Lato w Gminie Zakliczyn - Jamna
To najmniejsza i najwyżej położona miejscowość Gminy Zakliczyn, będąca jednocześnie najpopularniejszym adresem turystycznym Gminy Zakliczyn.
Do Jamnej wygodnie dotrzemy drogą gminną skręcając w Paleśnicy za mostem na wschód. Zjazd jest dobrze oznakowany.
Pierwsza informacja o Jamnej pochodzi z 1370 roku. Ze źródeł historycznych wynika, że wioska była własnością dziedziców zamku rożnowskiego i należała do parafii w Paleśnicy. Odległa historia Jamnej jest bardzo słabo udokumentowana, natomiast wydarzenia z września 1944 roku zapisały się znacznie w lokalnej pamięci. Lesiste, trudno dostępne wzgórza Jamnej były doskonałym miejscem dla partyzantów. Od lipca do listopada 1944 roku działał tutaj aktywnie batalion Barbara Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Antoniego Borowskiego ps. „Leliwa”.
Oddziały partyzanckie działały bardzo prężnie, siejąc popłoch wśród wojsk niemieckich okupantów. Dowództwo niemieckie postanowiło rozprawić się z polskimi oddziałami i do walki rzuciło 2 bataliony znanej 14 Dywizji Grenadierów SS, potocznie nazywaną SS – Galizien. Jednostka złożona z Ukraińców, miała za zadanie wyeliminować oddziały kpt. Borowskiego. Bitwa rozegrała się 25 – 26 września i rozpoczęła się okrążeniem batalionu Barbara na wzgórzu oznaczonym jako 530. Po długotrwałych walkach w nocy 26 września oddziały partyzanckie wyrwały się z pierścienia wojsk niemieckich bez większych strat. W odwecie hitlerowcy dopuścili się zbrodni wojennej, paląc całą wieś i mordując wielu jej mieszkańców. Nie oszczędzono nikogo, ani osób starszych, ani nawet młodej matki z niemowlęciem na ręku. Dla uczczenia pamięci ofiar poległych w 1944 roku, w ostatnią niedzielę września mają miejsce uroczystości patriotyczne.
Jamna jest miejscem wyjątkowym, znanym daleko poza granicami Gminy Zakliczyn. Swoją ogólnopolską sławę zawdzięcza utworzonemu na bazie byłej szkoły, na początku lat 90 – tych ubiegłego wieku, przez o. Jana Górę Ośrodkowi Duszpasterstwa Dominikańskiego. Jamna to również doskonałe miejsce dla osób szukających wypoczynku i uprawiania turystyki pieszej oraz rowerowej. Funkcjonująca baza noclegowa m.in. Bacówka, Chatka Włóczykija i Schronisko Dobrych Myśli Schronisko Dobrych Myśli oferujące w pełni wyposażoną stację do naprawy rowerów. To wszystko sprawia że Jamna to świetny punkt startu do uprawiania turystyki aktywnej.
Czy wiesz, że w Jamnej:
Zbiegają się wszystkie szlaki turystyczne PTTK w okolicy, prowadzące do ciekawych i niespotykanych miejsc i atrakcji. Można na przykład dojść stąd do rezerwatów; Diable Skały i Styr, Skamieniałego Miasta w Cieżkowicach, Dworu I. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Skały Wieprzek czy do wieży widokowej w Bruśniku.