Przejście do firmy KM-Net

SKO

chmZłotą Odznakę Honorową – Krzyż Małopolski przyznano pośmiertnie Stanisławowi Chrobakowi, działaczowi opozycji antykomunistycznej, senatorowi RP w latach 1989-91, wójtowi gminy Zakliczyn i radnemu Województwa Małopolskiego pierwszej kadencji. Wyróżnienie na ręce rodziny przekazał podczas sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie w dniu 25 stycznia 2024 r. wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch.


Śp. Stanisław Chrobak był jednym z założycieli i liderów rolniczej „Solidarności” na ziemi tarnowskiej w latach osiemdziesiątych minionego stulecia i późniejszych. W 1989 roku został wybrany senatorem RP I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Przez dwie kadencje pełnił funkcję wójta gminy Zakliczyn (1991-1998). Działał na rzecz powstania utworzonego w Jamnej przez dominikanina O. Jana Górę ośrodka duszpasterstwa akademickiego i Domu św. Jacka. W latach 1998-2002 współtworzył zręby samorządu województwa małopolskiego jako radny sejmiku.


chdZa zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został m.in. pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”. Miało to miejsce w Tuchowie w 2010 roku. Natomiast w 2016 r.prezydent RP Andrzej Duda za zasługi w działalności na rzecz odzyskania niepodległości i suwerenności przez Polskę oraz respektowania praw człowieka w PRL pośmiertnie odznaczył Stanisława Chrobaka Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

Wiceprzewodniczący SWM Wojciech Skruch przypomniał, że Zarząd Województwa przyznaje Złotą Odznakę Honorową, najwyższe odznaczenie Małopolski osobom absolutnie wyjątkowym, a Stanisław Chrobak był właśnie takim człowiekiem.
- Wszyscy doskonale znamy życiorys Stanisława Chrobaka. Zbudowany jest na pracy i misji wypełnianej na rzecz lokalnej społeczności, ale też całego kraju. Był bez reszty oddany sprawom publicznym – mówił Wojciech Skruch. – Była to działalność niełatwa, gdyż w PRL-u groziły za nią różne sankcje, można było stracić zdrowie, a nawet życie. Dla mnie jako młodego człowieka, który stawiał pierwsze kroki w samorządzie, zawsze był wzorem. Działacza, społecznika i samorządowca. Wiele nauczyłem się od niego.


Odznaczenie nadane przez Zarząd Województwa Małopolskiego uchwałą z dnia 28 listopada 2023 r. odebrała rodzina śp. Stanisława Chrobaka – synowie Dawid i Waldemar oraz córka Klementyna Budnik.

 

Źródło informacji: Urząd Miejski w Zakliczynie

 chrobak  chrobak  chrobak
 chrobak  chrobak  chrobak

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.