Palma Wielkanocna – nowy zwyczaj w Filipowicach
Palma wielkanocna to nieodłączny symbol Niedzieli Palmowej. Zwyczaj święcenia gałązek znany jest w Polsce już od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które w religii chrześcijańskiej symbolizują zmartwychwstanie oraz nieśmiertelność duszy. Wykonanie takiej tradycyjnej palmy zapoczątkowali w tym roku, w Filipowicach: Koło Gospodyń Wiejskich, sołtys Zygmunt Olchawa oraz Rada Sołecka. Swoją pomoc zaoferowała też świetlicowa Barbara Olchawa.
Przygotowanie palmy odbywało się w kilku etapach. W ramach zajęć Akademii dla Aktywnych przy Szkole Podstawowej w Filipowicach, powstawały piękne kwiaty z bibuły tworzone przez niezastąpione panie z Koła Gospodyń Wiejskich i nie tylko. Wykonaniem starannej, stabilnej konstrukcji palmy zajął się pan Sołtys wraz z zawsze chętną do pomocy filipowicką młodzieżą , która regularnie spotyka się w świetlicy wiejskiej. Wszyscy zainteresowani mogli w sobotnie popołudnie nadać wyjątkowy charakter palmie, zdobiąc ją kwiatami, bukszpanem i wstążkami w swoisty sposób.
Punktem kulminacyjnym była Niedziela Palmowa, kiedy to orszak z palmą wyruszył
dumnie z przed remizy do kościoła parafialnego. Przemarszowi towarzyszył śpiew uczestników orszaku, prowadzony przez organistę Adama Pyrka.
Za inicjatywę, poświęcony czas oraz pracę włożoną w wykonanie palmy, podtrzymywanie tradycji wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania, podziękował proboszcz parafii Filipowice ksiądz Piotr Pabis.
Wspólnie spędzony czas podczas wykonania palmy dał możliwość integracji środowiskowej i międzypokoleniowej. Dorośli mogli przekazać młodzieży wiedzę na temat ciekawych tradycji i zwyczajów kojarzących się ze Świętami Wielkanocnymi.