Kliknij aby oglądnąć

Nagroda w formie wycieczki do Warszawy – zwiedzanie Belwederu i Sejmu RP

Opublikowano: piątek, 28, czerwiec 2024 Maria Soska

00219 czerwca, na zaproszenie Poseł na Sejm RP Pani Anny Pieczarka, najlepsi uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Szkół Podstawowych z Zakliczyna, Filipowic, Faściszowej, Gwoźdźca, Wróblowic, Paleśnicy i Stróż wraz z opiekunami P. Marią Soską, P. Waldemarem Chrobakiem, P. Ireną Flakowicz, P. Stanisławem Ramianem, P. Dariuszem Stojowskim, P. Bożeną Głowacką, P. Kamilą Machetą, P. Marzeną Curyłło, P. Małgorzatą Rudnicką, P. Dorotą Pachotą oraz P. Anną Mastalerz i P. Sylwią Kowalik ds. promocji gminy Zakliczyn uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Warszawy. 115 uczestników wycieczki zwiedziło pierwszą rezydencję Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz wizytowali najważniejszą instytucję demokratycznego państwa prawa - Sejm RP. Organizatorem wycieczki był Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak, koordynowała wyjazd Pani Agnieszka Malisz ds. oświaty z Urzędu Miejskiego w Zakliczynie.


Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Belwederu - klasycystycznego pałacu w Łazienkach Królewskich. W dolnej części budynku oglądaliśmy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Prezentowane w gablotach pamiątki i artefakty, plakaty, druki, związane z osobą marszałka świadczą, że był postrzegany za życia jak i po śmierci jako wielki człowiek walczący o niepodległą i suwerenną Polskę. W górnej części rezydencji zwanej mieszkalną, zwiedziliśmy: osobisty gabinet marszałka wraz z jego prywatnym salonikiem, salę zieloną, marmurową, malinową, kominkową i najbardziej reprezentacyjną salę pałacu zwaną Pompejską.


Alejami ujazdowskimi udaliśmy do Sejmu RP. Zwiedzanie odbyło się w dwóch grupach, po spełnieniu wszystkich formalnych procedur, przeszliśmy podziemnym korytarzem do sali w której zaprezentowano nam makietę kompleksu budynków Sejmu i gmachu Senatu, udaliśmy się na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu, gdzie uczniowie wysłuchali ciekawych informacji dotyczących historii polskiego parlamentu oraz pracy posła. W holu głównym Sejmu na pierwszym piętrze zapoznano młodzież z tablicą upamiętniającą Posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, w dolnym holu uczniowie obejrzeli dawne laski marszałkowskie – symbole władzy marszałka Sejmu i Senatu.


Ostatnim punktem pobytu naszej wycieczki była kultowa kawiarnia „Czytelnik” przy ul. Wiejskiej. Założycielką restauracji była Maria Iwaszkiewicz, pisarka, felietonistka i redaktorka wydawnictwa po tą samą nazwą. W czasie odwilży w 1957 roku Iwaszkiewiczowie przekształcili zwykłą stołówkę w kawiarnię, która stała się miejscem spotkań, wszystkich, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury. W kawiarni spotykali się ówcześni polscy literaci, poeci, artyści, profesorowie, dziennikarze, filmowcy, aktorzy, współpracownicy wydawnictwa i intelektualiści - cyniczni względem komunistycznej rzeczywistości. Kawiarnia do dziś zachowała niezmieniony wystrój i klimat, który przyciąga współczesnych artystów, dziennikarzy i polityków. W kultowej restauracji zjedliśmy smaczny dwudaniowy obiad z deserem. Obiad dla 115 uczestników wycieczki ufundował Pan Marek Jakubas właściciel Firmy Transportowo Usługowej EURO – BUS. Wyrażamy ogromną wdzięczność za wsparcie finansowe i fantastyczną podróż dwoma autokarami klasy lux oraz wielkie słowa uznania dla kierowców - pierwsza klasa !!!.


Pełni wrażeń i pozytywnych emocji o godz. 16:30 udaliśmy się do autokarów. Droga powrotna do Zakliczyna upłynęła nam bardzo szybko, w miłej i rozśpiewanej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy za wspaniale zorganizowaną wycieczkę.

 belweder belweder belweder
 belweder belweder belweder
 belweder belweder belweder
 belweder belweder belweder
 belweder belweder belweder
 belweder belweder belweder
 belweder belweder belweder

Odsłony: 367