Przejście do firmy KM-Net

SKO

015Na początku tego roku (26 stycznia) w Zakliczynie odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika upamiętniającego ludność pochodzenia żydowskiego zamieszkującą w Zakliczynie i innych miejscowościach, wymordowaną przez Niemców w 1942 roku. Pomnik powstał z inicjatywy i przy wsparciu Pani Anny Grygiel-Huryn, która urodziła się w zakliczyńskim getcie. Inicjatywę powstania pomnika wsparł IPN oraz samorząd Gminy Zakliczyn.

 

W środę, 6 września, w 81. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta w Zakliczynie, odbyła się przy pomniku na ul. Piłsudskiego w Zakliczynie uroczystość upamiętniająca ofiary Holocaustu. Uroczystość pięknie przygotowała społeczność Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie, a pieczę nad tym sprawowała Danuta Skalska – Cygan.

 

Przejmujący apel pamięci upamiętniający ofiary Holocaustu - Żydów mieszkających w Zakliczynie i okolicznych miejscowościach - został odczytany przez uczniów ZSP, którzy w sporej grupie wraz z nauczycielami przybyli, aby wziąć udział w uroczystości.

 

Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli; Anna Grygiel-Huryn wraz z mężem Tadeuszem, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak wraz z dyrektorem ZSP im. J. Piłsudskiego Krzysztofem Małkiem, przedstawiciele Centrum Społeczności Żydowskiej JCC; Gabriela Jastrzębska oraz Olga Adamowska, reprezentant sądeckiego Sztetla Artur Franczyk - pracownik Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego, a znicz pod pomnikiem zapalili uczniowie zakliczyńskiej szkoły ponadpodstawowej.

 

 getto  getto  getto
 getto  getto  getto
 getto  getto  getto
 getto  getto  getto
 getto  getto  getto

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.