Kliknij aby oglądnąć

Za tydzień dogrywka wyborów samorządowych

Opublikowano: niedziela, 14, kwiecień 2024 Kazimierz Dudzik

wybory samorzadowe 202421 kwietnia mieszkańcy Tarnowa oraz gmin regionu tarnowskiego, w których żaden z kandydatów na urząd wójta czy burmistrza nie osiągnął wymaganego ponad 50% progu poparcia, udadzą się ponownie do lokali wyborczych.

 

Gdzie odbędzie się II tura wyborów i kto ubiega się  o urząd wójta, burmistrza, prezydenta w naszym regionie ?  O tym piszę poniżej.

 

Tarnów – Henryk Łabędź i Jakub Kwaśny

W drugiej turze wyborów na urząd prezydenta Tarnowa o głosy mieszkańców stolicy subregionu rywalizować będą Jakub Kwaśny, który w pierwszej turze uzyskał poparcie  17 048 wyborców i Henryk Łabędź na którego zagłosowało 11 801 wyborców.

Jakub Kwaśny to dotychczasowy Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie i kandyduje z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska oraz popierany jest przez PSL, natomiast Henryk Łabędź to Prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie i jest kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na prezydenta Tarnowa.

Przed I turą wyborów wielu wieszczyło bezproblemową wygraną Jakuba Kwaśnego nawet w I turze. Tymczasem krótka i intensywna kampania Henryka Łabędzia dała kandydatowi PiS ponad 30% poparcie i szansę wyrównanej walki o głosy z faworytem 21 kwietnia. Henryk Łabędź po ogłoszeniu wyników w I turze niemal natychmiast zwrócił się do Krzysztofa Rodaka, który uzyskał trzeci wynik (ponad 20% głosów), z ofertą wiceprezydentury Tarnowa – to ma skłonić elektorat Rodaka do głosowania na Henryka Łabędzia. Sęk w tym, że na Krzysztofa Rodaka głosowali zarówno wyborcy konserwatywni jak i o skłonnościach lewicowo – liberalnych.  Kto będzie bardziej zdeterminowany, aby pójść w następną niedzielę do urn wyborczych ? Zobaczymy.

 

Wojnicz – Tadeusz Bąk i Janusz Stafii

To były jedne z najbardziej szalonych wyborów na urząd burmistrza w regionie. O tytuł włodarza gminy Wojnicz rywalizowało 4 kandydatów, w tym trzech kojarzonych z PiS-em. Ostatecznie z rywalizacji zwycięsko wyszedł ten, któremu „Polityka lokalna” w sondażach przedwyborczych nie dawała szans na reelekcję. Mało tego, Tadeuszowi Bąkowi zabrakło nieco ponad 7% głosów, aby rozstrzygnąć wybory już w I turze. Wydaje się, że 21 kwietnia formalności stanie się zadość i najstarszy (pod względem metryki) włodarz gminy w regionie zachowa swoją posadę.

 

Czchów – Krzysztof Szot i Jakub Kowalczyk

Podobnie jak w Wojniczu, również w Czchowie I tura wyborów na urząd burmistrza była niezwykle pasjonującą. W odróżnieniu od Wojnicza, w Czchowie sondaże „Polityki lokalnej” sprawdziły się wobec Marka Chudoby i wieloletni burmistrz Czchowa p 30 kwietnia pożegna się z urzędem. Dość nieoczekiwanie, choć nieznacznie I turę wybrał Jakub Kowalczyk z ruchu społecznego którego liderem jest płk Jerzy Jankowski, uzyskując poparcie 1574 wyborców i dystansując Krzysztofa Szota z KW PiS o 11 głosów.  Na „odchodne” Marek Chudoba zdobył zaufanie prawie 30% głosów, co oznacza że głos oddało na niego 1342 wyborców, a ponadto wprowadził do Rady Miejskiej 7 osobową reprezentację.  Krzysztof Szot ma w nowej Radzie 6 radnych, natomiast Jakub Kowalczyk tylko 2 radnych, w tym lidera ruchu pułkownika Jerzego Jankowskiego.

W takiej sytuacji zapowiada się emocjonująca rywalizacja w dogrywce, a ostateczny wynik może przesądzić o  tym, czy gminę Czchów czeka perspektywa uspokojenia nastrojów i kurs na rozwój, czy okres destabilizacji społecznej i chaosu.

 

Gromnik – Małgorzata Kras i Bogdan Stasz

W drugiej turze w Gromniku o głosy mieszkańców powalczy długoletni wójt Gminy Bogdan Stasz i kierownik referatu gospodarki i ochrony środowiska Urzędu Gminy Małgorzata Kras. W pierwszej turze Małgorzata Kras zdobyła 1413 głosów , natomiast Bogdan Stasz głosów 1316. Na trzecim miejscu uplasowała się kandydatka KW PiS Barbara Smoleń – Wójcik z ponad 20% poparciem wyborców gminy Gromnik. To właśnie wyborcy PiS zdecydują, kto będzie wójtem Gromnika przez następne 5 lat.

 

Dogrywka także w Wietrzychowicach, Żabnie, Borzęcinie i Szczurowej

Z tych wyżej wymienionych gmin i kandydatów najbliżej do obrony urzędu ma Zbigniew Moskal – wójt Szczurowej, któremu zabrakło niespełna 2% do tego, by wygrać wybory w I turze. W Borzecinie z urzędem wójta żegna się  Janusz Kwaśniak którego poparło nieco ponad 27% wyborców, a dwaj rywale którzy spotkają się w dogrywce; Paweł Kułak i Krzysztof Przepiórka, będą musieli przekonać do siebie wyborców byłego już wójta gminy. Dość nieoczekiwanie Tomasz Banek nie obronił w I turze urzędu wójta Wietrzychowic, wszak przez wielu obserwatorów Banek uważany jest za jedną z najjaśniejszych gwiazd samrządu gminnego. Co niektórzy typowali go nawet jako bardzo dobrego kandydata na prezydenta Tarnowa. Tymczasem wyrównaną walkę na głosy wyborców stoczył z Bankiem mniej znany Robert Śpiewak. Może być tutaj bardzo gorąco. Na koniec Żabno. Mimo, że  urzędująca burmistrz Marta Herduś wygrała pierwszą turę wyborów, to jednak różnica pomiędzy nią, a jej kontrkandydatem w drugiej turze Tomaszem Kijowskim wyniosła zaledwie 5 głosów.  Wydaje się, że 21 kwietnia zwycięsko z rywalizacji o względy wyborców wyjdzie Tomasz Kijowski.

 

Jak to wszystko zakończy się, dowiemy się już za tydzień.

Odsłony: 611