Fenomen zakliczyńskiej BWA
Zakliczyńskie Centrum Kultury jest jedną z nielicznych gminnych instytucji kultury w Polsce, która na tak poważną skalę prowadzi działalność wystawienniczą, której nie powstydziłoby się Biuro Wystawa Artystycznych.
Wszystko to jest możliwe, dzięki pasji oraz zapałowi Stanisława Kusiaka – instruktora ds. programów ZCK, artysty – fotografika i od początku, czyli od już prawie 25 lat kustosza Galerii ZCK „Poddasze”. Przez te wszystkie lata zaprezentowaliśmy około 200 wystaw artystów miejscowych, ale też znane osobowości malarstwa, fotografii, rysunku a nawet rzeźby z Małopolski, Śląska, Podkarpacia, a bywało, że z odleglejszych stron Polski, a nawet zagranicy. Wystawy zazwyczaj prezentowane są w przygotowanym do tego korytarzu na poddaszu ratusza. Są to zazwyczaj wystawy autorskie, ale też bywa, że zbiorowe lub tematyczne traktujące o szczególnym wydarzeniu lub rocznicy.
Trudno dzisiaj wyobrazić sobie ofertę Zakliczyńskiego Centrum Kultury bez zazwyczaj piątkowych wernisaży z udziałem autorów lub właścicieli kolekcji. Mimo iż czasami same wernisaże wystaw nie są zbyt tłumne, to podczas trwania wystawy chętnie są odwiedzane, szczególnie przez młodzież szkolną z Zakliczyna, mieszkańców gminy Zakliczyn i uczestników zajęć edukacji kulturalnej oferowanej przez ZCK. Wystawy cieszą się żywym zainteresowaniem turystów, którzy odwiedzają Zakliczyn.
Renoma Galerii ZCK „Poddasze” jest na tyle duża, że Stanisław Kusiak ma oferty od chętnych do pokazania swoich prac na kilka miesięcy naprzód. W tym, mijającym 2024 roku, w Galerii ZCK „Poddasze” zostało zaprezentowanych osiem wystaw, a ostatni tegoroczny wernisaż wystawy odbył się 6 grudnia.
Oto krótkie przypomnienie tegorocznych wystaw i ich autorów.
Wszystkie dzieci świata – wystawa pokonkursowa XVII Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „All The Children Of The World - Pacanów 2023” czynna od 9 stycznia do 2 lutego. Zakliczyn jest jednym z kilku miast, gdzie organizowane są wystawy pokonkursowe tego prestiżowego wydarzenia organizowanego przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.
Emocje - wystawa malarstwa Marioli Mazgaj czynna od 9 lutego do 8 marca. Mariola Mazgaj urodziła się w Tarnowie, a mieszka w Lusławicach. Z wykształcenia jest ekonomistką, a jej pasją jest rysunek i malarstwo. Jest osobą bardzo skromną; nie lubi mówić o sobie, publicznie występować, udzielać wywiadów, za to z pasją tworzy. Uwielbia przyrodę. Zawsze znajduje coś, co zatrzymuje jej wzrok. Jest bacznym obserwatorem środowiska. To druga w ciągu ostatnich 5 lat wystawa Artystki z Lusławic.
Kryształy czasu - czyli szczęście w drobinach – wystawa malarstwa Łukasza Oleszkowicza czynna od 15 marca do 24 kwietnia. Łukasz Oleszkowicz urodził się 1 marca 1984 roku w Brzesku. Od 2008 roku wykonuje pracę jako spawacz. Przygodę z malarstwem rozpoczął w 2019 roku. Jego ulubionym stylem jest realizm, a główną inspiracją piękno przyrody i twórczość takich artystów jak: Renato Muccillo, Andrew Tishler, Michael James Smith. Pracuje głównie w technice olejnej, którą poprzez systematyczną pracę stara się sukcesywnie doskonalić.
