Kliknij aby oglądnąć

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 – listy w okręgu małopolsko – świętokrzyskim

Opublikowano: poniedziałek, 27, maj 2024 Kazimierz Dudzik

peWybory europejskie to jedno z największych demokratycznych głosowań na świecie. Co 5 lat wyborcy wybierają ponad 700 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy Cię reprezentują. Po wyborach zasiadają oni w grupach politycznych w oparciu o wspólne przekonania. Obywatele UE mogą głosować i kandydować w wyborach we własnym kraju lub w kraju UE, w którym mieszkają. W czerwcu 2024 roku wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.Największą reprezentację w w Parlamencie Europejskim będa mieć Niemcy - 96 posłów, potem Francja - 81, następnie Włochy - 76 i Hiszpania - 61 posłów. Polska będzie mieć piątą pod względem liczebności reprezentację.

9 czerwca odbędą się w Polsce wybory, podczas których wybierzemy 53 posłów do Parlamentu Europejskiego X kadencji. Polska została podzielona na 13 okręgów wyborczych, a nasz okręg wyborczy nr 10 składa się z województw; Małopolskiego i Świętokrzyskiego.

 

W naszym okręgu zarejestrowanych zostało 9 list wyborczych na których łącznie znajdziemy nazwiska 80 kandydatów. Listom zostały przydzielone przez KPW numery, i tak:


Lista nr 1 – KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe


Liderem listy jest Adam Jarubas ze świętokrzyskiego PSL – obecny europoseł. Na drugim miejscu znalazł się Piotr Górnikiewicz – świeżo upieczony poseł Polski 2050 Szymona Hołowni z Tarnowa. Na liście znajdziemy także innych parlamentarzystów, a na pozycji ostatniej – dziesiątej – wojewodę małopolskiego Krzysztofa Klęczara z PSL.

 

Lista nr 2 – KW Konfederacja Wolność i Niepodległość

 

Liderem listy jest parlamentarzysta Konfederacji Wolność i Niepodległość z Krakowa Konrad Berkowicz. Na drugim miejscu jest także poseł (z Podkarpacia) – Grzegorz Braun reprezentujący Konfederację Korony Polskiej.

 

Lista nr 3 – KWW Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie

 

Liderem listy jest Stanisław Skuza – przedsiębiorca z miejscowości Brzegi. Cała dziesiątka kandydatów tego komitetu deklaruje bezpartyjność.

 

Lista nr 4 – KW Polexit

Listę otwiera znany krakowski polityk Kongresu Nowej Prawicy Stanisław Żółtek, a zamyka ją członek partii Polexit – Jarosław Szatan. Pozostali kandydaci deklarują bezpartyjność.

 

Lista nr 5 – KKW Koalicja Obywatelska

Liderem listy jest Bartłomiej Sienkiewicz; poseł Platformy Obywatelskiej na Sejm z Warszawy i do niedawna minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na liście pod nr 5 jest Małgorzata Mękal – przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie, a listę zamyka poseł PO Marek Sowa.

 

Lista nr 6 – KKW Lewica

Listę otwiera Andrzej Szejna – wiceminister spraw zagranicznych ze świętokrzyskiego, członek partii Nowa Lewica. Zresztą większość kandydatów na liście reprezentuje tą partię, poza tym są reprezentanci Lewicy Razem oraz jeden bezpartyjny kandydat z Gorlic.

 

Lista nr 7 – KW Prawo i Sprawiedliwość

Liderką listy jest była premier w rządzie PiS i obecna europarlamentarzystka Beata Szydło, na 2 miejscu znajduje się były wiceminister spraw zagranicznych, Sądeczanin Arkadiusz Mularczyk a za nim Dominik Tarczyński – kielecki eurodeputowany. Na tej bardzo mocnej liście znajdziemy na pozycji 6 Wojciecha Skrucha – wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, a listę zamyka wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

 

Lista nr 8 – KW Normalny Kraj

Lista liczy 8 kandydatów i na 1 pozycji odnajdziemy Andrzeja Kaselę – przedsiębiorcę z Myślenic, a tuż za nim na 2 pozycji jest reprezentant Zbylitowskiej Góry Dariusz Klich.

 

Lista nr 9 – KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców

Zaledwie 3 kandydatów znajduje się na tej liście i wszyscy oni reprezentują powiat jędrzejowski w Świętokrzyskim.

Odsłony: 399