Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zakliczynie
Mszą święta w intencji Ojczyzny oraz Ziemi Zakliczyńskiej rozpoczęły się gminne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zakliczynie. Uroczystą Eucharystię sprawował ks. dziekan Paweł Mikulski, liturgię z udziałem przedstawicieli samorządu powiatowego i gminnego oraz pocztów sztandarowych i licznie zgromadzonych mieszkańców Miasta i Gminy Zakliczyn, swoim śpiewem i piękną grą ubogaciła Kapela św. Idziego wraz z Zakliczyńskim Klubem Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia „Klucz” pod kierunkiem Tadeusza Malika.
W homilii ks. dziekan zwrócił się do uczestników, którzy przyszli uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski, przypominając, że nasz naród od zarania dziejów obrał sobie za matkę i królową Matkę Bożą, gdyż wielokrotnie doświadczał jej matczynej opieki. Przywołał historię potopu szwedzkiego, kiedy po cudownej obronie Jasnej Góry przed Szwedami, król Polski Jan Kazimierz dnia 1. kwietnia 1656 po ślubach złożonych przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej w Katedrze Lwowskie, udał się procesyjnie z całym dworem do kościoła Jezuitów, gdzie proklamował Maryję na Królową Korony Polskiej. Kaznodzieja podkreślił, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nieprzypadkowo jest obchodzona 3 Maja, gdyż biskupi prosząc papieża Piusa XV o ustanowienie dla Polski takiego święta, pragnęli aby przynajmniej jedno ze zobowiązań ślubów Jana Kazimierza zostało dotrzymane.
Konstytucja 3 Maja, która rozpoczynała się od odniesienia do Boga w Trójcy Jedynego i w swej treści wypełniła część ślubów kazimierzowskich, oprócz tego, że wprowadzała szereg potrzebnych reform ustrojowych, była dowodem na możliwość znalezienia kompromisu dla wszystkich obozów politycznych w ważnych sprawach dla państwa polskiego. Celebrans ukazjąc burzliwe dzieje naszej ojczyzny, próby odzyskania niepodległości, od czasów niewoli aż po czasy współczesne podkreślił, że Polacy nigdy nie zrezygnowali ze swojej tożsamości narodowej aż do dziś. Przypomniał również słowa Patrona Miasta Św. Jana Pawła II, który podczas homilii wygłoszonej w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 roku apelował do rodaków:
"To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!
Ziemia polska naznaczona jest w sposób szczególny obecnością Matki Chrystusa. Ona jest pierwszą wśród pełniących wolę Ojca - właśnie jako Matka Syna Bożego. Niech zatem przez Jej macierzyńską obecność odnowi się pośród nas świadomość Boskiego ojcostwa. Niech się odrodzi pokolenie braci i sióstr Syna Bożego - Syna Maryi.
Niech się odrodzi w Bogu ludzkie ojcostwo i polska rodzina, i ludzkie macierzyństwo, niech się odrodzi rodzina, szczególne miejsce Przymierza Boga z ludźmi. Imię jego: kościół domowy." (fragment homilii Jana Pawła II z dn. 3 czerwca 1991 r. na płycie lotniska w Masłowie k. Kielc).
Ksiądz Dziekan apelował, aby dziś w dobie niszczenia autorytetów, ataków profanacji mszy świętej, procesji Bożego Ciała, obrazów i figur świętych a w ostatnim czasie zmasowanego ataku na św. Jana Pawła II, katolicy nie pozostali obojętni na podcinanie korzeni tożsamości narodowej i niszczenie autorytetów. Na koniec homilli zapropnowała, aby każdy ze zgromadzonych odpowiedział sobie, czy zna prawdziwą historię naszej Ojczyzny, czy szuka prawdy, czy swoim życiem i postępowaniem nie przynosi wstydu Ojczyźnie, czy się za nią modli? Słowami modlitwy zwrócił się do Matki Bożej Królowej Polski, aby z wszystkich ofiar złożonych na ołtarzu Ojczyzny powstała nowa Polska, a Matka Boża wzięła w opiekę naród cały, by rozwijał się wspaniały.
Po zakończeniu mszy świętej nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów i zniczy pod pomnikiem Patrona Miasta Zakliczyn i Ziemi Zakliczyńskiej – Świętego Jana Pawła II przez delegacje samorządowe powiatu i gminy oraz młodzież szkolną a następnie w kościele odbył sie piękny koncert maryjny w wykonaniu Kapeli św. Idziego wraz z Zakliczyńskim Klubem Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia „Klucz” pod kierunkiem Tadeusza Malika. Ze względu na warunki atmosferyczne koncert nie mógł się odbyć pod pomnikiem Patrona Miasta.