamnej oraz muzycznie i przyrodniczo w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Warto wiedzieć, że „Bonsaidō” – wystawa czasowa bonsai z kolekcji Grzegorza Sowińskiego zdobi przestrzenie patio wśród rzeźb prof. Adama Myjaka i w towarzystwie tulipanowca amerykańskiego i zwiedzać ją można aż do końca maja. Jest to wystawa licząca ponad 30 egzemplarzy bonsai pochodzących z jednej z największych autorskich kolekcji w Polsce – kolekcji liczącej ponad pół tysiąca drzewnych dzieł sztuki.

Odsłony: 120