teatr

 

Czytaj więcej: Mistrzowie i uczniowie Zakończyły działalność zakliczyńskie mateczniki tradycji Małopolskiej Szkoły Tradycji, oprócz matecznika muzykowania ludowego, w którym warsztaty potrwają do 12 czerwca 2020 roku, na mocy umowy zawartej pomiędzy dyrektorami Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu – Andrzejem Zarychem i Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierzem Dudzikiem.

 

A oto przypomnienie, kto prowadził poszczególne zajęcia i kto w nich wziął udział.

Czytaj więcej: To było autentyczne święto kultury ludowej Gala finałowa zakliczyńskich mateczników tradycji Małopolskiej Szkoły Tradycji, która odbyła się 14 lutego 2020 roku w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu, była prawdziwym świętem kultury ludowej. W gali wzięli udział; burmistrz Dawid Chrobak, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu Piotr Gąsienica, dyrektor ZCK Kazimierz Dudzik, koordynatorka Małopolskiej Szkoły Tradycji Beata Rąpała i koordynatorka zakliczyńskich mateczników tradycji Halina Machel, mistrzowie mateczników; Anna Wenc – Zabawa, Ewelina Pawlik, Marcin Korbut, Kazimierz Dębicki, Stanisław Socha, Józef Grochola i Janusz Fudyma, uczniowie warsztatów tańca ludowego w Borowej, muzykowania ludowego i kowalstwa w Zakliczynie oraz warsztatów rzeźby w Faściszowej. Widownia zapełniła się do ostatniego miejsca. Warto było przyjść i oklaskiwać popisy najmłodszych uczestników warsztatów tańca ludowego w Borowej, którzy zaprezentowali widowisko Czytaj więcej: To było autentyczne święto kultury ludowej "Szczodroki" przygotowane pod okiem Eweliny Pawlik. Zdobyte w trakcie dwóch lat trwania matecznika muzyki ludowej umiejętności gry na instrumentach zaprezentowali soliści oraz duety na heligonkach, klarnecie, skrzypcach. Wystąpiła utworzona z uczniów i mistrzów Kapela Ludowa "Opatkowice" w pełnym składzie (dziecięcym i dorosłym) – serce rosło słuchając tych występów. Na obecnych na gali wielkie wrażenie zrobiła wystawa prac uczniów mateczników rzemiosła (rzeźby i kowalstwo artystyczne). Część tych eksponatów, z inicjatywy Stanisław Sochy i Janusza Flakowicza, zdobiła ratusz już podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy; były to płaskorzeźby z krajobrazami Melsztyna, Jamnej oraz Lusławic oraz monumentalny Spytko Jordan. Zobaczyliśmy też widowisko teatralne "Jak Jakub umierał" według scenariusza i w reżyserii Haliny Machel z gościnnym udziałem członków Zespołu Pieśni i Tańca "Swojacy" z Wierzchosławic.

Czytaj więcej: Plon mateczników ZCKKiedy 29 września 2017 roku w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu podpisywałem z Dyrektorem "Sokoła" porozumienie dotyczące współorganizacji Mateczników Tradycji w przy ZCK w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji, a horyzont tego dokumentu sięgał 2020 roku, pomyślałem sobie: mamy dużo czasu na to, żeby coś dobrego się zadziało. W jednym miałem wtedy rację, że coś dobrego się zadziało, ale że dużo czasu, to już niekoniecznie. Oto bowiem nastał 2020 rok i finał Małopolskiej Szkoły Tradycji jawi się tuż przed oczami. 14 lutego w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu będziemy sumować dorobek projektu, a ów jest więcej niż okazały.

Czytaj więcej: Mateczniki dają fantastyczny rezultatMateczniki tradycji Zakliczyńskiego Centrum Kultury prowadzone w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji MCK "Sokół" w Nowym Sączu, to edukacyjny projekt prowadzony w obszarze ochrony dziedzictwa i kultury ludowej, jakiego dotąd u nas jeszcze nie było. Nie chodzi tylko o nazwę przedsięwzięcia, zasięg (obejmuje on całe województwo), środki finansowe (te pochodzą z grantu unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020), ale o efektywność przedsięwzięcia. W całym województwie małopolskim działa 40 mateczników tradycji utworzonych na podstawie porozumienia zawartego przez MCK "Sokół" z 30 instytucjami kultury. Najwięcej mateczników działa przy Zakliczyńskim Centrum Kultury – cztery.

