Baner festiwalu

 

hel18 listopada w Domu Strażaka w Gwoźdźcu odbyły się pierwsze zajęcia gry na klarnecie oraz heligonce w ramach Matecznika Tradycji.

Co to jest Heligonka?

Heligonka to odmiana harmonii, która przyszła do nas z terenów Czech, Słowacji, Austrio – Węgier koło XIX w. Instrument z duszą, kto raz dotknie się heligonki ten na zawsze serce straci dla niej. Oprócz guzików, basu ma ona miech i umiejętnie na nim manewrując można zagrać dosłownie wszystko.

 

heliZadaniem Matecznika jest kultywowanie tradycji i to się u nas dzieje. Jest mistrz, który przekazuje wiedzę i są uczniowie - chłonący umiejętności i wiedzę. Mistrz zajęć gry na heligonce i klarnecie to Marcin Korbut - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Katowicach – śpiewu solowego. Wokalista, multiinstrumentalista, aranżer muzyczny oraz były tancerz i solista Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej skromnej karierze zawodowej był również instruktorem w Krakowskim Chórze heligAkademickim UJ. W chwili obecnej współpracuje z Operą Krakowską, Warszawską Operą Kameralną jak również z Orkiestrami Dętymi. Nadmienię że nasz mistrz brał udział jako solista w Festiwalu Kultur Słowiańskich w Moskwie, Paryżu i Strasburgu, jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Folklorystycznego w Kazimierzu Dolnym grając na tradycyjnym instrumencie. Ma na swoim koncie występ na Festiwalu Polskiego Folkloru Sabałowe Bajanie oraz Krakowski Wianek – Szczurowa. Tyle o skromnej osobie naszego mistrz i nauczyciela. Nie ukrywam, że jesteśmy dumni, że taka perełka może uczyć i gościć wśród nas - uczniów.
klarnMatecznik Tradycji,  można by powiedzieć że to szkoła, pewnie tak,  gdyby nie fakt, że uczniami są ludzie dorośli, młodzież oraz dzieci – uniwersytet wielopokoleniowy folkloru. Lekcja - nauka, nauczyciel – uczeń, niby wszystko normalnie, ale nie u nas. Mistrz poznawał i słuchał każdego swojego ucznia, szukał gdzie ukryty jest talent, jak można daną osobę otworzyć na muzykę ludową. Pokazał nam, że muzyka to nie tylko nuty, ale serce i dusza osoby grającej. Opowiadał i zarażał miłością do folkloru, każdemu żal było wychodzić po skończonym czasie lekcji (45 min), chciałoby się powiedzieć, wtedy tam „chwilo trwaj”.

 

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania, zajęcia.

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.