Tłumy na Odpuście i Święcie Pojednania w Jamnej
Tropikalna pogoda nie odstraszyła mieszkańców Gminy Zakliczyn, Regionu Tarnowskiego i turystów w uroczystościach Odpustu i Święta Pojednania w Jamnej.
Szczególnie tłoczno było 15 sierpnia, gdzie oprócz tradycyjnych punktów świętowania, można było zakosztować pyszności kuszących na stoiskach KGW, posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu Marcina Pokusy i jego zespołu oraz zatańczyć poloneza w towarzystwie przeora klasztoru o. Łukasza Detmera OP, burmistrza Dawida Chrobaka i starosty tarnowskiego Jacka Hudymy.
Oto wystąpienie burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn - Dawida Chrobaka:
Czcigodni Ojcowie Dominikanie,
Szanowni Państwo,
Spotykamy się dzisiaj po raz kolejny na Jamnej, miejscu pamięci o przeszłości, ale także nadziei i przyszłości w 104. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Święto Matki Bożej Zielnej, będące jednocześnie na tym wzgórzu dniem Odpustu Jamneńskiego i Święta Pojednania.
Tutaj podczas II wojny światowej, 80 lat temu rozegrały się straszne wydarzenia. Niemieccy okupanci dokonali niebywałego mordu na ludności cywilnej. Wieś prawie całkowicie została spalona. Na jakiś czas zabita została nadzieja.
Ale przyszło odrodzenie. Dzięki Ojcu Janowi Górze i Ojcom Dominikanom na Jamnej znów tętni życie. Możemy się spotykać nie tylko po to, aby swoją obecnością dawać świadectwo pamięci o przeszłości, ale również doświadczać piękna przyrody i cieszyć się z tego, że jesteśmy razem. I aby oddawać cześć Matce Bożej Niezawodnej Nadziei.
To właśnie wiara w obecność Matki Bożej, która dodawała siły narodowi polskiemu, pozwoliła naszemu wojsku 104 lata temu zatrzymać bolszewicką nawałnicę i obronić niepodległość.
Bez tego zwycięstwa Polska zapewne stałaby się republiką sowiecką. Rewolucja bolszewicka zwyciężyłaby pewnie w Niemczech i innych państwach Zachodu, a miliony ludzi wylądowały w sowieckich łagrach.
Czy to był Cud nad Wisłą?
Tak, to był cud. Wiktoria warszawska opromieniła armię odrodzonej Rzeczpospolitej nieprzemijającą sławą. Wybór rocznicy kluczowych walk u wrót Warszawy jako daty Święta Wojska Polskiego był więc ze wszech miar słuszną decyzją.
Dzisiaj z wdzięcznością upamiętniamy bohaterów, którzy w obronie wolności swojej oraz naszej nie szczędzili trudów i krwi. Z wielką czcią pochylany głowy nad mogiłami poległych w obronie Warszawy, ale również podczas II wojny światowej, w tym na naszych terenach.
Duma z tych niezwykłych dokonań wymaga od nas dzisiaj mobilizacji, odpowiedzialności i patriotyzmu. Obecnie cieszymy się pokojem, ale przy naszej granicy znów trwa wojna. Znów musimy też bronić naszej narodowej tożsamości, naszej wiary i religii.
Szanowni Państwo!
W chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym i według polskiej tradycji dzień Matki Bożej Zielnej, patronki ziemi i roślinności, obchodzony jest również jako Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ostatnim, najmłodszym i wyjątkowym dla tego miejsca akcentem, łączącym religijny i świecki wymiar 15 sierpnia jest Święto Pojednania. Uroczystość ta została zapoczątkowana 22 lata temu przez ojca Jana Górę, twórcę tego ośrodka i honorowego obywatela naszej gminy. Warto wspomnieć słowa, którymi uzasadniał konieczność wprowadzenia w tym dniu takiego święta: ,,tu są groby młodych chłopaków pełnych marzeń o miłości, rodzinie, i powrocie do domu. Nie mogę obok tego wszystkiego przechodzić obojętnie. To mnie wzrusza i zastanawiam się, co możemy jeszcze zrobić, żeby ich marzeń nie pogrzebać i zbanalizować”.
Ojciec Góra rozpoczynając Święto Pojednania wspaniale nawiązał do żywej w polskiej kulturze symboliki „rozjemczej mogiły”, tak wyraźnie widocznej podczas naszych walk o wolność. Wywodzi się ona bezpośrednio z chrześcijańskiego obowiązku miłowania nieprzyjaciół i wybaczania, a śmierć stanowi ostateczne pojednanie. My wszyscy obecni dziś na jamneńskim wzgórzu realizujemy myśl duchowego patrona tego miejsca, nie przechodzimy bowiem obojętnie wobec tych żołnierzy, którzy swoją krwią dawali świadectwo swojego umiłowania ojczyzny, jak i tych, którzy bezbronni zginęli podczas pacyfikacji.
Jako gospodarz tej ziemi – burmistrz miasta i gminy Zakliczyn witam niezwykle serdecznie wszystkich, którzy w tym wyjątkowym dniu przybyli na Jamną. Witam mieszkańców Miasta i Gminy Zakliczyn oraz gości spoza terenu naszej gminy.
Życzę miłego pobytu. Doznań duchowych, ale również wypoczynku w tym wyjątkowym miejscu.
Szczęść Boże.
Klimat świętowania w Jamnej uchwycił w obiektywie Stanisław Kusiak.