Święto strażackie w jubileusz 100 – lecia OSP Wróblowice
20 maja 2023 roku, w sobotnie popołudnie do Wróblowice zjechali strażacy ze wszystkich aktywnych jednostek OSP Gminy Zakliczyn, a także duże grono zacnych gości reprezentujących Sejm – poseł Norbert Kaczmarczyk, samorządy; wojewódzki – członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec - Lech, powiatowe – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Irena Kusion i gminne – burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, sekretarz Gminy Zakliczyn Janusz Krzyżak i wiceprzewodnicząca rady Miejskiej w Zakliczynie Ewa Nijak, także władze OSP z dyrektorem małopolskim OSP Łukaszem Łachem i prezesem gminnym Tomaszem Damianem oraz służby mundurowe Państwowej Straży Pożarnej i Policji, duchowni z proboszczem parafii p.w. św. Idziego w Zakliczynie, ks. Pawłem Mikulskim, reprezentanci oświaty i kultury lokalnej. Z dużymi honorami przywitano Honorowego Obywatela Gminy Zakliczyn Kazimierza Kormana oraz byłego prezesa OSP Stanisława Noskowicza.
Okazją najważniejszą ku świętowaniu był jubileusz 100 lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej we Wróblowicach, który władze OSP zgrabnie połączyły z obchodami Gminnego Święta Strażaka. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w miejscowej kaplicy. Po nabożeństwie uczestnicy udali się, w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice" od batutą Rafała Bila, pod Dom Strażaka we Wróblowicach, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po przeglądzie oddziałów i powitaniu gości, prezes Piotr Osiecki przypomniał historię tutejszej OSP.
Straż we Wróblowicach powstała w 1923 roku. Pierwszą siedzibą straży ogniowej była drewniana szopa postawiona na prywatnym gruncie Jana Ulaneckiego - jednego z założycieli straży. Drugim inicjatorem powstania strażackiej struktury we Wróblowicach był Józef Ulanecki. Jednostka dysponowała na początku ręczną pompą, którą wozili strażacy do pożarów konno. Motopompa, staraniem komendanta Edwarda Wójcika, trafiła na wyposażenie OSP Wróblowice dopiero w 1950 roku. Sprzęt przechowywano w prywatnym domu Juliana Ochwata. W 1967 roku powstała przy jednostce 16-osobowa drużyna żeńska. 6 września 1965 roku wykupiono działkę, a dwa lata później przystąpiono do budowy domu strażaka. Inwestycja została zakończona w ciągu pięciu lat i tak 25 czerwca 1972 roku obiekt oddano do użytku. W 1975 roku druhowie wybudowali zbiornik przeciwpożarowy na działce Józefa Migdała. Przez wiele lat do akcji wzywano druhów ochotników uderzając w dwa mosiężne gongi - czynił to pierwszy z druhów, który dotarł do budynku, gdzie znajdował się gong. Jeden z tych dwóch gongów odnaleziony został na dnie studni na posesji pana Kosa i został przekazany strażakom. Wdzięczni druhowie umieścili gong na budynku remizy.Na froncie Domu Strażaka jest też figura patrona strażaków św. Floriana, którą podczas uroczystości jubileuszowej poświęcił dziekan ks. Paweł Mikulski. Wróćmy jednak jeszcze do historii. Od 1980 roku przez ćwierć wieku do akcji ratowniczych wróblowiccy strażacy wyjeżdżali Żukiem. Samochód ten wraz z motopompą trafił do OSP z Zarządu Powiatowego Straży Pożarnych w Brzesku. Żuk służył do 2005 roku, kiedy to zastąpił go STAR zakupiony od kolegów strażaków z Gwoźdźca. Przy OSP we Wróblowicach w 2019 roku powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która obecnie liczy 15 chłopców i dziewcząt oraz dwóch młodszych chłopców, którzy mocno angażują się osiągając dobre wyniki w konkursach organizowanych przez straż. Jak mówił prezes Osiecki podczas swojego wystąpienia - staramy się stale rozwijać, zdobywać nowe doświadczenia i korzystać z możliwości dofinansowań z różnych źródeł, uczestniczyć w projektach partnerując działającym na naszym terenie stowarzyszeniom.
Skoro o prezesach mowa, to w historii OSP Wróblowice prezesami byli: Józef Ulanecki, Stanisław Hajduk, Stanisław Noskowicz, Józef Kapałka, Kazimierz Pawłowski, Michał Ulanecki i obecnie piastujący tą funkcję Piotr Osiecki.
Podczas oficjalnej części jubileuszu były gratulacje ze strony zacnych gości oraz upominki jubileuszowe. Poseł Norbert Kaczmarczyk gratulując jubileuszu podkreślił, że rząd Zjednoczonej Prawicy dokłada szczególnych starań, aby wspierać lokalne społeczności, w tym OSP, akcentując szczególną w tym kontekście rolę Funduszu Sprawiedliwości. Pochwalił też aktywność burmistrza Dawida Chrobaka, który skutecznie zabiega o środki dla Gmin Zakliczyn, w tym również o środki dla straży pożarnych. Gratulacje dla OSP Wróblowice popłynęły również ze strony wicemarszałek Województwa Małopolskiego Marty Malec – Lech, która wręczyła prezesowi Osieckiemu upominek w postaci kompletu narzędzi. Z upominkiem od Starostwa Powiatowego w postaci promesy na 2 tysiące złotych przyjechała wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion. Burmistrz Dawid Chrobak z kolei podziękował za środki rządowe oraz samorządowe z Województwa i Powiatu, jakie spływają do jednostek OSP w Gminie Zakliczyn. Włodarz Gminy podkreślił też rolę strażaków w obszarze bezpieczeństwa, ale też rolę jaką OSP pełnią życiu społecznym oraz kulturalnym Miasta i Gminy Zakliczyn oraz wsparciu jakie strażacy udzielają walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainie. Jakby na dowód tego prezes Tomasz Damian, który wraz z delegacją strażacko – samorządową powrócił z Obertyna, przekazał pozdrowienia od nowo powstałej ochotniczej strażacy pożarnej w zaprzyjaźnionej z Gminą Zakliczyn , Gminą Obertyn. Warto przypomnieć, że wcześniej OSP Zakliczyn i władze samorządowe Gminy Zakliczyn przekazały do Obertyna samochód strażacki, a podczas ostatniego pobytu w Obertynie, delegacja zakliczyńska (w skład której weszła również druhna z Wróblowic Wioletta Osiecka) zawiozła do tamtejszych strażaków nie tylko elementy umundurowania strażackiego, ale też motopompę, agregat prądotwórczy i węże strażackie. W imieniu strażaków z Obertyna, a także tamtejszego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego, przekazał też Tomasz Damian podziękowania oraz gratulacje jubileuszowe i świąteczne.
Po uroczystościach oficjalnych gościnni gospodarze z Wróblowic, zaprosili gości na poczęstunek do Domu Strażaka.
Tekst i foto: Kazimierz Dudzik
Odsłony: 1053