Kliknij aby oglądnąć

Tradycje teatralne mocno zakorzenione

Opublikowano: poniedziałek, 30, grudzień 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: arch. ZCK

sjTradycje teatralne w działalności gminnej instytucji kultury w Zakliczynie są mocno zakorzenione i mają silny fundament historyczny. W pamięci nieco starszych mieszkańców Zakliczyna jest już dzisiaj legendarny Teatr śp. Stefana Ściborowicza.

Ostatni występ aktorów tego Teatru miał miejsce podczas Benefisu Stefana Ściborowicza w Sali im. S. Jordana, w 2007 roku (na dwa lata przed śmiercią wybitnego zakliczyńskiego animatora kultury).


Dla Zakliczyńskiego Centrum Kultury popularyzacja sztuki teatralnej stała się realizacją swoistego testamentu Laureata prestiżowej nagrody „Uskrzydlony”, toteż za cel przyjęliśmy sobie nie tylko popularyzację teatru poprzez współpracę z Teatrem Nie Teraz Tomasza A. Żaka i Krakowskim teatrem Komedia, ale też tworzenie własnej sceny teatralnej.

malczewskiTak powstała „Scena Jordana” – Teatr adresowany do młodych ludzi chcących rozwijać swoje teatralne talenty. Ze „Sceną Jordana” współpracował na początku znany w Polsce artysta, pieśniarz, aktor i scenarzysta Jan Jakub Należyty, potem „Scenę Jordana” przejęła Halina Machel – dzisiaj także aktorka Teatru Nie Teraz. „Scena Jordana” ma na swoim koncie takie spektakle jak: „Uliczki Zakliczyna” wg scenariusza i w reżyserii Jana Jakuba Należytego, 'Raj utracony", "Sąsiedzkie porachunki" i "Kopciuszek XXI wieku" wg scenariusza i w reżyserii Halina Machel, a także „Zasięg”, „Trylogia Sceny Jordana”, „Poezja patriotyzmu”, „Kronika seniora” i „Malczewski jakiego nie znacie” wg scenariusza Kazimierza Dudzika i w reżyserii Haliny Machel. Warto także wymienić musical ludowy „Posłuchojcie ludkowie” wg scenariusza i w reżyserii Haliny Machel.


Zaspiewac Konopnicka plakat 1Skoro parę razy przewinęła się nazwa Teatru Nie Teraz, to warto podkreślić, że repertuar tego Teatru jest obecny na zakliczyńskiej scenie od co najmniej 15 lat, ale na tym nie koniec. Oto 18 marca 2023 roku został powołany Ośrodek Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej, stając się nową, unikalną w skali kraju strukturą organizacyjną Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Warto podkreślić, że na tym mariażu skorzystali wszyscy. Po pierwsze Teatr Nie Teraz działający już 44 lata zyskał swoją bezpieczną i stałą przystań. Po drugie Ruda Kameralna dzięki pozyskanym środkom i remoncie tutejszej świetlicy zyskała nową, kulturalną ofertę i prestiż w skali kraju. Tylko w 2024 roku w Rudzie Kameralnej zorganizowane zostało pięć tematycznych Spotkań w Świetlicy Teatru Nie Teraz. Teatr Nie Teraz włączył się w przygotowanie ze społecznością lokalną programu obrzędowego dla grupy dożynkowej, a także w realizację uroczystości poświęconej pamięci mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” oraz jasełek pod tytułem „Moc truchleje”. Po trzecie zakliczyńskie środowisko kultury, a w szczególności miłośnicy sztuki teatralnej zyskali ofertę teatralną na wysokim poziomie. Wszystkie prapremiery sztuk Teatru Nie Teraz odbyły się w Sali im. S. Jordana w ratuszu. Tylko w 2024 roku były to: musical ludowy „Zaśpiewać Konopnicką” z artystami związanymi z zakliczyńską sceną ludową, monodram „Kobieta za wszelką cenę” z Haliną Machel w roli głównej. Zakliczyńscy widzowie mieli okazję zobaczyć kultowe już realizacje Teatru Nie Teraz takie jak: „Intensywność szkła poza percepcją”, „Pisz do mnie więcej”, „Pokonać piekło”, ,,O krasnoludkach i o sierotce Marysi", „Wołyń” czy „Powrót Norwida”. Wielkim przedsięwzięciem Zakliczyńskiego Centrum Kultury i Teatru Nie Teraz była realizacja projektu „Wiatr wolności”, z którym pojechaliśmy na Podlasie, do Mazowieckiego i na Śląsk, by w finale spektakl pokazać w Zakliczynie. Teatr Nie Teraz od 2023 roku, czyli od teraz, wystawiając spektakle na terenie Polski promuję Rudę Kameralną i Zakliczyn podkreślając, że to właśnie tutaj ma swój dom i tutaj tworzy. W 2024 roku były to m.in. takie miejsca jak; Warszawa, Radom, Toruń, Tarnów, Rzeszów, Lesko, Otmuchów czy Żarnowiec. Ośrodek Praktyk Artystycznych wpisuje się w krótką listę takich projektów o ogólnopolskim znaczeniu jak Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i Teatr „Wierszalin” z Supraśla.


ptadeuszUzupełnieniem tej oferty są spektakle Krakowskiego Teatru Komedia, a widzowie zakliczyńscy mogli zobaczyć m.in. takie realizacje jak: „Artyści na szlaku”, „Zemsta”, „Bracia Polacy”, „JP2 – oczekiwane pokolenie”, „Korpo i tradycja” czy napisany Mickiewiczem spektakl „Pan Tadeusz z M3”. Ta wspólpraca możliwa była dzięki Fundacji "Damy radę - z kulturą" i prezesem Mariuszem Stasiakiem - Apelskim.

 

Zaprezentowałem Państwu czwarty rozdział i obszar działalności Zakliczyńskiego Centrum Kultury czyli aktywność w obszarze teatralnym. Dotąd napisałem o naszych działaniach w zakresach; komunikacji społecznej, edukacji kulturalnej, działalności wystawienniczej. To jednak nie wszystko, ale o kolejnych obszarach działalności Zakliczyńskiego Centrum Kultury napiszę już w 2025 roku, a jest jeszcze o czym pisać.

Odsłony: 231