Kliknij aby oglądnąć

Geografia wyborcza do Powiatu w naszym okręgu wyborczym

Opublikowano: wtorek, 23, październik 2018 Kazimierz Dudzik

wyborysamorzadowePoznaliśmy oficjalne wyniki wyborów na burmistrza, radnych Rady Miejskiej oraz Rady Powiatu Tarnowskiego. Czekamy jeszcze na publikację wyników do Sejmiku. Zobaczmy zatem jak głosowaliśmy. O ile w wyborach do Rady Miejskiej mieliśmy JOW-y i tutaj zazwyczaj głosujemy "po sąsiedzku", o tyle w wyborach do Powiatu ciekawym zajęciem może być lektura geografii wyborczej poszczególnych kandydatów. Najprościej ujmując rzecz, warto zobaczyć na kogo głosowali mieszkańcy poszczególnych miejscowości i gmin w okręgu wyborczym do Rady Powiatu Tarnowskiego. Zacznijmy od naszych kandydatów którzy uzyskali mandaty radnych.

 

 

Irena Kusion kandydująca z listy PiS z 2 pozycji uzyskała najlepszy wynik wyborczy spośród wszystkich kandydatów do Rady Powiatu Tarnowskiego z gminy Zakliczyn. Pani Irena uzbierała 1 265 głosów okazując się bodaj najbardziej skuteczną w tym względzie radną w skali powiatu, zważywszy, że w stosunku do wyniku wyborczego sprzed czterech lat (wtedy był to debiut) powiększyła sześciokrotnie stan posiadania. Kto oddał najwięcej głosów na Irenę Kuson ? Oczywiście wyborczy z gminy Zakliczyn. W gminie Zakliczyn Irena Kusion uzyskała poparcie 1 124 wyborców. Najwięcej wyborców głosowało na Panią Irenę w komisji obwodowej w Szkole Podstawowej w Zakliczynie – 184, następnie w ratuszu – 148, prawie tyle samo w Paleśnicy – 146, w Stróżach – 141 i Filipowicach – 132. Wypada odnotować ponad 80 głosów uzyskanych w Wesołowie i Lusławicach, ale też ponad 50 głosów oddanych w Gwoźdźcu i Charzewicach. Na Irenę Kusion oddawali głosy mieszkańcy sąsiednich gmin. W gminie Wojnicz 80 wyborców, w tym najwięcej w Olszynach (18) oraz w gminie Pleśna 61 głosów, w tym najwięcej w Janowicach (24).

 

Józef Gwiżdż kandydujący również z listy PiS z miejsca 5 uzyskał 988 głosów i mandat radnego powiatowego. W gminie Zakliczyn na Józefa Gwiżdża głosowało 912 wyborców, z czego ponad połowa z Zakliczyna i okolic Zakliczyna. Dla przykładu w ratuszu na Gwiżdża oddało głos 274 wyborców, w Szkole Podstawowej w Zakliczynie 172, w Lusławicach 124. Na Prezesa Towarzystwa Samarytańskiego im. Jana Pawła II głosowali pensjonariusze Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie (16). W gminie Pleśna Józef Gwiżdż uzbierał 61 głosów, najwięcej w Janowicach (28), a w gminie Wojnicz 15 głosów, najwięcej w Olszynach (8).

 

Józef Wojtas kandydował z listy Wspólnego Powiatu z pozycji numer 3 uzyskując trzeci wynik spośród naszych kandydatów, który jednak mandatu nie dał byłemu przewodniczącemu i radnemu Rady Miejskiej w Zakliczynie. Zabrakło niewiele, bo tylko 15 głosów by przeskoczyć Jacka Kurka, który mandat ma. Na Józefa Wojtasa najwięcej wyborców głosowało w ratuszu – 147, potem w Filipowicach – 137, a następnie w Stróżach – 115. Ogółem w gminie Zakliczyn Józef Wojtas uzbierał 669 głosów. Najmniejsze poparcie (nie licząc obwodów zamkniętych) miał Józef Wojtas w Gwoźdźcu – 9 głosów. Ponad 110 wyborców postawiło na Wojtasa w sąsiednich gminach. W gminie Wojnicz 77 wyborców, z czego w Olszynach 44, a w gminie Pleśna 34 wyborców, z czego w Rzuchowej 14.

