Kliknij aby oglądnąć

Sesje inaugurujące nową kadencję samorządową

Opublikowano: niedziela, 12, maj 2024 Kazimierz Dudzik

wskruchswm6 i 7 maja zaczęły konstytuować się samorządy. W tych dniach odbywały się sesje rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Nie obyło się bez zaskoczeń i niespodzianek.

 

6 maja

 

Sejmik Województwa Małopolskiego

Tego dnia odbyła się m.in. sesja inauguracyjna Sejmiku Województwa Małopolskiego w Krakowie. W planie sesji inauguracyjnej był wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących Sejmiku, marszałka oraz Zarządu Województwa Małopolskiego. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego został prof. Jan Tadeusz Duda. Wiceprzewodniczącymi zostali; Jadwiga Wójtowicz i Wojciech Skruch (oboje z PiS). Radni nie wybrali marszałka Województwa Małopolskiego, bowiem kandydujący na tą funkcję poseł PiS z Małopolski - Łukasz Kmita – nie uzyskał wymaganej większości. To było duże zaskoczenie, ponieważ PiS w Sejmiku Małopolskim ma samodzielną większość i nawet absencja podczas inauguracyjnej sesji radnej Marty Malec – Lech tą większość gwarantowała. Tymczasem za Łukaszem Kmitą głosowało tylko 13 spośród 20 radnych PiS. Na konsekwencję tego głosowania nie trzeba było długo czekać. 8 maja pojawiła się informacja o tym, że niedoszły marszałek Łukasz Kmita zastąpił Krzysztofa Adamczyka w fotelu przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego PiS w Małopolsce.

 

Rada Powiatu Brzeskiego

apotepaPiS, który wygrał wybory do Rady Powiatu Brzeskiego, wprowadzając 10 radnych na 21 możliwych, miał prawo myśleć o przejęciu władzy, tym bardziej, że starosta Andrzej Potępa (na zdjećiu z prawej) dysponował 6 szablami, wicestarosta Maciej Podobiński 4, a jedynak z Koalicji Obywatelskiej w ogóle nie pojawił się na inauguracyjnej sesji Rady Powiatu. Tymczasem po złożeniu przysięgi przez radnych, zarządzono godzinną przerwę w obradach. Czyżby czas na ostatnie dopinanie koalicji rządzącej w RPB ? Po przerwie zgłoszono dwóch kandydatów na przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego, tj.: Kazimierza Brzyka (KWW Starosty Potępy) i Adama Garbacza (KW PiS). W głosowaniu 12 radnych oddało głos na Kazimierza Brzyka, a 7 radnych na Adama Garbacza – zatem wszyscy radni starosty Potępy, wszyscy radni wicestarosty Podobińskiego oraz dwóch radnych z PiS-u zagłosowało za Kazimierzem Brzykiem, który został przewodniczącym Rady. Stało się jasne, że to nie PiS będzie rozdawał tutaj karty, co wyjaśniły zresztą kolejne głosowania. Na wiceprzewodniczących RPB zgłoszono dwie kandydatki; Elżbietę Rysak (KWW Powiat Brzeski) i Justynę Wójtowicz - Wodę (KW PiS). Ponieważ prezydium RPB Brzeskiego obok przewodniczącego będzie mieć dwójkę wiceprzewodniczących, więc głosowanie było tylko formalnością. Elżbieta Rysak - 20 głosów za, Justyna Wójtowicz - Woda - 17 głosów za.  Starostą Powiatu Brzeskiego został ponownie Andrzej Potępa, który uzyskał 13 głosów, a jego kontrkandydatka Olga Kwaśniak - Cieślik (KW PiS) głosów 7. Wicestarostą został Maciej Podobiński. Zręczność polityczna Andrzeja Potępy godna najwyższego podziwu... i komplet Zarządu Powiatu Brzeskiego: Andrzej Potępa - starosta, Maciej Podobiński (KWW Powiat Brzeski) - wicestarosta oraz członkowie; Jacek Frankowski i Jarosław Gurgul (obaj KWW Starosty Andrzeja Potępy) i Jarosław Sorys (KW PiS).

 

7 maja

 

O sesji inauguracyjnej w Zakliczynie pisaliśmy już obszernie na Zakliczyninfo. Przypomnę tylko że sesja inauguracyjna Rady Miejskiej w Zakliczynie przebiegła bardzo sprawnie i po 90 minutach przewodnicząca Anna Moj, mogła podziękować radnym i zaproszonym gościom za udział w obradach.

 

Rada Miejska w Czchowie

kszot 2Do Rady Miejskiej w Czchowie 7 radnych wprowadził ustępujący burmistrz Marek Chudoba (KWW Samorządność 2024), 6 radnych nowy burmistrz Krzysztof Szot (KW PiS), a dwóch radnych Wspólnota Nowych Możliwości, której liderem jest płk. Jerzy Jankowski. Na przewodniczącego Rady Miejskiej w Czchowie zgłoszono dwie kandydatury; Adama Trepę (KWW Samorządność 2024) oraz Pawła Pajora (KW PiS). Nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Czchowie został Paweł Pajor, na którego głos oddało 8 głosów za, 4 przeciw i 2 wstrzymujących się. To głosowanie potwierdziło, że burmistrzowi Krzysztofowi Szotowi (na zdjęciu z lewej) udało się utworzyć większość w Radzie Miejskiej. Zgłoszono kandydatury na wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Czchowie, a to; Mirosław Nieć (Wspólnota Nowych Możliwości) i Kazimierz Kurzydło (Samorządność 2024). Obaj panowie otrzymali po 12 głosów za i tym samym zostali wybrani na wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Czchowie.

 

Rada Powiatu Tarnowskiego

rptInauguracyjna sesja Rady Powiatu Tarnowskiego rozpoczęła się o tej samej godzinie co sesje w Zakliczynie i w Czchowie. Rada Powiatu Tarnowskiego liczy 29 radnych, z czego 20 radnych PiS, 6 radnych Trzeciej Drogi, 2 radnych KWW Wspólny Region i 1 radną KWW Powiat Odnowa. Jedynym kandydatem na funkcję przewodniczącego był dotychczasowy szef Rady Powiatu Paweł Smoleń (KW PiS). W głosowaniu uzyskał 23 głosy za przy 6 wstrzymujących się i tym samym został wybrany na przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego. Na wiceprzewodniczących zgłoszono: Ewę Kubisztal i Irenę Kusion (obie PiS) oraz Zbigniewa Karcińskiego (Trzecia Droga). W wyniku głosowania wiceprzewodniczącymi zostały; Irena Kusion (21 głosów za - gratulujemy naszej Pani Radnej) i Ewa Kubisztal (18 głosów za).
Rada nie zdecydowała się na wybór starosty, wicestarosty i Zarządu Powiatu, zatem obecny Zarząd pełni na razie funkcje w dotychczasowym składzie, a Rada Powiatu ma czas do 15 lipca na wyłonienie nowego Zarządu.

Odsłony: 281