Kliknij aby oglądnąć

Nowa kładka pieszo-rowerowa nad Dunajcem? Zakliczynowi pomogą w rozwoju specjaliści i studenci Politechniki Krakowskiej

Opublikowano: niedziela, 05, styczeń 2025 Małgorzata Syrda - Śliwa

PolitechnikaKrakowskaZakliczynWspolpracaRektorAndrzejSzarataBurmistrzDawidChrobakSzukanie sposobów na rozwój potencjału turystycznego Zakliczyna oraz jego infrastruktury – to między innymi zakłada umowa o współpracy, którą Politechnika Krakowska podpisała z małopolską gminą. W ramach porozumienia odbędą się międzynarodowe warsztaty FutureLab Camp, podczas których studenci Politechniki oraz zagranicznych uczelni tworzących z krakowską uczelnią Uniwersytet Europejski „STARS EU” będą szukali pomysłów na turystyczne i architektoniczne metamorfozy Zakliczyna. W planach jest m.in. wypracowanie koncepcji 400-metrowej kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Dunajec. Pierwsze rozmowy o kooperacji uczelni i gminy odbyły się podczas wrześniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, ich finałem jest formalnie zawiązane porozumienie. Sygnowali je prof. Andrzej Szarata, rektor PK i Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.

PolitechnikaKrakowskaZakliczynWspolpracaRektorAndrzejSzarataBurmistrzDawidChrobak1Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na temat pozyskania środków na realizację kładki nad Dunajcem. Będzie nawiązywała do historycznego, drewnianego mostu, który był w tamtym miejscu i został rozebrany w 1978 roku – mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna. – Kładka, o której mówimy, byłaby częścią ścieżki pieszo-rowerowej Eurovelo przebiegającej wzdłuż południowego brzegu Dunajca. Ona sama w sobie już jest ogromną atrakcją turystyczną, ale w perspektywie czasu będzie się rozwijać coraz mocniej, bo będzie rozbudowywana w kierunku zamku w Dębnie.

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata zapowiada współpracę, która może zwrócić na Zakliczyn uwagę dużego biznesu: – Dzięki dogodnemu położeniu Zakliczyn to idealne miejsce na inwestycje, zwłaszcza turystyczne. Bardzo się cieszymy z potencjału, jaki leży we współpracy naszej uczelni z tak dynamicznie rozwijającą się gminą. Zwłaszcza z szansy, którą ta współpraca stwarza studentom Politechniki i naszych partnerskich uczelni zagranicznych. Warsztaty poświęcone Zakliczynowi to kolejny przykład nowoczesnego kształcenia, które promujemy na Politechnice czyli edukacji przez realizację projektów o praktycznych zastosowaniach dla społeczności lokalnych. Te dedykowane Zakliczynowi – jak przekazuje burmistrz – mają szansę inspirować do rzeczywistych zmian w gminie – mówi prof. Andrzej Szarata.

Bazą do studenckich prac w ramach pierwszego w historii FutureLab Camp (25 lutego - 3 marca 2025) będzie przygotowana przez władze Zakliczyna strategia rozwoju gminy. Jedną z propozycji jest projekt zagospodarowania terenów przybrzeżnych rzeki Dunajec pod kątem ich aktywizacji społecznej i turystycznej. Studenci Politechniki Krakowskiej oraz zagraniczych uniwersytetów skupionych w STARS EU, pod opieką naukowców Politechniki Krakowskiej, będą pracowali m.in. nad koncepcjami nowej kładki nad Dunajcem prowadzącej do malowniczego zamku w Melsztynie. Uczestnicy studenckich warsztatów będą musieli kompleksowo zbadać potrzeby lokalnej społeczności Zakliczyna. Pojadą do gminy na wizytę studyjną, aby porozmawiać z jej mieszkańcami, poznać ich problemy i poszukać koncepcyjnych rozwiązań. Oprócz projektów kładki warsztaty mają zaowocować też innymi pomysłami na turystyczne i architektoniczne wzbogacenie gminy. Skorzystanie z wypracowanych koncepcji studenckich zależeć będzie od decyzji władz i mieszkańców Zakliczyna, ale w gminie przyznają, że forma współpracy zaoferowana przez Politechnikę Krakowską jest bardzo ciekawa, a szanse na realizację koncepcji wypracowanych podczas warsztatów duże.

W poświęconym Zakliczynowi FutureLab Camp weźmie udział kilkudziesięciu studentów z Politechniki Krakowskiej i uczelni partnerskich PK w ramach europejskiego sojuszu STARS EU (z uczelniami z Holandii, Czech, Niemiec, Portugalii, Francji, Albanii, Szwecji i Hiszpanii). Uczestnicy będą podzieleni na 3 grupy robocze, którymi naukowo kierować będą dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK i dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Na zdjęciach: podpisanie umowy o współpracy z udziałem burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka (z lewej) i prof. Andrzeja Szaraty, rektora Politechniki Krakowskiej /Fot. Jan Zych

Odsłony: 276