Przejście do firmy KM-Net

SKO

poburzyPotężna nawałnica, która przetoczyła się południowym pasem Subregionu Tarnowskiego w sobotę 26 sierpnia, spowodowała ogrom strat materialnych, które są aktualnie szacowane. Pozrywane dachy i uszkodzone domy mieszkalne oraz zabudowania gospodarcze, pozrywane linie energetyczne i internetowe, zalane piwnice i zniszczona architektura ogrodowa, połamane lub wręcz powyrywane z korzeniami drzewa. Na szczęście nie słychać (w naszym regionie) o przypadkach śmiertelnych.


powladyslawNajbardziej, jak się wydaje ze wstępnych szacunków, ucierpiała Gmina Czchów, gdzie zostało uszkodzonych kilkadziesiąt budynków, powalone drzewa zatarasowały drogi – m.in. został wyrwany z korzeniami 150 - letni pomnik przyrody - dąb „Władysław” koło Szkoły Podstawowej w Czchowie. Cała Gmina została pozbawiona dostępu do energii elektrycznej, w związku z czym Jednostka Ratowniczo - gaśnicza Nowy Sącz dostarczyła agregat prądotwórczy o mocy 80 kW do uruchomienia przepompowni wody w miejscowości Czchów. Starosta Brzeski Andrzej Potępa zwołał w niedzielę Powiatowy Sztab Kryzysowy w którym wzięli udział burmistrz Czchowa i wójtowie południowych gmin powiatu oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

 

Strażacy włączając w system energetyczny swoje agregaty zabezpieczyli mieszkańcom Czchowa dostawy wody, bo przez brak prądu były wstrzymane. W niedzielę będziemy z wójtami oceniali straty w terenie i będziemy mieli bardziej szczegółową wiedzę na temat szkód. Prosiłem też, żeby zacząć szacować szkody na drogach, w infrastrukturze. Zwrócimy się do pana premiera o dodatkowe środki z rezerwy na pomoc dla wszystkich poszkodowanych. Zwróciliśmy się też do Tauronu, aby w trybie przyspieszonym odbudowywać trakcję energetyczną - mówił w sobotę wieczorem w Czchowie I wicewojewoda Ryszard Pagacz.

 

Ofiarna praca strażaków z wszystkich jednostek OSP Gminy Czchów wzmocniona zastępami KSRG z powiatu brzeskiego oraz innych służb, krok po kroku przywracała życie w Gminie Czchów, która przez kilkanaście godzin była niemal odcięta od świata.

 

pofiliPogodowy kataklizm nie ominął Gminy Zakliczyn, szczególnie jej południowo – zachodniej części. Internet obiegły zdjęcia zerwanego dachu domu w Filipowicach. W tej miejscowości - jak poinformował prezes OSP Filipowice Józef Wojtas -  żywioł zerwał 3 dachy. W niektórych miejscowościach gminy Zakliczyn do dzisiaj (poniedziałek) nie ma prądu.

 

Zerwane dachy domów i budynków gospodarczych, przewrócone drzewa, uszkodzone sieci energetyczne i uszkodzone drogi. Przy uszkodzeniach cały czas pracują druhny i druhowie z OSP z terenu całej Gminy Zakliczyn. Bardzo dziękuję za pomoc przy usuwaniu skutków nawałnicy – napisał w niedzielę na swoim profilu FB burmistrz Dawid Chrobak.

 

W powiecie tarnowskim strażacy zanotowali blisko pół tysiąca zdarzeń, głównie w gminach Zakliczyn, Tuchów i Gromnik. Kiedy rano byłem w Urzędzie Miejskim w Zakliczynie, przed sekretariatem spotkałem osoby, które przyszły do Urzędu, aby zgłosić szkody i zasięgnąć porady o tym, gdzie i jaką mogą otrzymać pomoc.

 

Przypominam, że za pośrednictwem Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej osoby najbardziej poszkodowane mogą otrzymać rządową pomoc tzw. „szybkie zasiłki” na bieżącą pomoc w kwocie do 6 tys. zł, a także środki na odbudowę i remonty domów do 200 tys. zł i budynków gospodarczych – do 100 tys. zł. Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego jeszcze dziś wyśle do wszystkich samorządów instrukcję przypominającą, jak należy takie wnioski procedować. Jesteśmy w pełnej gotowości, aby środki te natychmiast przekazywać na konta samorządów – informuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

Foto: Józef Wojtas, Ryszard Pagacz

 

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.