Kliknij aby oglądnąć

Jeszcze trwa kadencja samorządowa 2018 – 24

Opublikowano: czwartek, 11, kwiecień 2024 Kazimierz Dudzik

wybory samorzadowe 2024Za nami wybory samorządowe, które odbyły się 7 kwietnia – choć w wielu gminach 21 kwietnia będzie tak zwana dogrywa samorządowa, czyli II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów w gminach, w których żaden z kandydatów na urząd włodarza gminy nie uzyskał w I turze wymaganego ponad 50% poparcia wyborców. Wiele osób ma wątpliwości czy po odbytych wyborach mijająca kadencja wygasa, czy nie.

 

Kiedy kończy się obecna kadencja samorządowa ?

 

Tymczasem z przepisów jasno wynika dokładna data zakończenia obecnej kadencji. Ustawa z 29 września 2022 roku o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego przesądziła bowiem, że kadencja, która miała zakończyć się w zeszłym roku, potrwa do 30 kwietnia 2024 roku.

Tak więc nie ma się co dziwić, że do tego czasu organy samorządowe wybrane w 2018 roku będą jeszcze pracować. Stąd też na przykład w Zakliczynie została zwołana sesja Rady Miejskiej na dzień 12 kwietnia i Rada obradować będzie jeszcze w „starym składzie”.

 

Kiedy ukonstytuują się nowe organy samorządu ?

 

Komisarze wyborczy powinni zwołać pierwsze posiedzenia nowych rad i sejmików w ciągu 7 dni od daty 30 kwietnia 2024 roku. Tak więc nowe rady powinny rozpocząć swoje prace dopiero w pierwszym tygodniu maja.

 

Odsłony: 507