Kliknij aby oglądnąć

Lato w Gminie Zakliczyn - Melsztyn

Opublikowano: środa, 17, lipiec 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak

080Melsztyn swoją ogólnopolską sławę zawdzięcza ruinom zamku należącego w średniowieczu do bardzo możnego i wpływowego rodu Spycimirów Melsztyńskich.

Zamek powstał w latach 1340 – 1354 na wzgórzu, u stóp którego płynął wówczas Dunajca. Fundatorem i budowniczym zamku był Spycimir, słynny kasztelan krakowski, który zakupił Charzewice i we wschodniej części miejscowości zbudował zamek. Protoplasta Melsztyńskich i Tarnowskich nazwał zamek Mühlstein – co oznacza kamień młyński.

Z czasem nazwa została spolszczona i przyjęła współczesne brzmienie. Syn Spycimira po śmierci ojca w 1356 roku przejął warownię melsztyńską i ufundował kościół, który w 1364 roku stał się kościołem parafialnym, a pierwszym proboszczem został niejaki Mikołaj. Parafia istniała prawie do końca XVIII wieku, a następnie została przeniesiona do pobliskich Domosławic, gdzie przeniesiono także część wyposażenia melsztyńskiego kościoła, np. zabytkową kamienną chrzcielnicę z 1490 roku. Melsztyn zmieniał właścicieli w ciągu wieków: od Jordanów przez Tarłów, a od połowy XVIII po Lanckorońskich. W 1771 roku został zajęty przez wojska konfederackie i spalony przez Kozaków, służących w wojskach rosyjskich. Zniszczonej budowli nie odbudowywano, a wręcz przeciwnie, wykorzystano na przykład do budowy kościoła w Domosławicach i okolicznych folwarków. Powolne rozbieranie pozostałości zamku trwało do połowy XIX wieku, kiedy to zaborcze władze austriackie zakazały tego procederu, a następnie poczyniły starania w celu zabezpieczenia murów.

Obecnie staraniem władz samorządowych Gminy Zakliczyn - od 2022 roku właściciela zamku melsztyńskiego - wieża zamkowa (tzw. donżon) została odbudowana i stanowi fantastyczny punk widokowy na dolinę Dunajca. Wstęp na zamek jest bezpłatny.

Czy wiesz, że w Melsztynie:

W okolicach daty przesilenia czerwcowego organizowane są na terenie zamku melsztyńskiego "Biesiady rycerskie", podczas których grupy rekonstrukcji historycznej prezentują dawne stroje, obyczaje oraz sztukę rycerską. Podczas Biesiad nie brakuje smacznego jadła, koncertów oraz wystaw. Tradycją Biesiad są też; bitwa o zamek, obrzęd świętojański i puszczanie wianków w Dunajcu. W 2024 roku „Biesiada rycerska” odbyła się w dniach 21 -23 czerwca.

Odsłony: 252