Wielkie, jubileuszowe święto w Jászfényszaru
19 października w partnerskim mieście Gminy Zakliczyn – Jászfényszaru, świętowano 30 lecie działalności Zespołu Folklorystycznego „Iglice”. Zespół powstał we wrześniu 1994 roku, jako dziecięca grupa tańca ludowego, a założycielami byli Judit Bene i József Gorácz. W styczniu 1999 roku utworzone zostało Iglickie Stowarzyszenie Dziecięcego Tańca Ludowego.
„Iglice” dla węgierskiego miasteczka są czymś więcej niż tylko świetnym zespołem kultywującym z pasją węgierską kulturę ludową. Jak mówi Katalin Bordásné Kovács - dyrektor tutejszego Domu Kultury i Biblioteki im. Petőfiego Sándora. - W dniu jubileuszu 30-lecia dużej rodziny „Iglice” byliśmy świadkami cudownego wydarzenia! Życzymy z całego serca, aby to trwało, bo tworzenie wartości poprzez sztukę w każdej lokalnej społeczności, przekazywanie kultury i przede wszystkim poprzez to spajanie społeczności sprawiają, że jesteśmy naprawdę wartościowi, co czyni nasze małe miasteczko atrakcyjne i dobre do życia! Niech żyją „Iglice”! Wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu!!!!
Władze węgierskiego miasteczka bardzo cenią sobie partnerską współpracę z Zakliczynem oraz Zespołem Folklorystycznym „Gwoździec”, bo jak podkreślają na każdym kroku, to właśnie od wymiany kulturalnej pomiędzy „Iglicami” a „Gwoźdźcem” zapoczątkowanymi w 1998 roku, rozpoczęły się regularne kontakty pomiędzy oboma samorządami, które zaowocowały zawarciem umowy partnerskiej.
Nic dziwnego, że na jubileusz „Iglic” został zaproszony „Gwoździec” oraz delegacja samorządowa Miasta i Gminy Zakliczyn z burmistrzem Dawidem Chrobakiem i jego zastępcą Dawidem Drukałą na czele. Skład delegacji uzupełnili ponadto; wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie Ewa Nijak, radny Rady Miejskiej w Zakliczynie Andrzej Czermak z małżonką Anną (do niedawna sołtys Lusławic, która była wyróżniona w konkursie na Najlepszego Sołtysa Małopolski), a także dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowicach i jednocześnie wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion. Rolę radnego Rady Miejskiej, a jednocześnie dumnego mieszkańca Gwoźdźca pełnił Stanisław Nadolnik. Na czele grupy artystycznej i głównej organizatorki wyjazdu stała Monika Pawlik, dzielnie wspierana przez – kiedyś tancerki – a teraz mamy tancerek i tancerzy oraz członków kapeli „Gwoździec.” Nie mogło zabraknąć instruktora – choreografa Janusza Cierlika oraz kierownik ZF „Gwoździec” Agaty Nadolnik, która w Jászfényszaru traktowana jest jak królowa Agata. W delegacji na jubileusz znalazło się także miejsce dla piszącego tą relację.
Zresztą trzeba napisać, że od początku wizyty w Jászfényszaru, nasza delegacja została otoczona troskliwą opieką. Artystami z Gwoźdźca opiekował się dyrektor „Iglic” i jednocześnie główny instruktor i choreograf Péter Szilárd wraz ze współpracownikami, zaś delegacją samorządową kierownictwo miasta z dr Martą Czégledi – burmistrz Jászfényszaru i jej zastępcami oraz sekretarz miasta. Jak zwykle w roli tłumacza niezawodnie wystąpiła Bogusława Szérencses.
Delegacja samorządowa została przyjęta w Urzędzie Miejskim, gdzie był czas na to, aby porozmawiać o dalszej współpracy partnerskiej. Mówili o tym zarówno burmistrz Marta Czégledi, jak i burmistrz Dawid Chrobak.
- Cieszę się, że nasze partnerstwo zapoczątkowane wymianą kulturalną pomiędzy „Iglicami” i „Gwoźdźcem” nabrało szerszego wymiaru. Tylko w tym roku mieliśmy okazję świętować wspólnie ważne uroczystości organizowane w Zakliczynie i Gwoźdźcu, dzisiaj świętujemy jubileusz w Jászfényszaru, a niebawem spotkamy się ponownie. Podpatrujemy dobre praktyki realizowane przez Panią Burmistrz. Wiem, że dr Marta Czégledi objęła funkcję burmistrza Jászfényszaru w 1990 roku, kiedy ja miałem 9 lat – gratuluję nieustannego zaufania mieszkańców miasta do Pani osoby, wynikającego z efektów Pani pracy – mówił burmistrz Dawid Chrobak.
