Rośnie rolniczy sprzeciw
20 lutego 2024 roku w okolicy godziny 8 – mej zakliczyński Rynek zaczął zapełniać się pojazdami rolniczymi i nie tylko.
Jako jedni z pierwszych przyjechali myśliwi z Komitetu Protestacyjnego „Wspólna sprawa”, którzy solidaryzują się z protestującymi rolnikami i przygotowali na tą okoliczność oświadczenie:
W obliczu coraz większego zagrożenia dla ponad stuletniej tradycji i kultury polskiego łowiectwa, wynikającego z motywacji ideologicznej ze strony ministerstwa klimatu i środowiska, myśliwi oraz rolnicy postanowili stanąć razem w obronie swoich interesów. Gospodarka łowiecka i rolnictwo od wieków są ściśle ze sobą splecione, współtworząc nie tylko ekonomiczną podstawę, ale także bogactwo kulturowe i ekologiczne naszego kraju.
Dlatego dzisiaj, zjednoczeni w trosce o przyszłość, wychodzimy wspólnie na ulice, aby wyrazić nasz stanowczy sprzeciw wobec ideologii, która zagraża naszym wartościom. Wspólne działanie myśliwych i rolników stanowi wyraz solidarności oraz determinacji w obronie naszych wartości i sposobu życia.
Domagamy się natychmiastowego usunięcia z zajmowanego stanowiska Pana Mikołaja Dorożały, który nie tylko ignoruje głos społeczności myśliwych i rolniczych, ale również łamie etos urzędnika państwowego, winnego służby wszystkim obywatelom, niezależnie od ich przekonań czy uprawianego zawodu.
Oczekujemy, że decyzje podejmowane na szczeblu rządowym będą oparte na rzetelnej analizie i dialogu z przedstawicielami wszystkich zainteresowanych stron, a nie naciskach grup lobbystów, którzy nie mają zrozumienia dla naszej pracy.
Apelujemy do władz o wysłuchanie naszych głosów oraz podjęcie działań mających na celu ochronę oraz promocję tradycji łowieckich i rolniczych w Polsce. Jesteśmy gotowi do konstruktywnego dialogu i współpracy w budowaniu lepszej przyszłości naszego kraju, opartej na szacunku dla naszych dziedzin oraz ich integralnej roli w życiu społecznym, kulturowym i ekonomicznym.
Społeczny Komitet Protestacyjny Myśliwych
„Wspólna sprawa”
Zanim uczestnicy protestu wyruszyli w stronę Brzeska, gdzie spodziewani byli ok. godziny 10 – tej, udało mi się zrobić kilka zdjęć i porozmawiać z rolnikami. Dominowały w tych rozmowach rzeczowe argumenty sprzeciwiające się polityce rolnej Unii Europejskiej zawartej w „Zielonym ładzie”, niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy i bierności władz państwowych w tej i innych sprawach ważnych dla rolników.
Poprzedni ogólnopolski protest miał miejsce 9 lutego 2024 roku. Wówczas rolnicy wyjechali na drogi na terenie całego kraju domagając się wycofania przez unijnych urzędników z „zielonego ładu”, a także uporządkowania sytuacji na polskim rynku w kontekście zalewających kraj płodów rolnych z Ukrainy. Wtedy na zakliczyński Rynek rolnicy przyjechali po zakończeniu protestu w Brzesku, zapowiadając, że na tym protest się nie skończy. Rzeczywiście tak jest, zważywszy na to, że 27 lutego protestujący planują Marsz Gwiaździsty na Warszawę.
Od przewodniczącego Gminnego Zarządu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Zakliczynie Jana Zelka otrzymałem ulotkę z postulatami organizatorów protestu rolniczego, a jest ich dziesięć:
1. Likwidacja unijnego „Zielonego ładu.”
2. Likwidacja ekoschematów w unijnej polityce rolnej.
3. Zatrzymanie napływu produktów rolnych z Ukrainy.
4. Ustawowe powołanie reprezentatywnej Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego jako form szerokiego porozumienia społecznego w rolnictwie.
5. Ustawowe wprowadzenie cen minimalnych na podstawowe produkty: mleko, trzoda, wołowina, zboża – uruchomienie natychmiastowego skupu interwencyjnego zbóż, np. na poziomie 303 euro/tona pszenicy.
6. Podjęcie zmian organizacyjnych w Krajowej Grupie Spożywczej, która na zasadzie działalności globalnej będzie skupiała wszystkie działy produkcji zwierzęcej i roślinnej wraz z krajowym handlem i przetwórstwem w najistotniejszych gałęziach.
7. Przywrócenie wcześniejszych emerytur dla rolników w celu wzmocnienia wymiany pokoleniowej na wsi.
8. Ustawowe uregulowanie kwestii prowadzenia działalności rolniczej na wsi, które poprzez stworzenie rolniczej przestrzeni produkcyjnej zapewni pierwszeństwo dla produkcji rolniczej na terenach wiejskich – odstąpienie od szkodliwych w tym zakresie rozwiązań unijnych.
9. Wprowadzenie obligatoryjnego systemu kontroli wag i urządzeń pomiarowych w punktach skupów płodów rolnych oraz systemu kontroli skupu i obrotu produktów rolnych.
10. Wprowadzenie dopłaty do paliwa – 2 zł do litra w 2024 roku.
Odsłony: 1036