Przejście do firmy KM-Net

SKO

wmistrzowskie"Małopolska Szkoła Tradycji", to projekt Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, obejmują swoim zasięgiem całą Małopolskę, a w sposób szczególny są ukierunkowane na północnozachodnie tereny województwa małopolskiego. Jednym z partnerów projektu "Sokoła" i to najbardziej znaczących partnerów, jest Zakliczyńskie Centrum Kultury, o czym mówią fakty. W całej Małopolsce zostało utworzonych w ramach "Mateczników tradycji" 17 Warsztatów Muzykowania Ludowego, 10 Warsztatów Tańca Ludowego i 11 Warsztatów Tradycyjnych Zawodów, Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego skupionych w 38 Matecznikach Tradycji. Z tej liczby w wyniku umowy podpisanej pomiędzy Dyrektorami MCK "Sokół" i ZCK; Antonim Malczakiem i Kazimierzem Dudzikiem, na terenie gminy Zakliczyn działają 4 Mateczniki Tradycji – najwięcej spośród wszystkich gmin w Małopolsce. Liczy się nie tylko ilość, ale jakość, a ta jest na najwyższym poziomie.

 

 

warmisW ramach Mateczników Tradycji na Warsztaty Muzykowania Ludowego prowadzone przez muzyków Annę Wenc – Zabawę, Marcina Korbuta i Kazimierza Dębickiego uczęszcza aż 23 uczniów, którzy uczą się gry na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie i heligonce – to sporo więcej uczniów niż zakładają zapisy umowy. Mało tego ! W wyniku zaangażowania instruktorów i uczniów powstała Kapela Ludowa "Opatkowice", która odbywa regularne, cotygodniowe próby. Skład Kapeli "Opatkowice" to 5 muzyków grających na takich instrumentach jak: heligonka, skrzypce - prym, skrzypce - secund, klarnet, kontrabas. Świetnie rozwijają się w świetlicy w Borowej Warsztaty Tańca Ludowego prowadzone przez Ewelinę Matug i Janusza Fudymę. W warsztatach uczestniczy prawie 20 dzieci z Borowej i okolicznych miejscowości, co jest niewątpliwą zasługą Katarzyną Soból – gospodarz tutejszej świetlicy. Kolejne dwa Mateczniki to Warsztaty Tradycyjnych Zawodów, Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego prowadzone w Zakliczynie przez Józefa Grocholę, który uczy kowalstwa 5 uczniów i w Faściszowej przez Stanisława Sochę, który uczy kolejnych 5 uczniów rzeźby w drewnie. Koordynatorką działalności naszych Mateczników Tradycji jest Halina Machel – Gaura, która dokłada wszelkich starań, aby działały one na najwyższym poziomie. Cieszy też fakt, że Pani Halina kończy Studium Folklorystyczne przy MCK "Sokół", które kształci obecnych i przyszłych instruktorów tańca ludowego z całej Polski.

 

To właśnie dzięki temu w Zakliczyńskim Centrum Kultury w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji odbywają się Taneczne Warsztaty Mistrzowskie. Do tej pory odbyły się u nas dwie edycje Warsztatów Mistrzowskich dedykowane instruktorom tańca, choreografom, tancerzom, kierownikom zespołów regionalnych, animatorom kultury oraz osobom zajmującym się edukacją regionalną na Ziemi Tarnowskiej, a przed nami kolejne takie spotkania. Warsztaty w Zakliczynie prowadzi Wiesława Hazuka – choreograf, wykładowca kursów kwalifikacyjnych dla instruktorów tańca w Krakowie, Nowej Hucie, Nowym Sączu, Rzeszowie i Warszawie. Podczas Warsztatów Pani Wiesławie, a przed wszystkim uczestnikom Warsztatów Mistrzowskich, szlifującym tańce takie jak Hop-walc, Polka jadownicka, Razok polka, Warszawianka, akompaniował pan Jerzy Bardel.

 

Zdjęcia podczas Warsztatów Mistrzowskich, które odbyły się w dniu 16 lutego w Sali im. S. Jordana wykonał dla Zakliczyninfo Stanisław Kusiak.

 

mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie
mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie
mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie
mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie
mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.