Baner festiwalu

 

mtsbrMateczniki Tradycji, które w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji ruszyły na terenie gminy Zakliczyn pod koniec ubiegłego i na początku tego roku, to jest świetny program edukacji kulturowej. Stało się to możliwe, dzięki podpisanej przez Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoniego Malczaka i Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierza Dudzika umowie w dniu 29 września w Nowym Sączu, o prowadzeniu na terenie naszej gminy Mateczników Tradycji Małopolskiej Szkoły Tradycji. W ramach projektu edukacyjnego Małopolska Szkoła Tradycji realizowanego w latach 2017 – 2020 przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu na terenie naszego województwa powstały Mateczniki Tradycji - miejsca, w których prowadzone są warsztaty muzykowania ludowego, tańca ludowego i rzemiosła. Założeniem projektu jest, że każdy warsztat czerpie z tradycji danego regionu, a uczestnicy zajęć mogą zapoznać się z dziedzictwem kulturowym swojej małej ojczyzny. Projekt Małopolskiej Szkoły Tradycji o łącznej wartości prawie 2 mln 260 tys. zł finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020 (Fundusze Europejskie Program Regionalny) – wartość dofinansowania RPO WM, to blisko 1 mln 700 tys. zł. Spośród 25 podmiotów, które zostały wyróżnione przez MCK „Sokół” zaproszeniem do realizacji projektu znalazło się ZCK.

 

mtsskrzypce We wrześniu ubiegłego roku była mowa o utworzeniu u nas dwóch mateczników tradycji ( w Gwoźdźcu i Zakliczynie), które miały prowadzić warsztaty muzykowania ludowego oraz tańca ludowego. Dzięki naszej sprawnej pracy przy wdrażaniu projektu – tu moje słowa uznania w kierunku pracownic ZCK Marii Chruściel i Haliny Machel – oraz moim negocjacjom z wicedyrektor MCK „Sokół” Małgorzatą Kalarus i koordynatorem projektu Beatą Rompałą, od stycznia tego roku mogliśmy utworzyć dwa kolejne Warsztaty Tradycyjnych Zawodów Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego, a mianowicie u mistrza kowalstwa w Zakliczynie Józefa Grocholi oraz mistrza rzeźby Stanisława Sochy w Faściszowej. Tym samym ZCK stało się jednym z największych partnerów dla MCK „Sokół” w realizacji Małopolskiej Szkoły Tradycji.

Przypomnę zatem, że w ramach: 

Matecznika Tradycji – Warsztatów Muzykowania Ludowego prowadzone są zajęcia nauk gry na;

- heligonce: Marcin Korbut - mistrz, zajęcia odbywają się w soboty od godziny 9:00 do 14:45 w Domu Strażaka w Gwoźdźcu, na zajęcia uczęszcza 4 uczniów.
- na klarnecie: Marcin Korbut - mistrz, zajęcia odbywają się na przemian z zajęciami nauki gry na heligonce w Domu Strażaka w Gwoźdźcu, uczniów 3.
- na skrzypcach: Anna Wenc - Zabawa - mistrz, każda sobota miesiąca od 9:00 do 13:10 w Zakliczyńskim Centrum Kultury (ratusz - piętro), 6 uczniów.
- na kontrabasie: Kazimierz Dębicki - mistrz, zajęcia w ratuszu w ZCK - piętro, każda sobota od 9:00-10:30 , 2 uczniów.

Matecznika Tradycji - Warsztatów Tańca Ludowego;

- naukę tańca ludowego prowadzi Ewelina Matug – instruktor wraz z akompaniatorem - Januszem Fudymą, zajęcia w Domu Strażaka w Gwoźdźcu, każda sobota miesiąca, zajęcia dla młodzieży i dorosłych od 10:00-11:30, dla dzieci od 11:30-12:30.

Matecznika Tradycji - Warsztatów Tradycyjnych Zawodów Rzemiosła i Rękodzieła Artystycznego;

- rzeźba w drewnie: Stanisław Socha - mistrz, zajęcia odbywają się w Faściszowej w każdy piątek od 16:00- 19:00, uczniów 5, na liście rezerwowej 3.
- kowalstwo: Józef Grochola - mistrz, zajęcia odbywają się w soboty od 9:00 do 12:00 w Zakliczynie (kuźnia),uczniów 5.

 

Wszyscy mistrzowie instrumentów i instruktor tańca, to świetni fachowcy z duża renomą w środowisku, podobnie jak nasi mistrzowie tradycyjnych zawodów i rzemiosła. Warsztaty w Matecznikach Tradycji odbywają się w cyklu semestralnym (styczeń – czerwiec oraz wrzesień – grudzień) a uczestnicy warsztatów zobowiązani są do uiszczania symbolicznej opłaty semestralnej (taniec i rzemiosło 25 zł od osoby na semestr, warsztaty muzykowania po 50 zł od osoby na semestr) na konto MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Większość uczestników pierwszej wpłaty dokonała za pośrednictwem ZCK. Koordynatorką projektu z naszej strony jest Halina Machel – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    , tel. 14 628 3331 i w sprawach dotyczących Mateczników Tradycji należy komunikować się pod wyżej wskazane kontakty. Projekt Małopolskie Szkoły Tradycji realizowany będzie do końca marca 2020 roku, a uczestnicy warsztatów na zakończenie otrzymają stosowne certyfikaty.

 

Warto dodać, że na terenie powiatu tarnowskiego obok Zakliczyna Mateczniki Tradycji prowadzone są jeszcze tylko w gminach; Żabno, Radłów, Gromnik i Ryglice.

mateczniki mateczniki mateczniki
mateczniki mateczniki mateczniki
mateczniki mateczniki mateczniki
mateczniki mateczniki mateczniki
mateczniki mateczniki mateczniki
mateczniki mateczniki  

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.