Kliknij aby oglądnąć

Pamięci mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy”

Opublikowano: wtorek, 12, wrzesień 2023 Kazimierz Dudzik

Ruda Kameralna 202317 września 2023 roku, w symboliczną dla historii Polski datę, odbędą się w Rudzie Kameralnej uroczystości poświęcone pamięci mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” – żołnierza Wojska Polskiego, podziemnej armii polskiej AK i wreszcie Żołnierza Wyklętego.

 

Uroczystości rozpoczną się w miejscu śmierci Majora, po czym przeniosą się, najpierw do kaplicy, a potem pod pomnik mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” i jego żołnierzy koło świetlicy i Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej.To właśnie Teatr Nie Teraz, obok głównych organizatorów uroczystości, to jest; burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka, Zakliczyńskiego Centrum Kultury, środowiska lokalnego Rudy Kameralne z panią sołtys Teresą Kaczor i proboszcza parafii pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach oraz tamtejszej Szkoły Podstawowej, włączył się w przygotowanie programu uroczystości, dlatego m.in. zobaczymy reportaż „Wyklęci 44” oraz usłyszymy Trubadurów Teatru Nie Teraz, a moderatorem spotkania refleksyjnego będzie pisarz, scenarzysta, reżyser i dyrektor Teatru Nie Teraz – Tomasz A. Żak.


Z Organizatorami skontaktował się także pan Kamil Olesiński z GRH „Żandarmeria” z propozycją zrealizowania podczas uroczystości inscenizacji historycznej po tytułem „Obława na NSZ” i propozycja ta została przyjęta.

 

Cieszy fakt, że obecność podczas uroczystości w Rudzie Kameralnej zapowiedziała córka Majora – Maria Dubaniowska – Guzdek.

 

Zapraszamy do udziału w uroczystościach, które rozpoczną się o godzinie 10:30. W bezpiecznym dotarciu na miejsce i zaparkowaniu samochodu, pomocy udzielą strażacy z jednostki OSP Filipowice.

 


Tekst: Kazimierz Dudzik, grafika: Stanisław Kusiak

 

Odsłony: 679