Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne 2024 jest w Jamnej
7 września 2024 roku, na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu, podczas 32 edycji wystawy rolniczej Agropromocja 2024 odbyło się podsumowanie konkursu „Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne”. Organizatorem konkursu był Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a celem była promocja najlepszych gospodarstw agroturystycznych świadczących swoje usługi na terenie województwa małopolskiego oraz popularyzacja walorów krajoznawczych, kulturowych i kulinarnych regionu. Kryteriami jakie musiały spełnić zgłoszone gospodarstwa były przede wszystkim jakość i standard świadczonych usług, organizacja i sposób ich funkcjonowania, oferta kulinarna, powiązanie z tradycją i regionem, inwestycje służące podniesieniu standardu oraz atrakcje, te oferowane na miejscu jak i w okolicy. Spośród wytypowanych przez powiatowe zespoły doradców rolniczych gospodarstw agroturystycznych komisja konkursowa powołana przez dyrektora MODR pana Bronisława Dutkę wybrała zwycięzców oraz wyróżniła 6 obiektów wyróżnionych za upowszechnianie agroturystyki oraz kultywowanie lokalnej tradycji.
Zwycięzcą konkursu został Adam Gancarek „Chatka Włóczykija” z Jamnej, gmina Zakliczyn, powiat tarnowski.
Chatka Włóczykija znajduje się w sercu Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowego z widokiem na Beskid Sądecki i Tatry. Obiekt składa się z czterech jednostek mieszkalnych wyposażonych w aneksy kuchenne oraz łazienki. Do gospodarstwa przynależą pola uprawne oraz winnica, z których gospodarze wytwarzają produkty wykorzystywane we własnej kuchni. Gościom oferowane jest pełne wyżywienie wzbogacone potrawami przygotowywanymi również przez lokalnych rolników. Autorskie przepisy kulinarne właścicieli słyną w okolicy z racji licznych nagród zdobywanych na kulinarnych konkursach takich jak Małopolski Festiwal Smaku czy Święto Fasoli w Zakliczynie. Do gospodarstwa przynależy też odrębny budynek – Schronisko Dobrych Myśli - w którym można organizować warsztaty edukacyjne, rękodzielnicze lub spotkania integracyjne. Architektura budynków nawiązuje swoim stylem do lokalnego budownictwa i tradycji Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski. Gospodarstwo posiada panele fotowoltaiczne i hybrydowe oświetlenie. Gospodarstwo dysponuje rowerami, sprzętem sportowym i rekreacyjnym oraz sauną. Bliskość szlaków pieszych i rowerowych jest dodatkowym atutem tego miejsca.
Adamowi Gancarkowi gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej działalności oraz turystów o każdej porze roku.
Na podium konkursu znaleźli się:
II miejsce - Anna i Mieczysław Śmietanowie „Śmietanówka”, z Zawadki w powiecie myślenickim,
III miejsce – Elżbieta Woźniczka „We młynie”, z Prądnika Korzkiewskiego w powiecie krakowskim.
Wyróżnienia: lżbieta i Tadeusz Knapikowie „Pawlikówka” z Pagorzyny w powiecie gorlickim, Agnieszka Rola „Bratkowa Chata” z Binczarowej w powiecie nowosądeckim, Stanisława Polańska „Wrzos” z Łomnicy Zdrój w powiecie nowosądeckim, Stanisław Bukowiec „Za potokiem” z Jaworznej w powiecie limanowskim, Stanisław Sala „Bacówka u Harnasia” z Marcówki w powiecie suskim oraz Anna i Michał Wróblowie „Zalipie 2” z Zalipia w powiecie dąbrowskim.
Źródło informacji: MODR z/s w Karniowicach
Odsłony: 322