Świadek historii; Maria Dubaniowska - Guzdek
Tak na uroczystościach w Rudzie Kameralnej mówił o przybyłej na wydarzenie córce Majora, Marii Dubaniowskiej – Guzdek, burmistrz Dawid Chrobak podczas swojego wystąpienia przed pomnikiem mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” i jego żołnierzy.
Uroczystości, które poprowadził prezes Stowarzyszenia „Żandarmeria” Kamil Olesiński, rozpoczęły się w miejscu upamiętniającym śmierć mjra Dubaniowskiego z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Tam pod krzyżem wiązanki kwiatów i znicze złożyli; Maria Dubaniowska – Guzdek z Synem, wicemarszałek Małopolski Ryszard Pagacz, burmistrz Dawid Chrobak oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II z Filipowic wraz z dyrektor Ireną Kusion, a także członkowie SKKT PTTK „Compass” z Zakliczyna wraz z opiekunami.
Potem uczestnicy tej części wydarzenia udali się do kaplicy pw. Świętej Trójcy, gdzie ks. Piotr Pabis – proboszcz parafii filipowickiej, odprawił nabożeństwo w intencji mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” i jego żołnierzy oraz wygłosił patriotyczna homilię.
Finałowa część uroczystości patriotyczno – religijnej odbyła się na terenie świetlicy ZCK – Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz – przy pomniku upamiętniającym Majora. Tutaj głos zabrali; burmistrz Dawid Chrobak, poseł na Sejm RP Józefa Szczurek – Żelazko i wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, po czym Kamil Olesiński odczytał Apel poległych, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze w kolejności; poseł na Sejm RP Józefa Szczurek – Żelazko, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, Maria Dubaniowska – Guzdek z Synem, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion w asyście radnych Józefa Gwiżdża i Józefa Wojtasa, burmistrz Dawid Chrobak w asyście radnych Rady Miejskiej w Zakliczynie; Ewy Bardon, Zygmunta Olchawy, Jana Jewulskiego, Janusza Flakowicza i Stanisława Nadolnika, delegacja sołectwa Ruda Kameralna na czele z pełniącą obowiązki sołtysa Małgorzatą Płonką, Iwoną Padoł oraz Grzegorzem Fularą, oddzielnie Andrzej Różowski (budowniczy pomnika) oraz delegacje szkolne z Filipowic, Gwoźdźca, Stróż, Paleśnicy i Zakliczyna oraz członkowie SKKT PTTK „Compas” z Zakliczyna.
„Proszę Polsko nie umieraj” – to kilkunastominutowy program artystyczny w wykonaniu dyrektora Teatru Nie Teraz Tomasza A. Żaka, któremu towarzyszyła aktorka TnT – Aleksandra Pisz – który niczym w soczewce spuentował wszystkie wystąpienia oficjeli uroczystości. W finałowym wystąpieniu często nawiązywała do tego Maria Dubaniowska – Guzdek.
Akcentami towarzyszącymi była wystawa autorska Grzegorza Gawła oraz spotkanie refleksyjne na poddaszu Ośrodka Praktyk Artystycznych.
Podziękowanie ze strony burmistrza Dawida Chrobaka oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury za pracę włożoną z realizację wydarzenia kierujemy do Marii Dubaniowskiej – Guzdek, pełniącej obowiązki sołtysa Rudy Kameralnej Małgorzaty Płonki, KGW Ruda Kameralna z Iwoną Padoł oraz wspierających te organizacje mieszkańców Rudy Kameralnej, Andrzeja Różowskiego, Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej z dyrektorem Tomaszem A. Żakiem, Proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach ks. Piotra Pabisa, Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Filipowicach z dyrektor Ireną Kusion, OSP Filipowice, GD Sound, STARnowa.TV i pozostałych nie wymienionych, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia.