Kliknij aby oglądnąć

U Dominikanów w Jamnej

Opublikowano: sobota, 15, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

jarmarkdominikanskiDominikanie z Jamnej, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Stowarzyszenie Wspólnota Domu św. Jacka im. Ojca Jana Góry na Jamnej zapraszają na VII Jarmark Dominikański, który odbędzie się 16 czerwca (w niedzielę) 2024 roku w Jamnej. Szczegóły na plakacie obok.


Warto także zapoznać się z innymi wydarzeniami planowanymi do realizacji tego lata przez Dom Zakonny pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej. Te informacje znajdziecie na stronie: www.jamna.dominikanie.pl

 

Przypominam w telegraficznym skrócie historię Dominikanów w Jamnej.

 

021Dominikanie przybyli na Jamną by założyć swoją osadę Respublica Dominicana Jamna Regio Exterritorialis. To ośrodek duszpasterstwa akademickiego, którego początek datowany jest na rok 1992 – wtedy to na Jamną przybywa charyzmatyczny Duszpasterz Akademicki z Poznania o. Jan Góra. Dominikanie na bazie przekazanego przez ówczesny samorząd gminy Zakliczyn budynku byłej szkoły stworzyli na Jamnej Szkołę Wiary „Dom św. Jacka.”


Z czasem o. Jan Góra postanowił wybudować na Jamnej kościół rektoralny, by koronowana ikona Matki Bożej Niezawodnej Nadziei mogła znaleźć godne miejsce. Ikonę Matki Bożej Jamneńskiej – Matki Dobrej Nadziei napisała poznańska malarka Małgorzata Sokołowska – ku pamięci zamordowanych podczas pacyfikacji Jamnej w 1944 roku. 3 czerwca 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II osobiście koronował Jamneńską Ikonę na Placu św. Piotra. 3 maja 2001 roku nastąpiło poświęcenie Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Jamneńskiej – Matki Niezawodnej Nadziei, którego dokonał prymas Polski, Kardynał Józef Glemp.


Przez cały czas Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów na Jamnej rozrastał się i przyciągał rzesze młodzieży, pielgrzymów i turystów z całej Polski. Dzieło o. Jana Góry, po jego niespodziewanej śmierci w grudniu 2015 roku kontynuował o. Andrzej Chlewicki.


Od ponad 5 lat w Jamnej nie ma ośrodka duszpasterstwa akademickiego, ale jest Dom Zakonny pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, którego przełożonym (przeorem) jest o. Łukasz Detmer OP.


7 maja 2019 roku w Rzymie, Generał Zakonu Dominikanów o. Bruno Cadoré wydał akt erygowania domu zakonnego pod wezwaniem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej. W ten sposób powstała nowa, dwudziesta dziewiąta, placówka Polskiej Prowincji Dominikanów na Jamnej.

Odsłony: 253