Kliknij aby oglądnąć

Relacja z debaty społecznej w Zakliczynie

Opublikowano: piątek, 22, listopad 2024 asp.szt. Marcin Sacha

dpDebatę 14 listopada o godzinie 1400 rozpoczął moderator asp.szt. Michał Frużyński, witając wszystkich zaproszonych gości. Prowadzący przedstawił temat debaty oraz powitał i jednocześnie podziękował imiennie za udział w wydarzeniu poszczególnym przedstawicielom instytucji.

Następnie został przedstawiony plan debaty, zasady komunikowania się i zabierania głosu, a także możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom.


seniorprzystanKolejno głos zabrał gospodarz spotkania Komendant Komisariatu Policji w Wojniczu nadkom. Marek Ptak, który między innymi wyjaśnił dobór tematu debaty społecznej, zachęcał do rozmowy na temat podjętych działań przez Policję, pomysłów na dalszą współpracę która przyczyni się do wypracowania środków, które pomogą zniwelować zdarzenia gdzie dochodzi do oszustw na szkodę osób starszych, seniorów. W czasie wystąpienia uczestnicy zostali zapoznani ze strukturą i specyfiką pracy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, Komisariatu Policji w Wojniczu jak i Posterunku Policji w Zakliczynie. Omówiona została zasada na jakich działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnikom przybliżono zasady działania programu „Dzielnicowy bliżej Nas” i zachęcono ich do korzystania z aplikacji „Moja Komenda”. Następnie zostały zaprezentowane ulotki informacyjne przygotowane przy udziale Rzecznika Praw Konsumenta oraz Fundacji ,,Zielona Przystań”, po zakończeniu debaty zostały rozdane instytucjom biorącym w niej udział.


seniorplakatNastępnie zabrał głos kierownik Posterunku Policji w Zakliczynie asp. szt. Marcin Sacha, który w oparciu w głównej mierze na statystycznej analizie zagrożeń, i znacznym wzroście ilości oszustw na szkodę seniorów różnego rodzaju metodami po legendą na tzw. wnuczka, policjanta, pracownika banku etc.. omówił sposób w jaki działają oszuści, została przedstawiona struktura hierarchiczna grup przestępczych w jaki sposób osoby w tych grupach działają. Zostały przedstawione dane dotyczące ilości tych przestępstw na terenie działania Komisariatu Policji w Wojniczu. Następnie omówiono konkretne przykłady, sposób w jaki działali sprawcy, pod jaką legendą dokonali oszustwa lub podjęli próby dokonania oszustw na szkodę osób starszych. Seniorom przedstawiono w jaki sposób postępować, na co zwracać szczególną uwagę aby nie stać się kolejną ofiarą sprawców oszustów. Omówione zostały również podejmowane działania przez Komisariat Policji w Wojniczu w zakresie poprawy bezpieczeństwa seniorów.


seniorzeuważajPo wystąpieniu prelegentów moderator spotkania podsumował pierwszą część spotkania, i zachęcał do dyskusji i zadawania pytań przedstawicielom Policji oraz reprezentantom poszczególnych instytucji po czym oddał głos seniorom którzy skorzystali z zaproszeń.


Osoby uczestniczące w debacie rozpoczęły dyskusję, jako pierwsza zabrała głos Pani Janina Bolechała przewodnicząca klubu Seniora w Zakliczynie. W pierwszej kolejności podziękowała za dotychczasową dobrą współprace z Komisariatem Policji w Wojniczu w tym z dzielnicowymi asp.szt. Adamem Kula i asp. szt. Wojciechem Klisiewiczem, za edukowanie podczas spotkań Seniorów w zakresie ich bezpieczeństwa, zabezpieczania przed oszustami. Wymieniona ma nadzieję na dalszą owocną współpracę w tym zakresie gdyż przynoszą one wymierne korzyści. Seniorzy bardzo chwalą sobie sposób w jaki są prowadzone spotkania i przekazywane im informacje. Następnie poinformowała o swoim przypadku otrzymania wiadomości sms od członka rodziny z prośba o przelew Blik, jednak nie dała się na to nabrać i nie przekazała żadnych pieniędzy. Przekazana informacja miała stanowić z jej strony ostrzeżenia aby postępować z takimi prośbami ostrożnie i dobrze je sprawdzać.


Następnie głos zabrał dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego i Rzemiosła w Zakliczynie Pan Włodzimierz Stachoń, który poinformował o zakładce na stronie ich banku gdzie są ostrzeżenia, dodatkowo padła propozycja żeby listonosze w ramach roznoszenia poczty, świadczeń przekazywali osobom starszym ulotki z ostrzeżeniami jak postępować aby nie stać się ofiarami oszustw. Głos zabrał Komendant Komisariatu Policji w Wojniczu nadkom. Marek Ptak, informując, że zostanie wysłane pismo do Poczty Polskiej z propozycją współpracy w kwestii przekazywania przez listonoszy takich ulotek informacyjnych osobom starszym. Ponadto Pan Włodzimierz Stachoń przypomniał zebranym o prawidłowym zabezpieczaniu danych dostępu do rachunków bankowych, nie noszenia w portfelach kart z pinem do konta. Poinformował również o tym, że bank nie prosi o przekazanie danych do kont do logowań, więc jeżeli ktoś o takie rzeczy prosi to na pewno jest to próba oszustwa.


dpubNastępnie głos zabrał senior, który poinformował o przypadku oszustwa na jego przy zawarciu umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych w formie przestrogi.


