Baner festiwalu

 

wmistrzowskie"Małopolska Szkoła Tradycji", to projekt Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, obejmują swoim zasięgiem całą Małopolskę, a w sposób szczególny są ukierunkowane na północnozachodnie tereny województwa małopolskiego. Jednym z partnerów projektu "Sokoła" i to najbardziej znaczących partnerów, jest Zakliczyńskie Centrum Kultury, o czym mówią fakty. W całej Małopolsce zostało utworzonych w ramach "Mateczników tradycji" 17 Warsztatów Muzykowania Ludowego, 10 Warsztatów Tańca Ludowego i 11 Warsztatów Tradycyjnych Zawodów, Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego skupionych w 38 Matecznikach Tradycji. Z tej liczby w wyniku umowy podpisanej pomiędzy Dyrektorami MCK "Sokół" i ZCK; Antonim Malczakiem i Kazimierzem Dudzikiem, na terenie gminy Zakliczyn działają 4 Mateczniki Tradycji – najwięcej spośród wszystkich gmin w Małopolsce. Liczy się nie tylko ilość, ale jakość, a ta jest na najwyższym poziomie.

 

 

warmisW ramach Mateczników Tradycji na Warsztaty Muzykowania Ludowego prowadzone przez muzyków Annę Wenc – Zabawę, Marcina Korbuta i Kazimierza Dębickiego uczęszcza aż 23 uczniów, którzy uczą się gry na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie i heligonce – to sporo więcej uczniów niż zakładają zapisy umowy. Mało tego ! W wyniku zaangażowania instruktorów i uczniów powstała Kapela Ludowa "Opatkowice", która odbywa regularne, cotygodniowe próby. Skład Kapeli "Opatkowice" to 5 muzyków grających na takich instrumentach jak: heligonka, skrzypce - prym, skrzypce - secund, klarnet, kontrabas. Świetnie rozwijają się w świetlicy w Borowej Warsztaty Tańca Ludowego prowadzone przez Ewelinę Matug i Janusza Fudymę. W warsztatach uczestniczy prawie 20 dzieci z Borowej i okolicznych miejscowości, co jest niewątpliwą zasługą Katarzyną Soból – gospodarz tutejszej świetlicy. Kolejne dwa Mateczniki to Warsztaty Tradycyjnych Zawodów, Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego prowadzone w Zakliczynie przez Józefa Grocholę, który uczy kowalstwa 5 uczniów i w Faściszowej przez Stanisława Sochę, który uczy kolejnych 5 uczniów rzeźby w drewnie. Koordynatorką działalności naszych Mateczników Tradycji jest Halina Machel – Gaura, która dokłada wszelkich starań, aby działały one na najwyższym poziomie. Cieszy też fakt, że Pani Halina kończy Studium Folklorystyczne przy MCK "Sokół", które kształci obecnych i przyszłych instruktorów tańca ludowego z całej Polski.

 

To właśnie dzięki temu w Zakliczyńskim Centrum Kultury w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji odbywają się Taneczne Warsztaty Mistrzowskie. Do tej pory odbyły się u nas dwie edycje Warsztatów Mistrzowskich dedykowane instruktorom tańca, choreografom, tancerzom, kierownikom zespołów regionalnych, animatorom kultury oraz osobom zajmującym się edukacją regionalną na Ziemi Tarnowskiej, a przed nami kolejne takie spotkania. Warsztaty w Zakliczynie prowadzi Wiesława Hazuka – choreograf, wykładowca kursów kwalifikacyjnych dla instruktorów tańca w Krakowie, Nowej Hucie, Nowym Sączu, Rzeszowie i Warszawie. Podczas Warsztatów Pani Wiesławie, a przed wszystkim uczestnikom Warsztatów Mistrzowskich, szlifującym tańce takie jak Hop-walc, Polka jadownicka, Razok polka, Warszawianka, akompaniował pan Jerzy Bardel.

 

Zdjęcia podczas Warsztatów Mistrzowskich, które odbyły się w dniu 16 lutego w Sali im. S. Jordana wykonał dla Zakliczyninfo Stanisław Kusiak.

 

mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie
mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie
mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie
mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie
mistrzowskie mistrzowskie mistrzowskie

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.