Kliknij aby oglądnąć

Wieczór poezji na melsztyńskim zamku

Opublikowano: sobota, 03, maj 2025 Kazimierz Dudzik

mmo plakat1 maja oficjalnie dokonaliśmy otwarcia Punktu Informacji Turystycznej ZCK przy świetlicy w Melsztynie obok melsztyńskiego zamku. Obok tradycyjnej, czerwcowej Biesiady rycerskiej, w tym roku na zamkowym wzgórzu planowanych jest kilka innych wydarzeń kulturalnych, na które będziemy zapraszać mieszkańców gminy Zakliczyn i turystów.


Pierwszym takim wydarzeniem będzie „Wieczór poezji Lucyny Angermann na melsztyńskim zamku”. Wydarzenie odbędzie się 23 maja – początek o godzinie 18 – tej. Premierowe wydarzenie poetyckie obfitować będzie w bogaty i różnorodny program; obok rozmowy o poezji z bohaterką wieczoru – Lucyną Angermann i jej autorskimi interpretacjami wierszy, nie zabraknie recytacji wierszy Lucyny Angermann w wykonaniu dyrektorów szkół; Agnieszki Pomikło z Paleśnicy i Kazimierza Wojnickiego z Domosławic oraz Bolesława Buratowskiego z Brzozowej, wiersze usłyszymy także w interpretacji uczniów; Amelki Truchan i Adasia Słowińskiego. Wisienką na poetyckim torcie z pewnością będzie burmistrzowska interpretacja poezji w wykonaniu Dawida Chrobaka. Będzie też niespodzianka, ale skoro to ma być niespodzianka, zatem „cicho – sza”.


Muzycznie też będzie się dużo działo, a to najpierw za sprawą sióstr Świeczek, a mianowicie Kingi Świerczek oraz Katarzyny Sroki z mężem Marcinem i Karoliny Mazur z mężem Jackiem.


Gościem specjalnym „Wieczoru poezji Lucyny Angermann na melsztyńskim zamku” będzie Agata Rymarowicz - krakowska artystka z nurtu piosenki poetyckiej, śpiewająca autorka, wykonawczyni pieśni ludowych.


Już teraz rezerwujcie sobie czas na majowy, piątkowy wieczór z poezją na melsztyńskim zamku – wstęp rzecz jasna wolny.

 

lagermannLucyna Angermann - urodziła się 1974 roku w Zakliczynie. Faściszowianka od ponad dwudziestu lat mieszkająca w Belgii. Pisanie to dla niej, jak sama mówi, ucieczka od codzienności, ale i opisywanie codzienności… To lek na wszelkiego rodzaju bolączki. To sposób na naprawianie rzeczywistości, bo nie traci nadziei, że to możliwe, że ciągle jest na to szansa. To wreszcie dialog zarówno z własnym wnętrzem, jak i z otaczającym ją światem. Tak realnym, jak i niewidzialnym. Pisze od wczesnej młodości, zaczęła już w szkole podstawowej. Publikuje swoje wiersze, należy do kilku grup poetyckich, bierze tam udział w warsztatach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jej wiersze są publikowane w czasopismach. Kilka jej wierszy zostało wybranych do trzeciej edycji poetyckiego projektu studentów z Tarnowa “Poetycki Underground”. Przedsięwzięcie to doczekało się własnego tomiku wierszy pod tym samym tytułem. Zdobyła III miejsce w międzynarodowym konkursie poetyckim “Czy to gwarą, czy polszczyzną, nasza mowa jest ojczystą”, III miejsce w 2020 roku i II miejsce w 2021 roku w ogólnopolskim konkursie poetyckim „Dzwiękosłowa” podczas Festiwalu Natchnieni Bieszczadem. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów, Autorów, Dziennikarzy, Prawników Virtualia ART. Wzięła udział w kilku antologiach: Rymy w Bieszczadach/Bieszczady w rymach ( 2017 ), Kolor samotności ( 2018 ), Peron literacki. Dla Kasi (2018), Spieszmy się kochać bliskich ( 2018 ), Odcienie polskiej poezji 1918-2018 ( 2018 ) oraz Miłość moje imię ma ( 2018 ). Wydała tomiki autorskie: Myśli poplątane ( 2017 ), Uchylając drzwi ( 2018), Opowieści (nie)prawdziwe (2018). Tomik wierszy dla dzieci „Lucjanowe przygody” (2020), “Odrodzenie Bogini” (2020), „Oczarowani Bieszczadem” (2021),”Z tęsknoty za miejscem kochanym” (2021), „Paletą jesiennych barw oczarowani” (2022), „Na skrzydłach emocji niesiona” (2023).

Odsłony: 96