 

Adam Czaplak był liderem listy PSL w wyborach do powiatu z naszego okręgu wyborczego uzyskując poparcie 696 wyborców, co dało mu dopiero trzeci wynik na liście za Burnatem i Szczerbą i czwarty wynik spośród kandydatów z gminy Zakliczyn. To spora niespodzianka, zważywszy na fakt, że cztery lata temu Czaplak otarł się o wynik 1 000 głosów w powiatowych wyborach, a to oznacza, że ubyło mu jedna trzecia wyborców. W gminie Zakliczyn na Adama Czaplaka głosowało 568 wyborców, z czego najwięcej w ratuszu – 125, Szkole Podstawowej w Zakliczynie – 95, w Paleśnicy – 86. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu minionej kadencji punktował w zasadzie w całej gminie Zakliczyn, ale w większości obwodów liczba głosów nie zbliżała się do 50. Poza gminą Zakliczyn na Czaplaka głosowało 76 wyborców z gminy Pleśna oraz 52 wyborców z gminy Wojnicz. Wynik Adama Czaplaka jest z pewnością jedną z największych niespodzianej wyborczych, ale nie jedyną.

 

Jerzy Soska kandydował z ostatniego miejsca na liście Wspólnego Powiatu uzyskując piąty wynik spośród kandydatów z gminy Zakliczyn – 634. W gminie Zakliczyn na byłego dyrektora ZSP w Zakliczynie i burmistrza głos oddało 541 wyborców, z czego 146 w ratuszu, 106 w Stróżach, 77 w Szkole Podstawowej w Zakliczynie. 52 głosy zyskał Jerzy Soska w Lusławicach, 49 w Wesołowie i 41 w obwodzie paleśnickim a także 38 głosów w Charzewicach. Łącznie więcej niż w Gwoźdźcu i w Filipowicach Jerzy Soska uzyskał głosów w Olszynach w gminie Wojnicz (29). W gminie Wojnicz na Soskę głosowało 52 wyborców, a w gminie Pleśna 41. Łaska wyborców na pstrym koniu jeździ. Niektórzy twierdzą, że gdyby Jerzy Soska, obecny dyrektor brzeskiej "Zielonki", wystartował do Rady Powiatu w Brzesku, miałby pewny mandat.

 

Piotr Nadolnik kandydował z listy PSL z pozycji 6 i uzyskał poparcie 210 wyborców, z czego 111 w rodzimym Gwoźdźcu. Na Piotra głosowano głównie w miejscowościach o których mówi się w Zakliczynie "za wodą", czyli z tamtej strony Dunajca. Drugi wynik wyborczy Nadolnik uzyskał w Charzewicach (45), gdzie głosują mieszkańcy Faliszewic i Charzewic. W sumie w gminie Zakliczyn na Piotra Nadolnika głosowało 179 wyborców, w gminie Wojnicz - 24, a w gminie Pleśna – 7.

 

Małgorzata Woda startująca z pozycji 6 na liście PSL zamyka listę naszych kandydatów do Rady Powiatu Tarnowskiego z wynikiem wyborczym 127. Jak można się domyślać, najwięcej głosów - 72 – uzyskała w Paleśnicy. W gminie Zakliczyn na Małgorzatę Wodę głosowały 92 osoby, poza gminą Zakliczyn 25 wyborców; w gminie Pleśna i 10 w gminie Wojnicz.

 

Paweł Smoleń – lider listy PiS z Grabna i niekwestionowany zwycięzca wyborów powiatowych z liczbą 3 279 głosów kandydował w naszym okręgu. Oczywiście najwięcej na Pawła Smolenia głosowało mieszkańców Grabna i okolic - 525 wyborców i wyborców z gm,iny Wojnicz – 2 753. W gminie Zakliczyn Paweł Smoleń zebrał 237 głosów (więcej niż dwójka kandydatów z naszej gminy), z czego najwięcej w Gwoźdźcu i w Paleśnicy. Wszystko wskazuje na to, że Paweł Smoleń ponownie będzie jako przewodniczący kierował pracami Rady Powiatu Tarnowskiego w kadencji 2018 -23.

 

Odsłony: 1664