Następnie głos zabrała Pani Magdalena Oleksik Dyrektor Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, która poddała propozycję przekazywania ulotek przez Sołtysów poszczególnych miejscowości w trakcie rozdawania mieszkańcom nakazów płatniczych. Uczestnicy debaty stwierdzili, że jest to dobry pomysł, gdyż osoba Sołtysa jest dla mieszkańców osobom godną zaufania i wszyscy ją znają.


Następnie glos zabrała Pani Anna Piotrowska -Dyrektor MOPS w Zakliczynie proponując żeby podczas mszy niedzielnych były przeprowadzane apele informujące Seniorów o zagrożeniu oszustwami , jak się przed nimi ustrzec równocześnie ulotki informacyjne powinny być dostępne tak aby każdy wierny po mszy mógł je sobie zabrać do domu i poczytać. W sklepach również mogłyby być rozdawane ulotki gdzie osoby starsze są stałymi bywalcami. Poza tym pracownicy MOPSU w Zakliczynie w ramach swoich czynności mogą przekazywać osobom ulotki. Ustalono, że po zakończeniu debaty zostaną przekazane ulotki informacyjne Pani Dyrektor MOPSU w Zakliczynie.


Następnie głos zabrał dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego i Rzemiosła w Zakliczynie Pan Włodzimierz Stachoń, który poinformował, że w placówce ich Banku w Zakliczynie mogą również być rozdawane ulotki informacyjne jak również poddał propozycję rozdawania ulotek informacyjnych w szkołach gdzie młodzież może je następnie przekazał swoim dziadkom, znajomym Seniorom jako ostrzeżenia o zagrożeniach oszustwami.


Następnie głos zabrał Pan Kazimierz Dudzik – Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury i redaktor naczelny i wydawca gazety lokalnej „ Głosiciel” w Zakliczynie zaproponował, że w ramach wydawanej co miesiąc gazety lokalnej ,Głosiciel” może zapewnić jedną stronę na opublikowanie ulotki, informacji dotyczącej ostrzeżeń i zagrożeń skierowanych do Seniorów. Przypomniał seniorom zasady bezpiecznego korzystania z telefonów i smartfonów aby nie udostępnić swoich danych, nie ułatwić osobom dostępu do swojego telefonu i znajdujących się w nich danych. Głos zabrał Komendant Komisariatu Policji w Wojniczu nadkom. Marek Ptak, informując, że zostaną przekazane materiały do opublikowania w gazecie lokalnej ,,Głosiciel‘’ z ostrzeżeniami o zagrożeniach oszustwami.


Anna Piotrowska -Dyrektor MOPS w Zakliczynie, która poddała propozycję przeszkolenia pracowników MOPSU w Zakliczynie, asystentów rodziny, którzy następnie podczas wizyt u osób starszych mogłyby te osoby edukować, przekazywać informacje w jaki sposób chronić się przed staniem się ofiarą oszustów. Zaproponowała aby takie szkolenie w ramach współpracy przeprowadził ktoś z Policji. Do tej kwestii odniósł się Komendant Komisariatu Policji w Wojniczu nadkom. Marek Ptak, oferując w tym zakresie pomoc ze strony Komisariatu Policji w Wojniczu lub Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.


W czasie dyskusji, jedna z uczestniczek zaproponowała aby Koła Gospodyń Wiejskich w ramach swoich spotkań również informowały Seniorów jak mogą się zabezpieczyć aby nie paść ofiarami oszustów. Jedna z uczestniczek dyskusji zaproponowała przekazywanie ostrzeżeń o zagrożeniach oszustwami przez lokalne radio takie jak np. Radio RDN, które jest słyszalne na terenie miasta i gminy Zakliczyn.


pawelklimekNastępnie głos zabrał Pan Kazimierz Dudzik – Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury i redaktor naczelny i wydawca gazety lokalnej „ Głosiciel” w Zakliczynie zaproponował, że w ramach prowadzonej również przez niego w telewizji programu ,,Dudzik Lokalnie” może zaprosić do udziału programie przedstawiciela Policji, gdzie przeprowadzi z nim wywiad na temat wskazanych w debacie zagadnień. Komendant Komisariatu Policji w Wojniczu nadkom. Marek Ptak wyraził możliwość wzięcia udziału w takim programie np. oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.


W trakcie debaty Komendant Komisariatu zaproponował zaproszonym gościom rozpropagowanie ulotek dotyczących ostrzeżeń i zagrożeń skierowanych do osób starszych w placówkach w których pełnią funkcje kierownicze. Wszyscy zgromadzenie wyrazili akces rozpropagowania ulotek w ich placówkach.


We wnioskach końcowych moderator debaty podsumował zgłoszone pytania, syntetycznie opisał wypracowane rekomendacje dla poszczególnych instytucji w tym Policji. Wskazał na możliwość dalszej współpracy w celu organizacji debat dotyczących innych ważnych problemów nurtujących społeczność. Poinformował również o kanałach komunikacji za pośrednictwem których mieszkańcy będą mogli uzyskać interesujące ich informacje.

Odsłony: 272