Moje fascynacje widzialne i niewidzialne – wystawa fotograficzna Tadeusza Łazarza czynna od 26 kwietnia do 31 maja. Prezentowany na wystawie cykl makrofotograficzny skupiał się właśnie na ukazaniu owadów i pajęczaków małych oraz bardzo małych – takich, których bez pomocy Łazarza nigdy byśmy nie dostrzegli. Wiemy jednak, że strona techniczna, jakkolwiek ważna, nie jest początkiem zdjęcia. Początkiem jest uważność. W tym wypadku – na świat, którego z pozoru nie widać. „ Wystarczy tylko usiąść, przypatrzeć się i chwilę poczekać, a zawsze dostrzeże się coś ciekawego” – zapewnia Łazarz. Jednak wymienione przez niego elementy: umiejętność zatrzymania się w codziennym pędzie, cierpliwość i ciekawość świata nie są cechami powszechnymi. Są indywidualnymi cechami Tadeusza Łazarza, i podwaliną jego działalności fotograficznej.
Zamki Małopolski – poprojektowa wystawa fotograficzna Stanisława Kusiaka, kustosza Galerii ZCK „Poddasze”, członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawa ukazuje zamki małopolskie i została wykonana w ramach realizacji 5. Biesiady rycerskiej w Melsztynie w roku 2023. Wystawa czynna była w Galerii ZCK „Poddasze” w okresie wakacyjnym, natomiast na początku roku była pokazywana w Tarnowie.
Pejzaże. Malarstwo akrylowe – wystawa Janusza Ryby czynna od 13 września do 23 października. Janusz Ryba - przez lata prowadził w Tęgoborzy bar wraz z agroturystyką „U ryby” tuż przy drodze, w pobliżu Jeziora Rożnowskiego. Interes się dobrze kręcił, a nawet zyskał niemałą popularność, dzięki właścicielowi, który gości obdarowywał własnoręcznie namalowanymi pejzażami. Pozytywne opinie na temat obrazów oraz fakt, że wraz z gośćmi rozeszły się one po cały świecie sprawiły, że tęgoborski malarz stawał się coraz bardziej rozpoznawalny, już nie jako gastronom i agroturysta, ale jako artysta. Choć po barze „U ryby” jest już wspomnienie, to prywatna galeria Ryby ma już kilkaset pozycji. Janusz Ryba szybko nawiązał kontakty z innymi malarzami, w tym m.in. naszą Mariolą Mazgaj – gościł na ostatnim wernisażu wystawy artystki z Lusławic.
W górach jest wszystko – wystawa malarstwa Zygmunta Kłosowskiego czynna od 26 października do 2 grudnia. Zygmunt Kłosowski (1951 – 2022) był potomkiem znanej zakopiańskiej artystycznej rodziny Kłosowskich, mieszkających w słynnej willi „Cicha”. Jego dziadkiem był malarz i rzeźbiarz Karol, a ojcem artysta malarz Bronisław. W swym rodzinnym Zakopanem ukończył szkołę podstawową i technikum budowlane. Po ślubie z zamieszkali w rodzinnej dla małżonki Męcinie koło Limanowej. Tam prowadzili swoją pracownię malarsko – rzeźbiarską (Jolanta również malowała, a ponadto była nauczycielem plastyki). Prezentowane w zakliczyńskiej galerii obrazy, pochodziły z prywatnych zbiorów Leszka Pieniążka z Limanowej.
Przyroda okiem inżyniera – wystawa fotograficzna Klaudii Nosal – Sadowskiej czynna od 6 grudnia 2024 roku do 9 stycznia 2025 roku. Artystka z zawodu inżynier pochodzi z pobliskiej Brzozowej w której spędziła dzieciństwo i do której po latach nieobecności powróciła. Z wykształcenia jest inżynierem budownictwa i zawodowo zajmuję się inżynierią mostową. Praca jest jej pasją, ale nie jedyną, ponieważ od dzieciństwa interesuje się przyrodą, a w szczególności ornitologią.