O nowych pomysłach i rozwiązaniach systemowych w sporcie i turystyce
26 września rozpoczął się II Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem. Największe wydarzenie skupiające najważniejsze osoby w polskim i europejskim sporcie potrwa trzy dni. Patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda. Organizatorzy podzielili kongres na kilka podstawowych bloków tematycznych. Zagrożenia w sporcie to pierwszy z nich. Zapobieganie zagrożeniom w organizacjach sportowych, ochrona młodzieży i wprowadzanie jej w świat profesjonalnego sportu, przeciwdziałanie korupcji w sporcie, działania antydopingowe – to zagadnienia, na które paneliści poszukają odpowiedzi.
Kolejnym istotnym blokiem tematycznym jest Polska jako organizator wielkich imprez sportowych. Ten blok tematyczny to jednocześnie przegląd doświadczeń, takich jak EURO 2012, Euro EHF 2016, czy choćby tegorocznych Igrzysk Europejskich, ale to także rozmowa o ambicjach na przyszłość i o tym, czy jesteśmy już wystarczająco gotowi i doświadczeni aby organizować kolejne wielkie i spektakularne imprezy sportowe – mówi Marta Szymoniak, prezes Fundacji Gateway 4.0, organizatora Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. - To także dyskusja o tym jak współpracować na wszystkich szczeblach, od centralnego, przez środowiska sportowe, samorządy, organizacje pozarządowe i biznes przy tego rodzaju wydarzeniach – dodaje.
Komercjalizacja sportu, technologia w sporcie, medycyna sportowa, rola aktywności fizycznej wśród młodzieży, popularyzacja sportu i poszczególnych dyscyplin, ale także turystyka, w tym zielone inwestycje, innowacje w turystyce, narzędzia dostępne dla sektora, digitalizacja w turystyce – to tylko niektóre tematy, o których informują organizatorzy, a które będą poruszane podczas trzech dni Kongresu w Zakopanem. Dyskusja będzie także w kontekście systemowego wyłaniania i szlifowania talentów sportowych, m.in. w oparciu o sprawdzone schematy z innych krajów i różnych dyscyplin sportowych. Do udziału zapraszane są wszystkie środowiska sportowe, działacze, związki, sportowcy, organizacje pozarządowe, samorządy, władze centralne, biznes (zarówno ten państwowy, który jest w dużej mierze mecenasem sportu w Polsce, jak i ten prywatny, który coraz częściej i szerzej w sport inwestuje) oraz wszyscy Ci, dla których sport jest istotną dziedziną życia.
Współorganizatorami, podobnie jak w zeszłym roku jest Województwo Małopolskie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Organizatorzy podobnie jak w zeszłym roku, poza panelami dyskusyjnymi, planują także strefę Expo związków sportowych i partnerów wydarzenia, ale także wieczorne gale i imprezy towarzyszące. Nie zdradzają jeszcze planów w tym zakresie. Informacje mają pojawiać się na bieżąco, m.in. na stronie internetowej wydarzenia.
Organizatorzy zapewniają, że w tym roku, jeszcze bardziej niż w ubiegłym, Europejski Kongres Sportu i Turystyki będzie międzynarodowy. - Przed nami trzy dni ciekawych rozmów. Będą także interesujące panele, podczas których poruszać będziemy tematy od stricte technicznych, infrastrukturalnych, po tematy legislacyjne, prawne, dotyczące przyszłości, rozwiązań trudnych wyzwań, które pozostają nierozwiązane do dziś – mówi Minister Kamil Bortniczuk. - Kongres jest europejski, w związku z czym będą z nami także postacie z krajów naszego regionu. To pokłosie naszej bardzo wytężonej dyplomatycznej pracy, m.in. nad tym aby Rosjan i Białorusinów wykluczyć ze świata sportu w kontekście wojny na Ukrainie. Dzięki temu nawiązaliśmy dużo relacji międzynarodowych, co również znajdzie swój wyraz w te trzy dni między 26, a 28 września w Zakopanem – dodaje.
Źródło informacji: www.malopolska.pl
Odsłony: 474