Kliknij aby oglądnąć

Dwa samochody dla osób z niepełnosprawnościami

Opublikowano: piątek, 31, maj 2024 Rafał Kubisztal, foto: Paweł Topolski

dpssW Domu Pomocy Społecznej w Stróżach oficjalnie przekazano i poświęcono dwa samochody do transportu osób z niepełnosprawnościami, których zakup został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Dziewięcioosobowy samochód marki Renault Trafic Combi kosztował przeszło 222 tys. zł, a dofinansowanie z PFRON wyniosło 135 tys. zł. Wkład własny zapewnił powiat tarnowski. Będzie służył mieszkańcom DPS w Stróżach. Natomiast 17-osobowy pojazd marki Iveco o wartości prawie 500 tys. zł zakupiło Stowarzyszenie Przyjaciół DPS w Stróżach dla potrzeb uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzierżaninach. Dofinansowanie wyniosło 330 tys. zł, a pozostałe pieniądze pochodzą z dotacji z Urzędu Miejskiego w Zakliczynie (41 tys. zł) oraz od licznych firm i osób prywatnych.


- Nowy pojazd w istotny sposób ułatwi nam funkcjonowanie. Umożliwi sprawny i bezpieczny dowóz naszych mieszkańców na przykład do specjalistycznych poradni lekarskich czy też na wydarzenia kulturalne i społeczne – mówiła dyrektor DPS w Stróżach Monika Chrobak.


Wicestarosta tarnowski Roman Łucarz stwierdził, że nie pamięta, aby kiedykolwiek powiatowej placówce przekazywane były jednocześnie aż dwa tak nowoczesne pojazdy. – Opiekę społeczną traktujemy jako jeden z priorytetów. Potrzeby w tym zakresie są duże, co widać choćby po ilości wydawanych orzeczeń o niepełnosprawności – przekonywał. – Dokładamy również wszelkich starań, aby warunki w DPS były jak najbardziej rodzinne, aby mieszkańcy naprawdę czuli się jak u siebie w domu.


Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak wyraził zadowolenie nie tylko z powodu dwóch nowych samochodów, ale także z rozpoczęcia dużej inwestycji – kompleksowej modernizacji zabytkowego obiektu w zespole dworsko-parkowym, w którym od 1951 roku profesjonalną pomoc potrzebującym świadczy DPS w Stróżach.


Przypomnijmy, że dzięki przeprowadzonym pracom o wartości prawie 4,5 mln zł obiekt zyska na funkcjonalności i standardzie. Wymieniony zostanie m.in. dach, przebudowane zostaną wnętrza instalacje. Inwestycję prowadzi Starostwo Powiatowe w Tarnowie, które kilka lat temu uregulowało kwestie własnościowe, spłacając spadkobierców byłych właścicieli zabytkowego dworu.


W wydarzeniu przekazania i poświęcenia samochodów uczestniczyli również dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON Bogusława Słońska, członek zarządu powiatu Mateusz Janiczek, radni powiatowi Józef Gwiżdż i Przemysław Skruch oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik Grzegorz Wojtanowski.

 sdps  sdps  sdps
 sdps  sdps  sdps

Odsłony: 390