Zakliczyńskie Centrum Kultury; czyli gminny koncern mediowy
Zakliczyńskie Centrum Kultury jest jedyną instytucją samorządu Gminy Zakliczyn, która dysponuje tak rozbudowanymi instrumentami komunikacji społecznej. Warto wiedzieć, że jesteśmy wydawcą gazety „Głosiciel”, twórcami i właścicielami dwóch portali internetowych; portalu informacyjnego Zakliczyninfo oraz branżowego (obszar kultury) portalu Kultura - Zakliczyn, mamy także swój kanał na YouTube oraz kilka profili w mediach społecznościowych.
Oto one:
„Głosiciel” – jest to samorządowa, nieodpłatna gazeta Miasta i Gminy Zakliczyn o nakładzie 2 700 egzemplarzy, której wydawcą jest Zakliczyńskie Centrum Kultury. Głosiciel to najstarsze, regularnie ukazujące się od 1993 roku medium informacyjne gminy Zakliczyn. W swojej długiej historii gazeta wydawana była przez różne podmioty i instytucje, ale od 15 lat niezmiennie wydawana jest przez Zakliczyńskie Centrum Kultury. Ważne postaci, redaktorzy naczelni gazety to nieżyjący już śp. Krzysztof Chmielowski i śp. Marek Niemiec (jeden z twórców tytułu). Niespełna dwuletni epizod jako redaktor naczelna zapisała także Monika Kulak. W 31 letniej historii, większą część tego okresu jako wydawca może sobie zapisać Kazimierz Dudzik, który łączy obecnie rolę wydawcy i redaktora wydań, a wspiera go w tym sekretarz redakcji Ewelina Siepiela (wcześniej także Maria Chruściel). Sekretarz redakcji spełnia bardzo ważną rolę nie tylko jako osoba odpowiedzialna za korektę wydania, ale także reklamę, kolportaż a także wybór podmiotu odpowiedzialnego za skład i druk gazety. Przyjęty plan wydawniczy zakłada 10 edycji rocznie ( w tym tak zwane dwa numery łączone; styczeń – luty oraz lipiec – sierpień). W 2024 roku plan wydawniczy, podobnie jak w 2023 został w 100% zrealizowany. Cieszący się szczególnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Gminy , ale także turystów, letni (lipiec – sierpień) numer gazety miał większy nakład, tj. 3 000 egzemplarzy. W skali roku koszty druku oraz kolportażu gazety to nieco ponad 50 tysięcy złotych. Od dwóch lat rosną wpływy z reklam, dzięki czemu w tym roku przekroczą 50% kosztów druku i kolportażu, co jest świetnym wynikiem. Dla porównania, w roku 2022 ta relacja wynosiła ok. 30%. Warto dodać także, że ostatnie, grudniowe wydanie gazety nosi numer 325 – tyle ukazało się wydań „Głosiciela” w historii. Można to zresztą łatwo sprawdzić, bo wszystkie wydania zostały zdigitalizowane i są dostępne w wersji elektronicznej na portalu Zakliczyninfo pod specjalną, dedykowaną zakładką.
„Zakliczyninfo” – najstarszy wydawany przez instytucję samorządową portal internetowy w gminie Zakliczyn o charakterze informacyjnym o domenie www.zakliczyninfo.pl Twórcami portalu są: Kazimierz Dudzik, Stanisław Kusiak i Michał Papuga, a w przestrzeni wirtualnej zaistniał na wiosnę 2009 roku. Popularność wśród internautów zyskał podczas powodzi, jaka miała miejsce w czerwcu 2009 roku, gdy na Zakliczyninfo zamieszczaliśmy na bieżąco relacje o stanie powodziowym w gminie Zakliczyn, ilustrując je zdjęciami wykonanymi przez reporterów; Stanisława Kusiaka i Michała Papugi. Michał Papuga od samego początku pełni funkcję administratora. Od początku funkcję redaktora naczelnego pełni Kazimierz Dudzik, za wyjątkiem przerwy w okresie od jesieni 2021 roku do wiosny 2022 roku. Gdy redaktor naczelną była Monika Kulak. Głównym wyróżnikiem portalu jest regularność i częstotliwość ukazywania się artykułów. Przyjęte założenie, to co najmniej 365 artykułów w ciągi jednego roku. Ta zasada przekłada się na wynik 378 artykułów na Zakliczyninfo w roku 2024, a przecież do końca roku mamy jeszcze kilka dni.
„Kultura-zakliczyn” – to portal informujący o działalności Zakliczyńskiego Centrum Kultury, który powstał w ramach realizacji pilotażowego w skali kraju programu „Konwersja cyfrowa domów kultury” w roku 2022. Treści które tutaj znajdziecie, to aktualności kulturalne i kalendarz nachodzących wydarzeń, informacje o Zakliczyńskim Centrum Kultury, o realizowanych przez ZCK programach grantowych, o zasadach działalności Kina za rogiem ZCK, ale też podstawowe informacje o atrakcjach turystycznych gminy Zakliczyn, a także przekierowania do naszego kanału na You Tube; czyli Zakliczyńskiej.TV czy do elektronicznego archiwum Głosiciela. Jest też zakładka informacyjna Stowarzyszenia „Klucz”, które wspiera działalność Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Współredagującą portal jest Ewelina Siepiela.
