Kliknij aby oglądnąć

W roku jubileuszów w Czarnym Lesie w Charzewicach

Opublikowano: środa, 16, październik 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Ewelina Siepiela, Kazimierz Dudzik

014W 2024 roku mija 110 lat od wybuchu I wojny światowej, po której (szczególnie początku w 1914 roku) pozostało na naszym terenie wiele cmentarzy wojennych. Jednym z nich jest cmentarz wojenny nr 290 w Charzewicach, w tzw. Czarnym Lesie, albo jak też się mówi na Pomnikach. Otóż 30 lat temu z inicjatywy śp. Stanisława Chrobaka - Wójta Gminy Zakliczyn i śp. ks. prałata Michała Kapturkiewicza - Proboszcza Parafii w Domosławicach, zapoczątkowane zostały uroczystości patriotyczno – religijne, które kontynuowane są do dzisiaj.


W tym roku uroczystości odbyły się 13 października i rozpoczęły się o godzinie 14 – tej modlitwą Różańca świętego w intencji dusz poległych żołnierzy, którzy zginęli w bitwie stoczonej 19 listopada 1914 roku i spoczywających na tutejszym cmentarzu. Pochowano tu 109 żołnierzy armii austriackiej i 52 żołnierzy armii rosyjskiej. Są wśród nich także Polacy, którzy zmuszeni zostali przez zaborców do walki przeciwko sobie, po dwóch stronach frontu.


009O tym tragizmie polskich żołnierzy przypomnieli rekonstruktorzy z Watahy Rycerskiej z Tarnowa, którzy byli odziani w mundury armii austro – węgierskiej i carskiej mieli na głowach czapki „maciejówki” – takie same jakie nosił sam marszałek Piłsudski. W „maciejówce” paradował przed nabożeństwem i po Mszy świętej proboszcz parafii z Domosławic – ks. Marek Kądziołka.


Po Różańcu poprowadzonym przez młodzież pod egidą katechetki Renaty Pawłowskiej, nastąpiła część patriotyczna, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski z akompaniamentem Kapeli św. Idziego pod batutą Tadeusza Malika, która muzycznie oprawiła całe uroczystości.


Wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyły delegacja samorządowe; burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak wraz z radnymi Rady Miejskiej, Józef Wojtas – radny Rady Powiatu Tarnowskiego w imieniu samorządu powiatowego, w imieniu wicemarszałka Województwa Małopolskiego Ryszarda Pagacza – Izabela Bieniek, delegacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Charzewicach oraz jednostki OSP w Charzewicach, delegacje szkolne ze szkół podstawowych; z Zakliczyna oraz filii zakliczyńskiej szkoły w Charzewicach, z Domosławic, z Gwoźdźca oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Zakliczyna.


046Obok rekonstruktorów z Watahy Rycerskiej po obu stronach obelisku stanęły poczty sztandarowe z OSP Faliszewice i OSP Biskupice Melsztyńskie. Mszę świętą koncelebrowali; ks. Marek Kądziołka oraz ks. prałat Jan Nowakowski wraz z diakonem IV roku Seminarium Duchownego w Tarnowie – diakonem Marcinem Wojtalem, który wygłosił kazanie. Po nabożeństwie burmistrz Dawid Chrobak został uhonorowany przez proboszcza ks. Marka Kądziołkę oprawioną w ramy fotoodbitką ikony Matki Bożej Domosławickiej, za wkład w popularyzowanie kultu Domosławickiej Pani.


Pogodna niezbyt sprzyjała, bo padało dość rzęsiście, ale na wytrwałych po zakończeniu uroczystości oficjalnych czekał poczęstunek. Grupa Regionalna Charzewice Stowarzyszenia „Klucz” częstowała bigosem, KGW Gwoździec domowym ciastem, herbatą i kawą, a rekonstruktorzy z Watahy Rycerskiej herbatą z samowara i okolicznościowymi ciasteczkami z Polskim Orłem.


Podczas niniejszej relacji wymieniłem już wielu z tych, dzięki którym uroczystość na Pomnikach w Charzewicach odbyła się w godny sposób, a więc powtórzę i dodam: proboszcza ks. Marka Kądziołkę wraz LSO i organistą, burmistrza Dawida Chrobaka, Grupę Regionalną Charzewice Stowarzyszenia „Klucz” i KGW Gwoździec oraz OSP Charzewice z prezesem Janem Jaje i naczelnikiem Markiem Kabatem, sołtys Charzewic Józefę Dudek oraz radnego Rady Miejskiej w Zakliczynie Jana Jewulskiego, który miał pełne ręce roboty zarówno jako ten, który zadbał o dostarczenie tak przydatnego „dachu nad głowę”, czyli namioty z ratusza oraz jako muzyk Kapeli św. Idziego i nagłośnieniowiec, dzięki czemu słychać było wszystkich ze spikerem uroczystości włącznie. Dziękuję również Ewelinie Siepieli, która wspierała mnie w przygotowaniach uroczystości i jej realizacji, a też uczestniczyła w wydarzeniu już jako sołtys Gwoźdźca. Zresztą pojawiły się również na Pomnikach nowo wybrane sołtyski z Faliszewic – Barbara Musiał i Melsztyna – Paulina Malik.

 

 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki
 pomniki  pomniki  pomniki

Odsłony: 215