Kliknij aby oglądnąć

Skutki nocnego Armagedonu pogodowego

Opublikowano: czwartek, 20, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

001W nocy z 19 na 20 czerwca 2024 roku rozpętała się nawałnica, która zrywała dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, powalała duże drzewa i zrywała linie energetyczne niskiego i średniego napięcia. Burzy z ulewnym deszczem i gradem oraz wyładowaniami atmosferycznymi, towarzyszył silny wiatr, mający w niektórych miejscach charakter trąby powietrznej. Najwięcej ucierpiały miejscowości wzdłuż linii Dunajca w gminach Zakliczyn i Czchów.


Zerwane zostały m.in. dachy na budynku szkoły filialnej w Charzewicach i budynku mieszkalnym w tej miejscowości oraz dachów na budynkach gospodarczych w gminie Zakliczyn. Zerwane są dachy na Klasztorze Sióstr Bernardynek w Kończyskach oraz czterech budynkach w gminie Czchów.


Powalone zostały drzewa przy kościołach w Domosławicach i Zakliczynie. Na cmentarzu w Domosławicach powalone drzewa uszkodziły niektóre groby. W godzinach nocnych druhowie z OSP i PSP rozpoczęli prace nad udrażnianiem dróg oraz zabezpieczaniem uszkodzonych obiektów. Pracują też inne służby, m.in. energetyczne, dzięki czemu w niektórych miejscowościach relatywnie szybko udało się przywrócić dostawy energii elektrycznej, ale są takie miejscowości po lewej stronie Dunajca, które mogą na prąd czekać nawet do około godziny 17 – tej w czwartek.

 

Z powodu braku w dostawie prądu dla części gospodarstw domowych w gminie Czchów, w tym dla ujęcia wody i oczyszczalni ścieków, mogą następować chwilowe przerwy w dostawie wody.

 

Służby gminne ustalają rozmiar strat na bieżąco przekazując informacje do służb zajmujących się usuwaniem skutków nocnej nawałnicy.

 

Tych, którzy wybierają się w weekend na 7. Biesiadę rycerską w Melsztynie uspokajam, że prace nad organizacją imprezy przebiegają zgodnie z planem, a pracownicy Zakładu Usług Komunalnych porządkują teren na którym odbędzie się wydarzenie.

 

Foto: Kazimierz Dudzik, Dawid Chrobak.

 armagedon  armagedon  armagedon
 armagedon  armagedon  armagedon
 armagedon  armagedon  armagedon
 armagedon  armagedon  armagedon
 armagedon  armagedon  armagedon

Odsłony: 1242