Zakliczyńska.TV; czyli nasz filmowy kanał na You Tube – kanał na You Tube otworzyliśmy w czasie pandemii koronawirusa i obowiązującego w Polsce lockdownu. Pretekstem do tego była realizacja programów grantowych dedykowanych instytucjom i organizacjom działającym w obszarze kultury w czasach lockdownu. My otrzymaliśmy ministerialne granty na realizację „Zdalnych warsztatów ZCK” oraz „Zakliczyńskiej e-powieści” – w ten sposób powstały 32 odcinki filmowe warsztatów z zakresu sztuki, literatury, fotografii i tańca oraz dziesięcioodcinkowy serial ukazujący dziedzictwo Ziemi Zakliczyńskiej „Zakliczyńska e-powieść.” Na prośbę polonijnej telewizji z Chicago, serial ten był emitowany zresztą na antenie telewizji Polvision, a posłużył też jako wzór do późniejszej produkcji TVP Kultura – „Wędrowiec Polski”. Obecnie na naszym kanale możecie zobaczyć 138 filmów, w tym dwa seriale – kolejny 10 odcinkowy serial to „Czerpiąc z tradycji”, film dokumentalny oraz wiele reportaży z ciekawych wydarzeń w gminie Zakliczyn. Na razie nasz kanał subskrybuje 510 subskrybentów (prosimy o więcej), a najpopularniejsze produkcje mają kilkunastotysięczna widownię. Nad produkcjami telewizyjnymi pracuje cały zespół Zakliczyńskiego Centrum Kultury nie tylko w roli administratorów kanału filmowego, ale także jako autorzy scenariuszy i reżyserzy (Kazimierz Dudzik i Halina Machel), aktorzy w serialach (Stanisław Kusiak, Ewelina Siepiela, Halina Machel, Elżbieta Mliczek), współtwórcy audiodeskrypcji (Maria Chruściel, Ewelina Siepiela, Magdalena Tobiasz), kierownicy produkcji, etc. Naszymi partnerami w produkcji filmowej są Redy Media i STARnowa.TV. Filmy realizowane są ze środków w ramach projektów grantowych Zakliczyńskiego Centrum Kultury lub Stowarzyszenia „Klucz”, ewentualnie partnerów projektowych ZCK.
Profile społecznościowe Zakliczyńskiego Centrum Kultury - główny profil to oczywiście profil Zakliczyńskiego Centrum Kultury na Facebooku, który został polubiony przez ponad 3 100 użytkowników, a obserwuje go ponad 3 500 użytkowników Facebooka. Profil Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz lubi i obserwuje ponad 1 700 użytkowników Internetu. Kolejnym pod względem popularności profilem jest profil Kina za rogiem ZCK, który lubi ponad 1 100 użytkowników, a obserwuje ponad 100 więcej. Swój profil ma Galeria ZCK „Poddasze”, który lubi i obserwuje prawie 600 miłośników sztuki. Swoje profile społecznościowe maja także zespoły, np.: Heligoniści i Harmoniści, ZF „Gwoździec”, Kapela Opatkowice, SOD „Filipowice”, Chór ZCK „Cantando canzoni.” Wszyscy pracownicy ZCK, instruktorzy i animatorzy ruchu artystycznego wkładają wiele wysiłku, aby z informacjami i ogłoszeniami, jak najszybciej dotrzeć tymi drogami do odbiorców oferty.
Zaprezentowałem Państwu trzeci, specjalistyczny obszar działalności Zakliczyńskiego Centrum Kultury, czyli nasze przedsięwzięcia w zakresie komunikacji społecznej w sferze mediów informacyjnych. Jak widać z dość przecież pobieżnej informacji, jest to zajęcie pracochłonne i czasochłonne, z którym spokojnie miałaby co robić specjalistyczna instytucja czy organizacja. Warto podkreślić, że trzeba też posiadać stosowną wiedzę i doświadczenie. Wtedy, kiedy otrzymaliśmy granty na pierwsze produkcje telewizyjne, musieliśmy się w praktyce uczyć wszystkiego od podstaw; od scenariuszy i reżyserii filmowej po produkcję filmową. Dzisiaj to z naszych doświadczeń czerpią inni, dla których stanowimy wzór do naśladowania, także w tym obszarze aktywności. Z naszych doświadczeń korzystają też specjalistyczne w określonej dziedzinie media, jako przykład podam, że pomysłodawcą popularnej audycji RDN Małopolska „Kulturalny środek” jest Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury, który również w telewizji STARnowa.TV jest gospodarzem programu „Dudzik lokalnie”.
Odsłony: 169