Kliknij aby oglądnąć

Waldemar Chrobak – nasz gigant historii

Opublikowano: sobota, 07, październik 2023 Kazimierz Dudzik

gigwalWaldemar Chrobak jest nauczycielem historii i uczy m.in. tego przedmiotu w zakliczyńskich szkołach, ale też od czasu do czasu możemy Pana Waldemara zobaczyć w telewizji; brał udział m.in. w popularnym teleturnieju prowadzonym przez legendę telewizji Tadeusza Sznuka - „Jeden z dziesięciu”.

 

W 2023 roku postanowił wziąć udział w innym, zdecydowanie trudniejszym programie „Giganci historii”. Jak sama nazwa sugeruje, aby dostać się to tego teleturnieju, trzeba mieć naprawdę duży zasób wiedzy. Każdy z odcinków „Gigantów historii” zajmuje się dość szczegółową wiedzą na temat określonego wydarzenia historycznego. Waldemar Chrobak wziął udział w odcinku traktującym o „Powstaniu styczniowym”, które wybuchło w 1863 roku, a więc w 2023 roku, jak można łatwo obliczyć, obchodzimy 160 rocznicę tego wydarzenia. Odcinek został wyemitowany w TVP Historia 10 września 2023 roku.

 

Gospodarzem programu jest Przemysław Babiarz – szerszej publiczności telewizyjnej znany jako dziennikarz sportowy – moim zdaniem jeden z najbardziej profesjonalnych w tym fachu, szczególnie jeśli mówimy o komentowaniu lekkiej atletyki. Wróćmy jednak do teleturnieju „Giganci historii”. Przemysław Babiarz tak zaprezentował widowni Waldemara Chrobaka: „ …Nauczyciel z Paleśnicy; poza historią pochłania go polityka i sztuka a także motoryzacja. Piłka siatkowa i bieganie to jego ulubione sporty. Zajmuje się też pisaniem tekstów popularno – naukowych.”

 

- Z jakiej dziedziny Waldemarze ? - zapytał podczas prezentacji uczestników Przemysław Babiarz.


- Przede wszystkim XIX wiek. Historia społeczna – odpowiedział Waldemar Chrobak.

 

ghwaldemarKonkurentami Waldemara Chrobaka do tytułu „Giganta historii” byli; nauczyciel, elektronik, psycholog oraz celnik. I rundę z kompletem punktów wygrał Waldemar Chrobak. II rudna polega na wyborze pytań z zestawu przygotowanych przez ekspertów, a pytania są pogrupowane punktowo według trudności. Waldemar Chrobak wybrał pytanie za 20 punktów które brzmiało: „Co na nazywamy Komitetem Działyńskiego?” i odpowiedział szybko i bezbłędnie. Kolejne pytanie również było za 20 punktów i dotyczyło poety – członka czerwonego Rządu Narodowego Franciszka Dobrowolskiego. Szybka odpowiedź – Adam Asnyk i brawa oraz kolejne 20 punktów na koncie i samodzielne prowadzenie w turnieju z dorobkiem 120 punktów. Po tej rundzie z teleturniejem pożegnał się funkcjonariusz Służby celnej. Rudna trzecia „Gigantów historii” polega na tym, że autorami pytań są sami uczestnicy rywalizacji. Zasady są takie, że jeśli konkurent odpowie prawidłowo na zadane pytanie otrzymuje 10 pkt, a jeśli nie to 10 pkt trafia do autora pytania (jeśli oczywiście zna odpowiedź). Takich pytań uczestnicy zadają trzy. W tej rundzie wiedza i szczęście połowicznie sprzyjało naszemu Gigantowi historii, a ostatecznie Waldemar Chrobak ze 140 punktami uplasował się na 2 miejscu, co oznaczało awans do rundy finałowej i walkę o tytuł „Giganta historii” i 20 tysięcy złotych nagrody. Na pytanie ekspertów znów Pan Waldemar odpowiedział bardzo szybko i poprawnie uzyskując 100 pkt. Pytanie należało zresztą do najtrudniejszych, bo należało wymienić z nazwiska Chorwata  walczącego w szeregach powstańców. Niestety 10 punktów przewagi zwycięzcy trzeciej rundy – pana Mariusza Soleckiego – wystarczyło mu do wygrania tego odcinka „Gigantów historii” najmniejszą z możliwych różnic punktowych – 10 pkt - nad Waldemarem Chrobakiem.

Panu Waldemarowi gratulujemy świetnej gry wynikającej z wielkiej wiedzy i czekamy na kolejny udział w teleturnieju i oczywiście zwycięstwo.

Jeśli ktoś chciałby sobie przypomnieć lub po prostu zobaczyć ten pasjonujący odcinek z udziałem naszego historyka, to może go zobaczyć na platformie vod.tvp.

 

Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: arch. Dawid Chrobak

 

Odsłony: 1103