Noblesse oblige, czyli szlachectwo zobowiązuje także w teatrze
Zobowiązuje do czego? Ono do tego, jakie tradycje i wartości przekazywane były i są wśród potomków dawnego polskiego ziemiaństwa, a dalej, jakie będzie wychowanie kolejnych pokoleń. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – te słowa wypowiedziane przez kanclerza Jana Zamoyskiego, wielkiego hetmana koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wypowiedziane ponad czterysta lat temu, to sentencja, która, co do tych zobowiązań nic straciła na aktualności.
Takimi czynnymi strażnikami pamięci są Państwo Antoni i Ewa ze Szlenkierów Belina-Brzozowscy, powiązani koligacjami rodzinnymi także z rodziną Zamoyskich. Pan Antoni, potomek znamienitego rodu szlacheckiego, jest bratankiem ostatniej właścicielki Kozłówki, Jadwigi z Brzozowskich Zamoyskiej. Dom Belina-Brzozowskich, czyli Dwór Brzozówka, położony w okolicach Warszawy, w pobliżu Góry Kalwarii, jest od dziesięcioleci siedzibą rodziny, nawiązując do wielopokoleniowej kultury oraz tradycji rodzinnej wywodzącej się m.in. z terenów Podola…
Państwo Brzozowscy prowadzą ważną – szczególnie dzisiaj – działalność społeczną i kulturotwórczą. W „Brzozówka” organizują koncerty, wernisaże, spektakle i inne wydarzenia kulturalne. Temu służy specjalnie powołana 28 lutego 2017 roku FUNDACJA RODZINY BELINA- BRZOZOWSKICH.
Od ubiegłego roku Państwo Belina-Brzozowscy podjęli współpracę z Teatrem Nie Teraz Tomasza A. Żaka. Jej efektem jest prezentacja miniatury teatralnej pt. „Ona i Antygona” , która miała miejsce w 12 października. W Dworze Brzozówka Teatr Nie Teraz gościł już po raz drugi. Wiosną zaprezentował tam spektakl „Pisz do mnie więcej“.
Obecnie przygotowane zdarzenie powstało z inicjatywy gospodarzy miejsca. Jest to artystyczna ekspozycja możliwości scenicznych dwóch młodych aktorek – warszawianki Zuzanny Molendy (po raz pierwszy na deskach TNT) oraz od lat związanej z tą sceną – Aleksandry Pisz. W spektaklu, wg. scenariusza i w reżyserii twórcy i dyrektora TNT, T. A. Żaka – wykorzystano teksty i muzyczne inspiracje.in.: Leonarda Cohena, Macieja Zębatego, Jana Kochanowskiego, Bogdana Loebla, Stana Borysa, Andrzeja Waligórskiego oraz Kabaretu Elita, Henryka Sienkiewicza i Violetty Villas. Prezentacja podzielona na dwie odsłony, w pierwszej oparta była na „wariacjach” odwołujących się do imion aktorek, a w drugiej na fragmentach Sofoklesowej „Antygony”. „Ona i Antygona” spotkała się z aplauzem licznie zgromadzonej we dworze publiczności (potrzebne były dostawki, a i tak niektórzy widzowie siedzieli na podłodze lub stali). Po pokazie, zgodnie z tradycja miejsca, odbyło się towarzyskie spotkanie przy lampce wina, takie klasyczne „nocne rodaków rozmowy” o Polsce, o kulturze, no i o samym przedstawieniu.
Spektakl „Ona i Antygona” został przygotowany w Ośrodku Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej.
Odsłony: 198