Przejście do firmy KM-Net

SKO

zdj Melsztyn 2023Są dodatkowe pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na domknięcie inwestycji związanej z odbudową wieży średniowiecznego zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn otrzymała na ten cel 687 tys. zł i łączne tegoroczne dofinansowanie wyniesie 1 mln 37 tys. zł.

 

- Na szósty etap prac związanych z odbudową zamkowej wieży pierwotnie otrzymaliśmy 350 tys. zł. Wraz z wkładem własnym mieliśmy zabezpieczone na to zadanie 500 tys. zł. Najtańsza oferta przetargowa wyniosła jednak prawie 1,3 mln zł. Napisaliśmy więc pismo do pana profesora Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o zwiększenie dotacji, aby możliwe było podpisanie umowy z wykonawcą i jeszcze w tym roku wykonanie ostatniej kondygnacji budynku i dachu na wieży. Z departamentu ochrony zabytków MKiDN nadeszła właśnie pozytywna odpowiedź. Tegoroczna dotacja na Melsztyn została właśnie zwiększona o 687 tys. zł i wyniesie 1 mln 37 tys. zł – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

zamek Melsztyn wizualizacjaDodatkowe pieniądze umożliwią konstrukcyjne domknięcie i zabezpieczenie tego zabytkowego obiektu. Wieża ostatecznie będzie miała przeszło 28 metrów wysokości. Na ostatniej kondygnacji znajdować się będzie przestrzeń widokowa, z której podziwiać będzie można piękne krajobrazy doliny Dunajca, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, a przy dobrej widoczności zobaczyć również szczyty Tatr. Zakończenie prac zaplanowano na listopad br.

 

Przypomnijmy, że samorząd Zakliczyna realizuje również II etap odbudowy przypory wieży zamku, która będzie miała trzy kondygnacje z klatka schodową, a na szczycie znajdzie się także taras widokowy. Wartość tegorocznych prac budowlanych związanych z II etapem odbudowy przypory zamku w Melsztynie wyniesie 254 tys. zł. Gmina Zakliczyn otrzymała już na ten cel 50 tys. zł dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego.

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.