Kliknij aby oglądnąć

Lato w Gminie Zakliczyn - Faściszowa

Opublikowano: środa, 10, lipiec 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak

FaściszowaMiejscowość położona we wschodniej części Gminy Zakliczyn, po południowej stronie drogi nr 980 Jurków - Biecz. Podczas badań archeologicznych odkryto w Faściszowej narzędzia oraz naczynia pochodzące z różnych epok: kamienia, brązu oraz żelaza. Najstarsze znaleziska liczą sobie około 5 tysięcy lat. Pierwsze informacje o wiosce pochodzą z kronik Jana Długosza, który posiłkując się danymi Wincentego Kadłubka wymienia i opisuje Phaszczechową. Była to jedna z pierwotnym nazw, która ciągle ewoluowała i tak przez Faszczechową, Fasczechową, utrwaliła się Faściszowa.

Na początku XV wieku jest własnością Mikołaja Rogalca herbu Strzemię. Następnie przechodzi we władanie rycerza Jarolda, który jest płatnikiem dziesięciny na rzecz parafii w Opatkowicach (obecnym Zakliczynie). Wiek XVI przyniósł podział Faściszowej pomiędzy kilku właścicieli m.in. Taszyckich, Błońskich, Pileckich i przechodzenie poszczególnych części w różne ręce.

Na Faściszowej odciska swoje piętno reformacja i w wieku XVII zamieszkują ją katolicy, arianie oraz kalwini. W 1655 roku rozpoczyna się Potop szwedzki, a wojska Karola Gustawa docierają również na południe Polski i w styczniu 1656 roku grabią i palą Zakliczyn, a stacjonują właśnie w pobliskiej Faściszowej. W wieku XIX Faściszowa znajduje się w rękach rodu Komorowskich. Ostatnimi właścicielami dworu w Faściszowej byli Żydzi, jednak na początku XX wieku włości zostały rozparcelowane, a drewniany dwór został rozebrany.

 

Czy wiesz, że Faściszowa:

Faściszową rozsławiają w kraju i zagranicą; rzeźbiarz Stanisław Socha oraz poetka Lucyna Angermann. Stąd pochodził najwybitniejszy polski akarolog (znawcą problematyki roztoczy) prof. Jan Boczek – w tym zakresie był światowej klasy specjalistą.

Odsłony: 169