Kliknij aby oglądnąć

Trwa Wielki Odpust Tuchowski

Opublikowano: niedziela, 02, lipiec 2023 Kazimierz Dudzik

tuchowTuchów to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Od 500 lat czczony jest tutaj łaskami słynący obraz Matki Bożej Tuchowskiej – wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych, którym opiekują się redemptoryści. W tygodniu modlitw o powołania przybywają do Matki Bożej Tuchowskiej liczne pielgrzymki, prosząc o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Najważniejszą uroczystością w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie jest obchodzony co roku Wielki Odpust Tuchowski - w 2023 roku odbywa się on w dniach 1 – 9 lipca pod hasłem: „Wierząc w Chrystusa – kochajmy Kościół!”

 

Na Wielki Odpust Tuchowski przybywa duża liczba wiernych, w liczbie nawet kilkadziesięciu tysięcy, niekiedy nawet z dalekich stron. Na uwagę zasługuje również fakt, że pielgrzymi z okolicznych miejscowości udają się pieszo do Tuchowa. Takie rekolekcje w drodze cieszą się wciąż dużą popularnością.

 

Podczas tegorocznego Wielkiego Odpustu Tuchowskiego nie obejdzie się bez zakliczyńskich akcentów. Podczas Wieczoru Maryjnego 2 lipca wystąpią połączone chóry "Cantando canzoni" z Zakliczyna i "Sancti Jacobi" z Powroźnika. Z kolei 8 lipca o godz. 04.30 spod klasztoru wyruszy VIII Franciszkańska Pielgrzymka do Tuchowa.

 

W Tuchowie od 1893 roku pracują Redemptoryści. Od ponad stu lat swoją siedzibę ma tam także Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów.

 

Warto także dodać, że 2 lipca w pobliskich Domosławicach odbywa się odpust parafialny ku czci Matki Bożej Domosławickiej "Pani - Królowej Doliny Dunajca", a uroczystą Sumę odpustową odprawi i kazania wygłosi ks. Kazimierz Grych.

 

Odsłony: 516