Czytaj więcej: Jesteśmy liderem Małopolskiej Szkoły Tradycji "Małopolska Szkoła Tradycji", to projekt Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, obejmują swoim zasięgiem całą Małopolskę, a w sposób szczególny są ukierunkowane na północnozachodnie tereny województwa małopolskiego. Jednym z partnerów projektu "Sokoła" i to najbardziej znaczących partnerów, jest Zakliczyńskie Centrum Kultury, o czym mówią fakty. W całej Małopolsce zostało utworzonych w ramach "Mateczników tradycji" 17 Warsztatów Muzykowania Ludowego, 10 Warsztatów Tańca Ludowego i 11 Warsztatów Tradycyjnych Zawodów, Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego skupionych w 38 Matecznikach Tradycji. Z tej liczby w wyniku umowy podpisanej pomiędzy Dyrektorami MCK "Sokół" i ZCK; Antonim Malczakiem i Kazimierzem Dudzikiem, na terenie gminy Zakliczyn działają 4 Mateczniki Tradycji – najwięcej spośród wszystkich gmin w Małopolsce. Liczy się nie tylko ilość, ale jakość, a ta jest na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej: Pierwszy plon Matecznika Tradycji w Zakliczynie  25 czerwca 2018 roku w Sali Spytka Jordana odbyła się prezentacja umiejętności uczestników zakliczyńskiego Matecznika Tradycji, który zorganizowaliśmy przy Zakliczyńskim Centrum Kultury w ramach projektu edukacyjnego Małopolska Szkoła Tradycji realizowanego w latach 2017 – 2020 przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu na terenie Małopolski. Późnym popołudniem w ratuszu było gwarno i kolorowo, wszak było to święto kultury ludowej i każdy uczestnik chciał wyglądać i prezentować się na scenie jak najlepiej. Prezentacje rozpoczęły się kilka minut po godzinie 21 – wszej od najmłodszej grupy. Występom przyglądała się wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Małgorzata Kalarus w towarzystwie koordynatorki Małopolskiej Szkoły Tradycji i głównej specjalistki do spraw upowszechniania kultury ludowej w „Sokole” Beaty Rompały, kierownik ZF „Gwoździec” Agaty Nadolnik oraz dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierza Dudzika i sporej grupy miłośników kultury ludowej.

Czytaj więcej: Matecznik tradycji – więcej zajęć w ratuszuOd listopada 2017 roku realizujemy wspólnie z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza wieloletni projekt edukacyjny pod nazwą Małopolska Szkoła Tradycji. W ramach tego projektu powstały u nas Mateczniki Tradycji w ramach których prowadzone są warsztaty muzykowania Czytaj więcej: Matecznik tradycji – więcej zajęć w ratuszuludowego, tradycyjnych zawodów rzemiosła i rękodzieła artystycznego oraz warsztaty tańca ludowego. Bardzo ładnie realizowane są warsztaty muzyczne oraz rzemiosła. Mamy natomiast możliwość uzupełnienia składu uczestników warsztatów tańca ludowego, dlatego zapraszamy do zapisów uzupełniających dzieci i młodzieży. Na chętnych czekamy do końca kwietnia. Jeśli uzbiera się grupa, to zajęcia będą prowadzone w zakliczyńskim ratuszu.

Czytaj więcej: Realizujemy świetny program edukacji kulturowejMateczniki Tradycji, które w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji ruszyły na terenie gminy Zakliczyn pod koniec ubiegłego i na początku tego roku, to jest świetny program edukacji kulturowej. Stało się to możliwe, dzięki podpisanej przez Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoniego Malczaka i Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierza Dudzika umowie w dniu 29 września w Nowym Sączu, o prowadzeniu na terenie naszej gminy Mateczników Tradycji Małopolskiej Szkoły Tradycji. W ramach projektu edukacyjnego Małopolska Szkoła Tradycji realizowanego w latach 2017 – 2020 przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu na terenie naszego województwa powstały Mateczniki Tradycji - miejsca, w których prowadzone są warsztaty muzykowania ludowego, tańca ludowego i rzemiosła. Założeniem projektu jest, że każdy warsztat czerpie z tradycji danego regionu, a uczestnicy zajęć mogą zapoznać się z dziedzictwem kulturowym swojej małej ojczyzny. Projekt Małopolskiej Szkoły Tradycji o łącznej wartości prawie 2 mln 260 tys. zł finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020 (Fundusze Europejskie Program Regionalny) – wartość dofinansowania RPO WM, to blisko 1 mln 700 tys. zł. Spośród 25 podmiotów, które zostały wyróżnione przez MCK „Sokół” zaproszeniem do realizacji projektu znalazło się ZCK.

Czytaj więcej: Chcesz się nauczyć rzeźbić w drewnie? Kuć żelazo póki gorące? Matecznik Tradycji - Małopolska Szkoła Tradycji Małopolskiego Centrum Kultury Czytaj więcej: Chcesz się nauczyć rzeźbić w drewnie? Kuć żelazo póki gorące? „Sokół” w Nowym Sączu przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury ogłasza nabór uczestników na warsztaty:

• rzeźby w drewnie
• kowalstwa tradycyjnego

Zajęcia odbywać się będą od stycznia 2018 roku w Faściszowej (rzeźba – mistrz Stanisław Socha ) i Zakliczynie (kowalstwo – mistrz Józef Grochola).

Czytaj więcej: Matecznik Tradycji – pierwsze zajęcia już za nami18 listopada w Domu Strażaka w Gwoźdźcu odbyły się pierwsze zajęcia gry na klarnecie oraz heligonce w ramach Matecznika Tradycji.

Co to jest Heligonka?

Heligonka to odmiana harmonii, która przyszła do nas z terenów Czech, Słowacji, Austrio – Węgier koło XIX w. Instrument z duszą, kto raz dotknie się heligonki ten na zawsze serce straci dla niej. Oprócz guzików, basu ma ona miech i umiejętnie na nim manewrując można zagrać dosłownie wszystko.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.