Kliknij aby oglądnąć

Pamięci ofiar Holokaustu

Opublikowano: wtorek, 30, styczeń 2024 Kazimierz Dudzik

011W rocznicę odsłonięcia Pomnika upamiętniającego ludność pochodzenia żydowskiego zamieszkującą w Zakliczynie i innych miejscowościach, wymordowaną przez Niemców w 1942 roku oraz w przeddzień 79. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, wiązanki kwiatów pod pomnikiem na ul. Piłsudskiego złożyli; Anna Grygiel-Huryn (urodziła się w zakliczyńskim getcie) wraz z mężem Tadeuszem oraz delegacja władz Gminy Zakliczyn z burmistrzem Dawidem Chrobakiem, któremu towarzyszyli zakliczyńscy radni; Janusz Flakowicz i Marek Soból.


W uroczystości wzięła również delegacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie z Danutą Skalską – Cygan na czele.


- Rok temu odsłoniliśmy pomnik upamiętniający gehennę ludności pochodzenia żydowskiego zamieszkującej w Zakliczynie i sąsiednich miejscowościach, a która to ludność po agresji niemieckiej na Polskę, została zamknięta w stworzonym specjalnie do tego celu przez Niemców, zakliczyńskim getcie. Spotykamy się w symbolicznym czasie i w symbolicznym miejscu – mówi burmistrz Dawid Chrobak – jest z nami Pani Anna, która została uratowana z getta dzięki pomocy polskiej rodziny Franciszka i Marii Jaroszów.


Przypomnijmy, że pomnik powstał z inicjatywy i przy wsparciu finansowym Pani Anny Grygiel-Huryn, która urodziła się w gettcie w Zakliczynie w 1942 roku. Budowę pomnika finansowo wsparł IPN oraz samorząd Gminy Zakliczyn.

 

Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Michał Papuga

 holokaust  holokaust  holokaust
 holokaust  holokaust  holokaust
 holokaust  holokaust  holokaust
 holokaust  holokaust  holokaust
 holokaust  holokaust  holokaust

Odsłony: 523