Kliknij aby oglądnąć

Dla tej chwili żyłeś. W Niebie – radość wielka.

Opublikowano: środa, 23, kwiecień 2025 Kazimierz Dudzik

Francesco21 kwietnia w poniedziałek Wielkanocny o 7:35 zmarł papież Franciszek – 266 następca Świętego Piotra. Jorge Mario Bergoglio SJ zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 roku. Zgon następcy św. Piotra poprzedziła długa i wyczerpująca choroba. Od połowy lutego Franciszek był leczony w klinice Gemellii z powodu obustronnego zapalenia płuc. Wyszedł ze szpitala 23 marca, kiedy uznano, że jego stan jest stabilny. Komunikaty lekarskie uspakajały i wydawało się, że jest na najlepszej drodze do wyzdrowienia. Jego Świątobliwość był pierwszym w historii papieżem z Ameryki Południowej. Będzie także pierwszym od ponad 100 lat papieżem, który zostanie pochowany poza murami Watykanu – w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie – Santa Maria Maggiore, ulubionej przez papieża Bergoglia. Czczony jest tam wizerunek Matki Bożej Śnieżnej znany też jako Salus Populi Romani (ocalenie ludu rzymskiego). Jego pontyfikat zapisał się w historii jako czas prostoty, dialogu, otwartości i troski o ubogich, o środowisko oraz jedność międzyludzką. – „Nie trać nigdy nadziei: Pan nigdy nie przestaje przebaczać, to my przestajemy prosić o przebaczenie.” W 2016 roku papież Franciszek odwiedził Kraków gdzie na Błonia krakowskie pojechał tramwajem. To była jego jedyna pielgrzymka do Polski.


Śmierć Franciszka zaskoczyła wszystkich. Jeszcze w Niedzielę Wielkanocną uczestniczył w uroczystej liturgii. Udzieli także ze słynnej logii Pałacu Apostolskiego tradycyjnego Błogosławieństwa Urbi et Orbi. Wydawało się, że po długiej i ciężkiej chorobie dochodzi do zdrowia i będzie kierować Kościołem przez najbliższe miesiące, a może i lata. A jednak Pan zdecydował inaczej. Dziś Kościół i świat żegna papieża Franciszka, pierwszego papieża z krajów globalnego południa. Dobiegł końca pontyfikat, który wolno będzie chyba nazwać mianem burzliwego: rozpoczęty w trudnej sytuacji wywołanej przez abdykację Benedykta XVI; prowadzony w coraz groźniejszej sytuacji międzynarodowej; otaczany nadziejami na reformę, ale zarazem pełen fundamentalnych napięć doktrynalnych.


„Musimy szukać Jezusa Zmartwychwstałego w życiu, szukać w twarzach braci, szukać w codzienności, szukać Go wszędzie, ale nie w grobie” – stwierdził papież Franciszek w homilii odczytanej przez kard. Angelo Comastriego podczas wczorajszej Mszy św. wielkanocnej. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej sprawował ją jako papieski delegat na placu św. Piotra w Watykanie. I choć nikt jeszcze wówczas tego nie przewidywał, były to ostatnie słowa papieża Franciszka, swoiste pożegnanie…

Jak informuje abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 10:00, w pierwszym dniu nowenny żałobnej, na Placu św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka, zgodnie z przepisami zawartymi w Ordo Exsequiarum Romani Pontificis. Liturgii pogrzebowej przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Po zakończeniu celebracji eucharystycznej odbędą się obrzędy końcowe, następnie trumna Biskupa Rzymu zostanie przeniesiona do Bazyliki św. Piotra, a stamtąd do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie nastąpi pochówek Franciszka.

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił 26 kwietnia 2025 roku (dzień pogrzebu Papieża), Dniem Żałoby Narodowej w Polsce.

 

Źródło informacji: Vatican News

Odsłony: 101