W ramach wymiany grzeczności Marta Czégledi nazwała burmistrza Chrobaka swoim samorządowym synem. Oczywiście było także miejsce na wzajemną wymianę upominków.
Tymczasem w miejscowym Domu Kultury rozpoczął się wieczór integracji kultury węgierskiej i polskiej, polegający na nauce tańców narodowych obu krajów. To wręcz obowiązkowy punkt programu wizyt obu zespołów. Były więc czardasze, tańce górali siedmiogrodzkich oraz polki, krakowiaki i polonez.
19 października (sobota), to główny dzień obchodów jubileuszu 30 – lecia działalności zespołu „Iglice”. Rozpoczęcie uroczystości jubileuszowych zaplanowane zostało na godzinę 16 -tą, a w godzinach dopołudniowych goście z Gminy Zakliczyn zostali zaproszeni do zwiedzania ZOO w pobliskim Jászbéreny.
W sali głównej Domu Kultury wypełnionej publicznością po brzegi rozpoczął się jubileuszowy koncert „Iglic” zatytułowany „Przez pokolenia.” Na scenie zgodnie z tytułem pojawiły się wszystkie pokolenia tancerzy; od najmłodszych do najstarszych, a w finale najstarsi i najmłodsi we wspólnym tańcu. Oczywiście na scenie pojawiły się także grupy taneczne z ZF „Gwoździec”; maluchy i grupa młodzieżowa, którym do tańca przygrywała Kapela „Gwoździec”. Zresztą muszę dodać, że po wielu latach ZF „Gwoździec” może poszczycić się autentycznie gwoździecką kapelą złożoną z młodych, zdolnych muzyków, co z dumą – nie bez przyczyny zresztą - na każdym kroku podkreślał Stanisław Nadolnik. Pięknie nasi zaprezentowali się na scenie, jak na ambasadorów zakliczyńskiej kultury ludowej przystało.
Pięknie i w podniosłej atmosferze wyglądał finał programu „Przez pokolenia”, gdy gratulacje popłynęły w kierunku jubilatów od miejscowych delegacji samorządowych, stowarzyszeń i przyjaciół „Iglic”. Oczywiście na finał finałów gratulacje i upominki w imieniu ZF "Gwoździec” przekazała Agata Nadolnik, a w imieniu samorządu Miasta i Gminy Zakliczyn burmistrz Dawid Chrobak, który dodatkowo przekazał pamiątkową tablicę oraz list gratulacyjny na ręce Pétera Szilárda i burmistrz Marty Czégledi.
Warto wspomnieć, że Péter Szilárd prowadzący od ponad 20 lat „Iglice” w ostatnim czasie obsypywany jest licznymi nagrodami. Między innymi we wrześniu Szilárd w Teatrze Szigliget w Szolnoku odebrał nagrodę specjalną Prime powiatu Jász-Nagykun-Szolnok Vár. Jak prestiżowa jest to nagroda, niech zaświadczy fakt, że obok dyrektora Szilárda, nagrody „Prima” odebrali w tym roku także; projektantka wnętrz - Julianna Andrásiné Pocsalyi, redaktor programistka Radia Kossuth - Anita Bak, śpiewaczka operowa - Gyula Rab i aktorka - Diana Sárvári.
Po finale koncertu jubileuszowego nastąpiło wielkie świętowanie z muzyką, tańcami i suto zastawionymi stołami, które trwało do wczesnych, niedzielnych godzin.
Jeśli ktoś by myślał, że po takim świętowaniu, niedziela (dzień wyjazdu do Polski), to będzie czas odpoczynku – to się mylił. Oto po śniadaniu i porannej Mszy świętej, na początku której tutejszy proboszcz parafii z atencją powitał polską delegację z burmistrzem Dawidem Chrobakiem na czele, gościnni gospodarze zaproponowali wyjazd do Muzeum Myślistwa. Dopiero potem był pożegnalny obiad i wyjazd do Zakliczyna i Gwoźdźca.
Podczas pożegnalnego spotkania obok burmistrz Marty Czégledi, Pétera Szilárda, burmistrza Dawida Chrobaka i Agaty Nadolnik – głos zabrała wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion, która obok gratulacji dla samorządu Jászfényszaru i zespołu „Iglice” zapewniła, że wrażenia z jubileuszu i partnerstwa obu miast, przekaże Staroście Powiatu Tarnowskiego, wszak była to także znakomita promocja Powiatu Tarnowskiego.
Warto dodać, że obok środków z budżetu Gminy Zakliczyn, do wyjazdu nieco dorzucił się Powiat Tarnowski w ramach promocji powiatu właśnie.