Kliknij aby oglądnąć

Podsumowanie projektu grantowego IOM

Opublikowano: czwartek, 23, maj 2024 Dariusz Stojowski

iomDnia 15 maja 2024 zakończyliśmy realizację programu grantowego IOM. Działania odbyły się w ramach projektu IOM finansowanego przez Stany Zjednoczone Ameryki. Przypomnijmy... W konkursie grantowego IOM grantami nagrodzono 83 projektów z całej Polski. Projektem szkolnym „Ja-Ty-My. Wspólnie działamy” byli objęci uczniowie z klas 4-8 SP. Celem działań finansowanych w ramach konkursu grantowego było wspieranie integracji w wielokulturowym środowisku szkolnym, tworzenie inkluzyjnego, otwartego i bezpiecznego środowiska szkolnego.

Kwota wsparcia dla Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach wynosi: 10 990 zł.
Koordynatorem szkolnym projektu IOM był pan Dariusz Stojowski.

 

W skrócie…, projekt podzielony był na cztery działania:


„Klub planszówek”- w trakcie 20 godzin uczniowie ingerowali się i budowali więzi. Spotkania były związane z realizacją wspólnych celów, nawiązania współpracy w grupie a przez to przeciwdziałanie depresji dzieci i nastolatków. Zajęcia rozwijały umiejętność myślenia strategicznego oraz pracy zespołowej poprzez gry planszowe tj. szachy, ubongo, remik. W trakcie spotkań odbył się turniej, w którym oprócz uczniów wzięli udział rodzice uczestników w tym rodzice uczniów migracyjnych. Był to czas wzmocnienia przyjaźni, rozwoju emocjonalnego, edukacyjnego, pełen pozytywnej energii i radości.


„Filmoteka Młodego Człowieka”- w trakcie 20 spotkań związanych z realizacją wspólnych celów i nawiązania współpracy w grupie. Zajęcia rozwijały kreatywność i umiejętność uczenia się oraz pracy zespołowej jak również wdrażały uczniów do właściwego odbioru i korzystania z mediów. Na zajęciach poznawali cechy kilku gatunków filmowych. Wśród nich znalazły się: film przygodowy, Western, komedia, film fantasty, musical. Podczas zajęć uczniowie wykazywali się szeroką wiedzą filmową, spostrzegawczością i kreatywnością. W ramach spotkań na zajęcia typu seans filmowy zaproszeni zostali rodzice uczniów. Zwieńczeniem zajęć był wyjazd do kina ,,Za rogiem” w Zakliczynie na film familijno–przygodowy ,,Tarapaty 2”. Wyjazd był bardzo udany, a sam film dostarczył uczestnikom wiele pozytywnych wrażeń.


„I ty możesz być Złotą Rączką”- w trakcie 20 godzin stworzono dzieciom warunki do ciekawego, aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Kształtowania umiejętności współżycia w grupie oraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. Propagowania zdrowego stylu życia. Rozwijania sposobów ekspresji uczuć i emocji. W trakcie warsztatów dzieci miały możliwość wykonania stroików, wianków wielkanocnych, drzewka wiosennego oraz tulipanów z papieru. Zajęcia pozwoliły rozwijać inwencję twórcza oraz kreatywne myślenie. Uczniowie i rodzice biorący udział w warsztatach wykazali się dużym zaangażowaniem i zapałem przy wykonywaniu rękodzieł. Atmosfera była pełna życzliwości, przyjaźni oraz dobrej zabawy.


„Jestem odkrywcą”- w ramach podsumowania projektu uczniowie z najwyższą frekwencją w zajęciach mieli możliwość wyjazdu na jednodniową wycieczkę w Pieniny. Spacer wąwozem Homole i przejazd wyciągiem a Palenicę dostarczył uczniom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Wyjazd ten kształtował w młodych osobach pozytywne cech charakteru tj. koleżeńskość, wytrwałość, zrozumiałość czy tolerancja dla innych.
Frekwencja na zajęciach była niemal 100%, świadczyć o tym może duża liczba złożonych wniosków i zwiększona liczba uczestników ponad stan o 2 do działań 1, 2 i 3.


Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w projekcie IOM. A co się działo najlepiej zobrazują zdjęcia w dołączonej galerii jak również artykuły na szkolnej stronie https://spfilipowice.edu.pl/projekty-i-przedsiewziecia/projekt-iom2024, na którą zapraszamy.

 

 iom iom iom
 iom iom iom
 iom iom iom
 iom iom iom
 iom iom iom
 iom iom  

Odsłony: 175